Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Право бути «іншим»

У Києві, Харкові та Одесі триває Міжнародний фестиваль Best Summer Shorts-2013
10 липня, 2013 - 12:35
КАДР ІЗ ФІЛЬМУ «НІЧ, ЯКУ ВАРТО ПАМ’ЯТАТИ» (ШВЕЦІЯ) / ФОТО НАДАНО КІНОТЕАТРОМ «КИЇВ»

Як не зраджувати самому собі, навчитися по-справжньому бути вільним та подолати усталені роками стереотипи людства українські глядачі можуть дізнатися з картин новаторського Міжнародного фестивалю короткометражного кіно Best Summer Shorts-2013, який наразі триває у столичних кінотеатрах «Київ» і «Жовтень», одеському U-CINEMA та харківському «Боммер».

Упродовж 90 хвилин любителям авторського кіно пропонують подивитися сім коротких картин від кінематографістів Франції, Німеччини, Іспанії, Швеції, Фінляндії та Канади. Найкоротша за тривалістю стрічка «Всіх звуть Роберт» (Франція) триває всього 6 хвилин, а найдовша «Ніч, яку варто пам’ятати» (Швеція) — 25. Жанрова специфіка — різноманітна: романтичні комедії, документалістика, драми і навіть фантастика. Втім, усі фільми об’єднує одна деталь: спроба показати життя людини ХХІ століття у незвичному, незручному ракурсі. З одного боку — людини розумної, сміливої, впевненої в собі, а з іншого — розгубленої й беззахисної, передовсім, перед стереотипами й «правилами гри», які саме ж суспільство і продукує. Так, у німецькій документальній стрічці «Момент» головний герой розповідає, як він навчився по-справжньому бути вільним. Хлопець тривалий час комплексував через те, що абсолютно не вміє танцювати. Він уникав дискотек та багатолюдних вечірок, адже на них традиційно був об’єктом насмішок для ровесників. З часом юнак все більше замикався в собі, ставав відлюдькуватим. Утім, якось на вечірці він наважився повністю віддатися ритму музики. І байдуже — гарно це виходить чи ні. Головне — особисто він отримує від свого танцю задоволення. Інші люди, зокрема його друзі, знайомі та навіть батьки, теж почали танцювати у вигаданому хлопцем «вільному» стилі. Так утворився окремий стиль сучасного танцю, який сотням людей допоміг стати більш відкритими та впевненими в собі.

Інша стрічка — «Всіх звуть Роберт» — показує глядачам психологічно непросте видовище: переляканий, поранений, ледве живий оголений чоловік щодуху тікає лісом від... мисливців. Постріл. Чоловіка поранено. Мисливці знаходять його, зв’язують та кидають у багажне відділення автомобіля. Мораль цієї трагедії глядач розуміє лише на останній хвилині відео, коли камери у повний зріст показують озброєних до зубів мисливців, якими виявилися... олені та кабани. Коментарі, як кажуть, зайві.

Незвичні сюжети, неочікувані розв’язки, жанрове розмаїття й сприймання картини «поза побаченим» захоплюють і одночасно збурюють творчу уяву глядачів.

— Короткий фільм традиційно містить конкретну ідею, він динамічний, цікавий, спонукає до переосмислення свого життя, — прокоментувала «Дню» режисер, директор фестивалю New Vision — Best Summer Shorts-2013 Олена МАКСИМОВА. — Герої стрічок, які ми показуємо в рамках фестивалю, — це індивідуальності, які зважилися на вчинок. У них сильні характери, що не дозволяють плести за течією. А загалом, фестиваль Best Summer Shorts-2013 — це хороша можливість для українців подивитися кращі європейські стрічки в одному місці в один час. Після завершення показу ігрових картин хочемо запропонувати глядачам блок найкращих європейських анімацій.

Вадим ЛУБЧАК, «День»
Газета: 
Рубрика: