Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Розумне, гарне, незалежне

У столичному кінотеатрі «Київ» розпочався другий фестиваль американського кіно «Незалежність»
29 листопада, 2012 - 00:00
«ВУДІ АЛЛЕН: ДОКУМЕНТАЛЬНИЙ ФІЛЬМ» ПРИСВЯЧЕНО ЗНАМЕНИТОМУ РЕЖИСЕРОВІ, МУЗИКАНТУ, ПИСЬМЕННИКОВІ, АКТОРОВІ ТА НЬЮЙОРКІВЦЮ / ФОТО З САЙТА BURO247.RU

Саме визначення «фестиваль американського кіно» може здатися дивним, адже для необізнаного глядача цей форум і так триває на наших екранах цілий рік: більшу частину прокату становлять голлівудські, тобто зроблені в США, фільми.

Насправді ж у Новому Світі існує інакший кінематограф — незвіданий і різноманітний, зовсім не схожий на ту продукцію, яка зазвичай заповнює наші екрани. Роблять це кіно поза межами великих студій, незалежно від усевладних голлівудських продюсерів. Відповідно, київський фестиваль має гасло «Незалежне кіно для незалежних людей». Його програма складається з номінантів і переможців фестивалів різного рівня — семи ігрових та вісьмох документальних фільмів.

Відкриє фестиваль призер кінофоруму незалежних у Санденсі (США), комедія «Безпеку не гарантую» — дебют молодого режисера Коліна Треворов. Сюжет — доволі химерний: журналісти американської газети знаходять оголошення від хлопця, який шукає напарника для подорожі в минуле. Редакція відправляє їх на розвідку з непередбачуваними наслідками.

Ще одного лауреата «Санденсу», теж комедійний фільм «Сесії» (Sessions), знято за мотивами автобіографічного бестселера Марка О’Брайєна з блискучими Хелен Хант та Вільямом Мерсі в головних ролях.

Мелодрама «Каліфорнійське соло» Маршала Леві — історія потріпаного життям рок-музиканта, який вирішує стати фермером. Утім, невдовзі він сідає п’яним за кермо, потрапляє в халепу з поліцією і, як наслідок, після багатьох років життя в Лос-Анджелесі опиняється перед загрозою депортації. Стрічка здобула дві нагороди на фестивалі у Вудстоку: за найкращий монтаж і приз журі.

Певним чином дотичний до музики й сентиментальний роман-виховання «Наелектризоване дитинство» (режисер — Ребекка Томас). 15-річна Рейчел (Джулія Гарнер) виросла в родині мормонів. Звісно, що вона ніколи в житті не їла гамбургерів і не слухала музику. Одного разу Рейчел знаходить старий магнітофон із блакитною касетою... і вагітніє. Чи принаймні переконана, що завагітніла від того, що записано на касеті. Батька бунтівної дівчини зіграв Біллі Зейн, відомий українському глядачеві роллю антигероя в «Титаніку» Джеймса Камерона.

Інша родинна драма, «Кінець кохання» Марка Веббера, оповідає про стосунки батька і його новонародженого сина після смерті його мами. Це воістину сімейне кіно: Марк Веббер був сценаристом, режисером і продюсером, зіграв головну роль зі своїм рідним сином.

У рамках фестивалю відбудуться українські прем’єри фільмів, які незабаром вийдуть у прокат: «Слова» та «Найп’яніший округ у світі» (Lawless).

Психологічна драма «Слова» (The Words; співрежисери — Браян Клагман і Лі Стінртел, у головних ролях — Бредлі Купер і Джеремі Айронс) має за основу вічний сюжет про позичений талант. Одного дня популярний письменник починає втрачати все, оскільки своє сходження до слави розпочав із крадіжки чужого роману, і цей злочин розкривається, коли героєві нічого, здавалося б, не загрожує.

У легендарну та міфологізовану епоху Великої депресії й сухого закону повертає глядача «Найп’яніший округ у світі» (Lawless). Банда бутлегерів успішно веде нелегальний бізнес, аж поки не з’являється людина, яка хоче скоротити їхні прибутки. Фільм є чи не центральною подією фестивалю вже через акторський склад: Том Харді, Джессіка Честейн, Міа Васіковска, Гері Олдмен та інші. Крім того, режисер фільму — австралієць Джон Хіллкоут — відомий антиутопією «Дорога» (із Вігго Мортенсеном і Шарліз Терон) та суворим вестерном «Пропозиція» за сценарієм Ніка Кейва; знаменитий рок-музикант теж був сценаристом «Найп’янішого округу».

Американська школа документалістики є однією з найсильніших у світі, тож неігрові фільми в рамках «Незалежності» варті уваги.

Так, «Вуді Аллен: документальний фільм» присвячений знаменитому режисерові, музиканту, письменникові, акторові та ньюйорківцю. Режисер фільму — не менш відомий кінематографіст Роберт Вайді, який стане почесним гостем фестивалю.

«СВІТ КОРМАНА: ПОДВИГИ ГОЛЛІВУДСЬКОГО БУНТАРЯ» ПРИСВЯЧЕНИЙ ІНШІЙ ЛЕГЕНДІ — королю сміттєвого кіно Роджерові Корману. Це справді унікальна людина: не знявши за своє життя жодного якісного фільму, він, однак, зробив відомими таких зірок, як Мартін Скорсезе, Джек Ніколсон, Роберт де Ніро, — усі вони беруть участь у фільмі, але список учнів і протеже Кормана далеко не обмежується ними! Власне, автори «Світу...» й намагаються зрозуміти, як це вдається невтомному виробникові дешевих комедій і жахів.

Окремий блок становить соціальна документалістика. Як спеціальна освітня подія позначений «Бруклінський замок» — про міську школу, де понад 65 відсотків учнів належать до сімей із прибутком, нижчим за федеральну межу бідності, і якій пощастило мати найкращу в країні шкільну шахову команду, котра виграла неймовірну кількість шахових чемпіонатів. «Як пережити чуму» (Девід Франс) — це історія двох об’єднань: ACT UP і TAG, чия активність і новаторський підхід перетворили СНІД зі смертного вироку на стан, яким можна керувати. У свою чергу, «Атомні штати Америки» (Дон Арготт, Шина М. Джойс) розвінчують міфи про атомну енергетику і торкаються питання про те, чи може людина відповідально ставитися до розщеплення атома. «Перший сезон» (Радд Сіммонс), знятий у стилістиці кінореалізму, розповідає, як два брати-американці вибрали працю на молочній фермі для досягнення своєї версії американської мрії.

Призер останнього «Санденсу» — фільм «Пабло» — присвячений Пабло Ферро, якого Стенлі Кубрик назвав батьком образу шістдесятих та естетики музичного телебачення. Режисер Річард Гоулдвіхт, використовуючи мультиплікацію й документальні кадри, розповідає про життя цього майстра кінематографічного дизайну. Протягом 40 років Ферро робить титри, зокрема для «Механічного апельсина» й «Розумника Вілла Хантінга». Він був одним із перших у світі, хто створив трейлер для фільму.

Є на фестивалі й українська тема. Події в «Утраченому місті» (співрежисери — Джеремі Гоулдшайдер і Річард Гоулдвіхт) розгортаються між США та Україною. Вивчаючи історію свого роду, американський архітектор дізнається про українське місто Трохимбрід, де народився й дивом уникнув розстрілу під час війни його батько. Чоловік вирішує податися в Україну. Звичайна подорож переростає в дослідження всього його життя. Свого часу змальоване відомим письменником Джонатаном Сафраном Фоєром у романі «І все освітилося» (в його ігровій екранізації, зокрема, зіграв колишній киянин, лідер культового рок-гурту «Гоголь Борделло» Євген Гудзь), місто Трохимбрід постає перед нами на унікальних фото та в розповідях його останніх живих мешканців. Фестиваль «Незалежність» триватиме до 2 грудня.

Дмитро ДЕСЯТЕРИК, «День»
Газета: 
Рубрика: