У Київському відділенні Національної спілки композиторів України відбулася прес-конференція, присвячена підготовці до проведення Конкурсу мікротонової музики Ніколи Візаллі.
Його організаторами є Концертно- продюсерський центр «Індівідуаліс», Національна спілка композиторів України та сам маестро Нікола Візаллі. До журі ввійдуть наші найвідоміші сучасні композитори: Євген Станкович, Ігор Щербаков, Михайло Чембержі. Креативний директор конкурсу — скрипаль Остап Шутко. У конкурсі, який відбудеться в нашій столиці в травні наступного року, зможуть взяти участь музиканти віком до 32 років у номінаціях: фортепіано, скрипка й гітара. Організатори обіцяють, що вже у січні умови конкурсу з’являться на сайті www.individualis.com.ua. Там же можна отримати ноти творів Візаллі.
Ідея конкурсу — популяризація мікротонової музики в Україні. У першому турі виконавці змагатимуться у своїх номінаціях, потім по два фіналісти з кожної групи потраплять до другого туру.
Італійський композитор Нікола Візаллі здобув класичну музичну освіту; він кларнетист, як і його батько — оркестрант у знаменитому міланському театрі Ла Скала. Композицією почав займатися з 18 років, звертався до джазу, неоромантизму й інших стилістичних напрямків ХХ століття. Чотири роки тому присвятив свою творчість виключно мікротоновій музиці. Що ж нам відомо про мікротонову музику? У чому своєрідність цього композитора, чиї твори маловідомі в Україні?
Про те, що в гамі сім нот, знають усі, але професійні музиканти уточнюють, що в ній 12 півтонів. Однак Нікола Візаллі вважає за необхідне, щоб люди могли використовувати всі звуки, які розрізнює вухо. Композитор стверджує, що, якщо октава ділиться на 1200 сегментів, а мінімальний інтервал, доступний людському слуху — 20 сегментів, то звичайний півтон — це 100 сегментів. Таким чином, стає очевидно, що традиційний звукоряд використовує лише п’яту частину доступних нам звуків! Візаллі говорить, що вибирає в кожному творі певний лад, бо мікротонових гам тисячі. Проте мікротоновий звукоряд активно використовується в усьому світі. Але якщо інші сучасні композитори зважуються вживати його як «барву», засіб виразності, то для Візаллі це повноцінна техніка композиторського листа. А завдяки новим технологіям відкриваються нові звукові всесвіти, нова техніка гри на класичних інструментах. Для того щоб виконати мікротонову музику на якому-небудь класичному інструменті (наприклад, фортепіано), його треба відповідним чином настроїти: тоді вона не потребує нової нотації. Однак Візаллі, який активно пропагує таку манеру композиторського листа, вважає перспективним створення спеціальних мікротонових інструментів і співпрацює з італійськими майстрами, які створюють фортепіано з шістнадцятьма (!) клавішами в октаві (замість дванадцяти).
Отже, новаторство й винахідливість Візаллі не підлягають сумніву. Але набагато важливіше, що нині його музика часто виконується у світі, отримує доброзичливі відгуки, а інтернет-сайт, де її можна безкоштовно прослухати, за короткий термін відвідали понад тисячу людей… Хоча сам композитор визнає, що в його творах немає мелодії в романтичному розумінні цього слова; вона може бути не зовсім звичною для слуху слов’ян. У своїх творчих пошуках він знаходить паралелі зі східною музикою, з творчістю композиторів докласичного періоду. Пропагуючи мікротонову музику, Візаллі співпрацює з Філіппом Берта (гітара, США), бельгійським віолончелістом Ніколасом Делетайлом, який грає на особливому мікротоновому арпеджіоні. Візаллі в Україні вдруге завдяки творчим контактам з українським скрипалем Остапом Шутком.
Лауреат міжнародних конкурсів Остап Шутко — один з найактивніших молодих музикантів. Концертуючи в усьому світі (близько 100 концертів на рік), Шутко виконує як традиційний скрипковий репертуар, так і камерну музику, власні обробки, сучасні твори, частина з яких написана спеціально для нього. Значну частину його репертуару становлять твори українських композиторів. 2003 року О. Шутко заснував Концертно-продюсерський центр «Індівідуаліс» для популяризації класичної музики в Україні та підтримки талановитої молоді. У рамках проекту «Музичні вечори Остапа Шутка», який діє з 2004 року, виступають відомі музиканти. З 22 років Остап Шутко викладає на кафедрі скрипки Національної музичної академії України ім. П. Чайковського.