Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Скарби приватних колекцій

28 листопада в Лондоні відбудеться аукціон робіт українських та російських художників
4 листопада, 2005 - 00:00
ХАРИТОН ПЛАТОНОВ «ДІВЧИНА БІЛЯ КОЛОДЯЗЯ» / ФОТО З КАТАЛОГУ «MAKDOUGALL’S. RUSSIAN ART AUKTION»

«Мистецтво — це реальне вкладення коштів, це своєрідна страховка від інфляції, девальвації», — запевнив директор аукціонного Дому МакДугал — Вільям МакДугал на прес-конференції в Києві, яка відбулася у Британській Раді з нагоди Аукціону українського та російського мистецтва, що пройде в Лондоні.

Планується представити нову колекцію, яка має понад 200 лотів. Усі роботи з особистих колекцій. До неї ввійдуть живопис та графіка XIX-XX століть, а також прикладне мистецтво та театральні ескізи. За словами пана Вільяма, загальна оцінювальна вартість робіт понад чотири мільйони доларів. «Я можу виділити кілька факторів росту цін на українському ринку мистецтва. По- перше, це швидке зростання економіки в країні. А по-друге, це реінтеграція України у світовий ринок мистецтва. Зараз ми можемо спостерігати значний попит на українських авторів. Потенціал ринку дуже великий, але, нажаль, є проблема: колекціонери не охоче приймають участь в аукціонах», — розповів «Дню» Вільям МакДугал.

Потенційні покупці почали не просто купувати твори мистецтва, а й звертати значну увагу на їхню якість, — зазначила Катерина МакДугал. Картини саме українських авторів переважно купують наші співвітчизники. І це, звичайно, дуже добре, адже українське повинно залишатися тільки в Україні. «Колекційне мистецтво — багатонаціональне. Смаки покупців із різних країн зовсім не схожі. Наприклад, англійці надають перевагу графіці, що зовсім не притаманно українцям чи росіянам», — каже пані МакДугал.

Цього сезону на аукціоні Дому МакДугал Україну представлятимуть роботи таких відомих художників, як Олександр Екстер, Давид Бурлюк, Абрам Маневич, Соломон Кишиневський, а також українські представники Паризької школи Мане-Кац та Іссахар Рибак. У колекції також будуть роботи талановитого митця, одного із засновників Київської художньої школи, Харитона Платонова. Зокрема його робота «Дівчина біля колодязя», попередня оціночна вартість якої становить 55—75 тис. доларів.

На аукціоні також будуть представлені дві роботи Миколи Врубеля: «Ескіз ікони Богоматері», який оцінено в 8—10 тис. доларів. Та «Автопортрет» — початкова ціна 7—8 тис. доларів. До речі, продаж картин Врубеля з аукціону доволі рідкісне явище.

Новинкою цих торгів буде розділ радянського «неофіційного мистецтва». Зокрема, роботи Кропивницького, Краснопєвцева, Звєрєва, Яковлєва, Рабіна, Неізвєстного, Шемякіна та інших. Як вважають організатори, найдорожчим топ-лотом обіцяє стати картина Михайла Ларіонова «В духані» (1910). ЇЇ попередня оціночна вартість 250—350 тис. доларів.

Цікаво, що покупець на початку аукціону сам не знає за скільки придбає картину. Все вирішується під час торгів. Наприклад, минулого разу за роботу Олександра Екстера заплатили 30 тисяч доларів. А взагалі українські покупці на аукціоні Дому МакДугал уже повезли з Лондона близько 10 відсотків картин від загальної кількості робіт, яку виставляли на торгах.

Ірина КОНОНЕНКО
Газета: 
Рубрика: