Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сільські школи вразили талантами

Чому музичний конкурс Євген Станкович проводить під егідою свого імені
1 березня, 2018 - 12:19
ОТРИМАТИ З РУК ВИДАТНОГО КОМПОЗИТОРА СПЕЦІАЛЬНУ ВІДЗНАКУ — ЧИ НЕ НАЙБІЛЬША НАГОРОДА ДЛЯ ЮНИХ МУЗИКАНТІВ! НА ФОТО: ДОМРИСТКА ЛІЛЯНА БАБІЧ ІЗ ОДЕСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ МУЗИЧНОЇ АКАДЕМІЇ / ФОТО НАДАНО ОРГАНІЗАТОРАМИ STANKOVYCH FEST

Цьогоріч близько 300 учасників Stankovych Fest, які з’їхались на Закарпаття в село Солочин, що біля міста Сваляви вражали своїми голосами, володінням інструментами, вмінням грати соло, в ансамблях, у академічних та народних оркестрах, а також художнім даром відображати світ пензлем.

Поважне журі, що складалось із академіків, професорів, ректорів українських мистецьких вишів, відомих діячів культури України,Франції, Словаччини і Польщі, очолив наш видатний сучасник, композитор Євген Станкович. До речі, саме Євген Федорович 2012 року дав згоду проводити в Києві ще один конкурс юних музикантів під егідою свого імені. Це був надзвичайно важливий і новаторський крокв історії конкурсного руху України — підтримувати талановитих дітей, творчу молодь іменем та авторитетом усесвітньо відомого композитора. Адже зіркове ім’я приваблює не лише юних музикантів, а й потенціальних спонсорів і меценатів,на таке ім’я скоріше відгукнуться й державні установи.

Власне, саме це й показав Stankovych Fest. Але головний успіх йому забезпечило, насамперед, місце його проведення. Річ у тім, що цей Фестиваль-конкурс вдруге відбувався на рідній землі композитора — на Свалявщині, там де він народився і де долав свої перші музичні сходинки. Впродовж тижня земляки Євгена Федоровича дарували йому свою любов, повагу та гордість за свого співвітчизника. Другий Stankovych Fest вони присвятили 75-річчю від дня народження свого видатного земляка.

В одному з найгарніших місць України, одному з кращих курортів України з милозвучними назвами «Квітка полонини» та «Поляна» відбулось свято мистецтва не лише Закарпаття. Адже на Stankovych Fest прибули учасники — від п’ятирічних діток до 26-річних молодих музикантів і художників — з Одещини, Львівщини, Житомирщини, Херсонщини, Миколаївщини, Київщини, Кіровоградщини, Вінниччини, Дніпропетровщини, Черкащини, а також Польщі, Словаччини, Угорщини. Вони змагались у трьох номінаціях: «Музичне мистецтво», «Юні композитори» та «Образотворче мистецтво». До речі, юна художниця із словацького міста Ліпани Клара Маргевкова здобула Гран-прі у номінації «Образотворче мистецтво».

Чи не вперше в історії конкурсів одним із головних його організаторів стали люди, які, здавалося б, не мають відношення до професії музиканта! А саме — генеральний директор ТОВ «Квітка полонини-Сузір’я», головний лікар санаторію та його однодумці — голова громадської організації «Квітка полонини» Тетяна Голонич, голова оргкомітету фесту Наталя Петій-Потапчук. Саме від лікаря Павла Ганинці володарі Гран-прі одержали по 10      тисяч гривень грошової винагороди! Організатори забезпечили фантастичні умови для мистецького свята. Ім’я Євгена Станковича об’єднало зусилля Міністерства культури України, Закарпатської ОДА та обласної ради, Свалявської райдержадміністрації та депутатів Свалявськой райради.

Stankovych Fest відкрив  багатющі мистецькі надра Закарпаття. Як виявилося, тут творчо й активно діють понад шість десятків дитячо-юнацьких шкіл мистецтва, більшість з яких, до речі, є сільськими.

Володарями Гран-прі фестивалю-конкурсу стали вихованка дитячої школи мистецтв №2 міста Мукачевого, тринадцятирічна Олександра Макарова за віртуозну гру на ксилофоні. Вона ж підкорила журі своїм виконанням і в номінації «Фортепіано». Гран-прі у номінації «Юні композитори» теж здобув «місцевий» талант — Володимир Машіка з Ужгорода, який нині представляє Національну музичну академію України.

Отримати з рук видатного композитора спеціальну відзнаку — чи не найбільша нагорода для юних музикантів! Такими «щасливчиками» стали талановитий піаніст, студент Львівської національної музичної академії Ростислав Федина, виконавиця-домристка Ліляна Бабіч із Одеської національної музичної академії, хор Ужгородського коледжу культури та мистецтв, оркестр народних інструментів Свалявської дитячої школи мистецтв.

Спеціальні дипломи переможцям вручили ректор Національної музичної академії України Володимир Рожок, ректор Київської дитячої академії мистецтв Михайло Чембержі, ректор Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури Андрій Чебикін. Власне, нагороди та відзнаки отримали всі учасники конкурсу. Адже сама участь у такому святі вже є ї успіхом та підтримкою для обдарованих дітей.

До речі, вже наприкінці березня в Києві знову зберуться талановиті юні музиканти — на VI Міжнародний інструментальний конкурс, який теж відбуватиметься під патронатом славетного імені Євгена Станковича!

Леся ОЛІЙНИК, мистецтвознавець, Свалява — Київ
Газета: 
Рубрика: