У нинішньому році видатному театральному сценографу й художнику Давиду Львовичу Боровському могло б виповнитися 75 років. Цій знаменній даті присвячено Міжнародний театральний фестиваль, який відбудеться з 17 вересня по 1 жовтня в Національному театрі російської драми ім. Лесі Українки. Його життя і творчість тісно пов’язані з цим київським колективом, тому театр став ініціатором і головним організатором фестивалю.
Свою першу виставу «Брехня на довгих ногах» Е. Де Філіппо як художник Боровський поставив у 1956 р. в Театрі ім. Лесі Українки, і постановка його останньої вистави — «Дон Кіхот. 1938 рік» М. Булгакова, М. Сервантеса, здійснена на цій сцені. Але, на жаль, Давид Львович так і не побачив своє дітище на прем’єрі (вона відбулася в жовтні 2006 р. вже після смерті майстра). Більшість вистав художник створив у співдружності з режисером Михайлом Рєзниковичем, з яким довгі роки їх пов’язувала велика творча й особиста дружба. Це були роботи не тільки в Києві, але й у Москві, Санкт-Петербурзі та інших містах.
Понад 30 років Давид Боровський працював у Москві головним художником Театру на Таганці. Тут художник поставив з Юрієм Любимовим понад 20 вистав. Власне, він став рівноправним співавтором таких відомих постановок «Таганки», як «Товаришу, вір...», «Живий», «Мати», «А зорі тут тихі...», «Гамлет», «Дім на набережній», «Висоцький» та ін. Остання у часі робота — вистава «Шарашка» (за романом Олександра Солженіцина «В кругу первом»). Також разом із Любимовим Боровський ставив вистави й на багатьох драматичних та оперних сценах Європи.
Давид Львович співпрацював з режисерами різних шкіл і напрямів — Л.Варпаховським, Г.Товстоноговим, А.Ефросом, І.Хорваї, В.Фокіним, О.Єфремовим, Л.Хейфецем, Г.Волчек, О.Табаковим, Л.Додіним, М.Левітіним... Художник багато працював за кордоном — в Італії, Німеччині, Угорщині, Франції, Фінляндії, США. Загалом у його творчому доробку близько 150 вистав.
Зараз у репертуарі Театру ім. Лесі Українки шість вистав зі сценографією Боровського, які будуть представлені на фестивалі.
Напередодні відкриття театрального форуму відбудеться презентація експозиції «Простір Боровського», яка надалі стане постійною невід’ємною частиною інтер’єру театру Російської драми. Це не просто виставка чи музей, а творчий і життєвий простір художника, створений його дивною фантазією і талантом. Це зрима пам’ять про генія театральної справи і про людину.
Фестиваль відкриється виставою Театру ім. Лесі Українки «Дон Кіхот. 1938 рік» М.Булгакова, М.Сервантеса. Репетиції проходили вже без художника, але на кожній із них він незримо був присутній, актори відчували магічний простір, емоційне наповнення сценографії, задане Боровським, і це допомагало в роботі над постановкою. Також у фестивальній афіші глядачі побачать такі вистави: «Наполеон і корсиканка» І.Губача, «Глузливе моє щастя» Л.Малюгіна, «Дерева вмирають стоячи» А.Касони, «Дядечків сон» за Ф.Достоєвським, «Бабине літо» А.Менчелла (останні дві роботи поставлені спільно з Російським драматичним театром ім. Л.Варпаховського, Монреаль, Канада).
Гостями фесту стануть найкращі театри Росії. Будуть представлені вистави Санкт-Петербурзького малого драматичного театру — «Театру Європи», створені в співпраці з Давидом Боровським чудовим режисером Левом Додіним. В останнє десятиріччя Малий драматичний театр став одним із лідерів світового театрального процесу. Цей театр проводить велику міжнародну роботу в спілці Європейських театрів, до якої його було запрошено в 1992 році. Рішенням Генеральної Асамблеї Спілки європейських театрів у 1998 р. МДТ було надано статус «Театру Європи». Нагадаємо, нині в світі тільки три театри мають такий почесний статус — паризький «Одеон», міланський «Пікколо театр» і петербурзький «Малий драматичний». Вистави театру були показані майже в усіх куточках земної кулі. Колектив МДТ покаже свої кращі постановки, відзначені найвищою театральною премією РФ «Золота маска»: «Дядя Ваня» А.Чехова (одна з кращих сучасних інтерпретацій п’єси великого драматурга) і «Король Лір» В.Шекспіра.
Московський театр «Ермітаж», який було визнано на гастролях у Швейцарії «найбільш вишуканим театром Росії», а в Італії — «театром абсолютним», під керівництвом режисера й письменника Михайла Левітіна покаже в Києві вистави Юлія Кіма «Капніст туди і назад» та «Безрозмірне Кім-Танго». Цей театр з успіхом гастролював: у США, Канаді, Голландії, Ізраїлі, Італії, Німеччині, Польщі, Швейцарії, Литві, Естонії, Колумбії, Еквадорі, Бразилії, Уругваї, Парагваї, Коста-Ріці та Кубі.
До нашої столиці приїдуть найкращі критики Москви і Санкт-Петербургу, які разом з київськими колегами візьмуть участь у роботі круглих столів. У рамках фестивалю пройдуть також зустрічі з режисерами та акторами.