Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Прем’єри, перемоги і багато чого вперше

Львівська національна опера підбиває підсумки року
30 грудня, 2021 - 13:52

На завершення року пасує підсумовувати. І дуже приємно, коли, попри жорсткі карантинні обмеження, є про що звітувати. Та ще й з позначкою «вперше»!

Львівська національна опера імені Соломії Крушельницької говорить про рік, котрий завтра, 31 грудня, перегорне останній свій день, як про успішний для втілення низки культурних інновацій, знакових прем’єр та мистецьких проєктів міжнародного значення. І про це – далі.

Прем’єра опер Дмитра Бортнянського – до 270-річчя композитора. Вперше!

Проєкт реалізований за підтримки Українського культурного фонду.

Постановки «Сокола» й «Алкіда» відбулися під керівництвом відомої української диригентки, засновниці та арт-директорки міжнародного фестивалю класичної музики з присвятою сину Моцарта – Францу Ксаверу (LvivMozArt), що його вже п’ять років проводять у Львові, Оксани Линів.


«Сокіл» й «Алкід»

У театрі розповідають, що унікальність постановок й у тому, що вперше опери українського композитора-класика, який творив в той же час, що й геніальний Вольфганг Амадей Моцарт, поставлені на сцені оперного театру України. А ще вони унікальні тим, що отримали актуальну режисерську концепцію.

Ставили твори Бортнянського німецький режисер Андреас Вайріх та сценографка й дизайнерка костюмів Анна Шеттль, і, за їхньою концепцією, дія опер відбувається у теперішній час, тому публіка бачить ізоляцію, карантин (і почуттів – також), антисептики (куди ж без них!), а також сцени психологічного тиску та становлення особистості, хоч в операх не бракує й комедійних ситуацій.

Для вистави пошили понад 100 костюмів для солістів, артистів хору та балету, виготовили приблизно 20 боксерських груш як елементу декорацій, а найважче, кажуть, було відтворити кімнату із рухомими стінами, що цілком оббита тканиною.

Хореографію створив італійський балетмейстер Марчелло Алжері, хормейстер – Вадим Яценко, художник світла – Олександр Мезенцев.

У межах цієї прем’єри Львівська опера підготувала низку заходів, і це – концерти, лекції, дискусії, виставки, що відкрили творчість українського композитора Дмитра Бортнянського (1751 – 1825), якого і досі, на жаль, називають російським митцем. Події відвідало чимало закордонних гостей – професійних музичних критиків та журналістів у сфері культури, отож розголос про прем’єру у Львівській опері розлетівся світом.

Переглянути запис онлайн-трансляції «Сокола та Алкіда» можна на YouTube каналі Львівської національної опери.

Грандіозне дійство до Дня Незалежності на площі перед театром

Вперше до Дня Незалежності України Львівська національна опера презентувала унікальне дійство просто неба «Народження Незалежності» за участю понад 200 артистів, що поєднало класичну музику, світлове та вогняне шоу, вуличний театр і акробатику.


«Народження Незалежності»

Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду і КредоБанку.

У програмі дійства – фрагменти з кантати «Карміна Бурана» Карла Орфа і феєрії «Коли цвіте папороть» сучасного класика Євгена Станковича. Через ці дві відомі композиції була концептуально осмислена історія України – як символ європейського контексту становлення нації та драматичної боротьби за Незалежність.


«Коли цвіте папороть»

Між їх виконанням відбулася вулична вистава «Сни за Кобзарем» за поезією Тараса Шевченка Львівського академічного духовного театру «Воскресіння». Постановка дала можливість відчути і побачити омріяну Незалежну Україну через світосприйняття Тараса Шевченка.

Також відбувалася онлайн-трансляція події (відео переглянуло понад 108 тис. користувачів соціальних мереж зі всього світу).

Переглянути запис онлайн-трансляції можна на YouTube каналі театру.

Вперше сучасна українська опера транслювалася онлайн на міжнародній платформі Opera Vision

Відразу ж варто наголосити, що досі опери чи балети українських композиторів не були представлені для кількамільйонної аудиторії платформи Opera Vision, яка є під патронатом Міжнародної асоціації «Opera Europa» та програми Європейського союзу «Креативна Європа» і транслює найновіші постановки понад 30 провідних оперних театрів європейських країн.

Виставу легендарної феєрії «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича у постановці Львівської національної опери Opera Vision транслювала вперше і  до 30-річчя Незалежності України. 

Вистава була у вільному доступі, починаючи з 20 серпня 2021-го і до кінця року, із українськими та англійськими субтитрами. Також на сайті були представлені фото, відео-трейлер фолькопери-балету «Коли цвіте папороть» та інтерв’ю з композитором Євгеном Станковичем, диригентом Володимиром Сіренком та режисером Василем Вовкуном. Вже у перші години трансляції до перегляду долучилися глядачі з усього світу – Великої Британії, Франції, Кореї, Іспанії, Польщі, Угорщини та інших країн.

Вистава «Лис Микита» – переможниця ІV Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА»


«Лис Микита»

 

Опера Івана Небесного для сімейного перегляду «Лис Микита» у постановці Львівської національної опери здобула перемогу у номінації «За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу». Церемонія нагородження відбулась кілька днів тому.

Вистави, що увійшли до шортлисту фестивалю, оцінювало міжнародне журі – режисери, хореографи, продюсери, театрознавці з України, Польщі, Португалії, Литви, Нідерландів, Франції тощо. 

У театрі особливо наголошують на тому, що опера «Лис Микита» – єдина вистава серед оперних театрів України, яка ввійшла до фіналу ІV Всеукраїнського театрального фестивалю-премії «ГРА». 

Принагідно. Оперу «Лис Микита» за твором Франка Іван Небесний написав на замовлення Львівської національної опери. Прем’єра відбулася наприкінці лютого 2020 року, ще до початку карантину.

Ювілейний показ опери «Мойсей» Мирослава Скорика – до 20-річчя першої постановки (2001)


«Мойсей»

 

Львівська національна опера поновила «Мойсея» у репертуарі – з нагоди 20-річчя прем’єри. Також театр транслював «Мойсея» наживо онлайн. Однак сама вистава відбувалася 31 жовтня на сцені Львівської опери без глядачів у залі – через карантинні обмеження.

У театрі розповідають, що до перегляду долучилися глядачі з різних куточків України та з-за кордону (Канади, США, Великої Британії, Швейцарії, Аргентини, Греції, Німеччини, Італії, Ізраїлю, Чехії та Польщі).

Опера вперше прозвучала під орудою відомого українського диригента Андрія Юркевича, який виступає на сценах кращих оперних театрів світу, а свого часу асистував композиторові Мирославу Скорику під час прем’єрної постановки «Мойсея».

Партію Мойсея заспівав один із найкращих українських басів сучасності – народний артист України, соліст Національної опери України, запрошений співак оперних театрів Німеччини, Польщі, Італії, Франції, Бельгії, Нідерландів, США та ін. Сергій Магера.

Переглянути оперу можна на YouTube каналі театру.

Перше виконання Симфонії №2 «Воскресіння» Густава Малера

Солісти, артисти оркестру та хору (загалом – понад 200 виконавців!) подарували глядачам можливість вперше почути монументальний твір відомого австрійського композитора (диригент – Іван Чередніченко). Це був благодійний вечір «Що загинуло – Воскресне», під час якого збирали кошти на створення експозиції Музею Голодомору в Києві.

Гастролі Львівської опери – в Італії, з балетом «Лебедине озеро» Петра Чайковського


«Лебедине озеро»

 

Попри карантинні обмеження, 2021-го Львівська національна опера спромоглася потішити своїми виступами й публіку за кордоном – у липні, у місті Трієст, в Оперному театрі ім. Джузеппе Верді, балетом «Лебедине озеро». 

Італійці зустріли львів’ян аншлаговими залами. Бо знали, на кого йдуть! (Це вже не перший виступ на сцені Трієстського театру: балетна трупа львівського театру танцювала на цій сцені виставу Людвіга Мінкуса «Дон Кіхот»).

Є у львів’ян спільні плани з італійцями і на наступний рік – до150-річчя патронеси театру Соломії Амвросіївни Крушельницької. Адже саме на сцені Опери міста Трієст виступала оперна діва, полонивши публіку виконанням музики Джузеппе Верді.

Прем’єра новорічної програми «Штраус-бал»

Завершує 2021 рік Львівська національна опера традиційно яскраво, підготувавши для публіки чимало сюрпризів! У передсвяття і на свята глядачів  запрошують насолодитися найкращою музикою композиторської династії Штраусів. У програмі вечорів – вальси, польки, марші та увертюри до оперет Йоганна Штрауса-батька, Йоганна та Йозефа Штраусів-синів. І не тільки на головній сцені театру. Приходьте! Буде святково!

P.S.

На підсумок – про таке.

Газета «День» щороку у переддень Нового року роздає непересічним українцям символічні корони – за розум, відвагу, підтримку культурної пам'яті, меценатство, ґрунтовну наукову працю, внесок у переосмислення української історії, шляхетні некомерційні проєкти, масштабну культурну дипломатію і так далі.

Я зараз, готуючи підсумковий матеріал про Львівську оперу, зловила себе на думці, що мені це зробити запросто! Чому? Та тому що «День» упродовж року, що минає, висвітлював всі (!) знакові події у Львівській національній опері. Тому корона «Дня» – «Дню»! За просвітницьку місію, за цікавість до мистецьких подій, за небайдужість, за розуміння того, що культура – це потужна інвестиція у майбутнє.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів. Фото з архіву «Дня»
Газета: 
Рубрика: