Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Скульптор-скрипаль

6 лютого у Національній академії мистецтв України відкриється персональна виставка Миколи Білика «Любов земна»
6 лютого, 2018 - 10:06
«ОБІЙМИ», МАРМУР, 2009 р. / ІЛЮСТРАЦІЯ З ОСОБИСТОГО АРХІВУ МИКОЛИ БІЛИКА

Цьогоріч відомий майстер,  народний художник України, член-кореспондент відділення образотворчого мистецтва НАМ України, член Національної Спілки художників України є номінантом на Шевченківську премію за пам’ятник гетьманові Івану Мазепі у Полтаві і скульптурний цикл «Любов земна».

Микола Ілліч є автором багатьох станкових, монументальних, ландшафтних скульптур. Мистецтвознавці відзначають, що для творчості Білика головними напрямками натхнення є історія України, образ жінки та екологічні проблеми людства. Його значний творчий доробок налічує понад 500 художніх творів (скульптура, графіка).

Микола Білик — один з найвідоміших митців нашого часу, якому притаманні глибоке знання проблем сучасної світової образотворчої культури, аналітичний підхід до втілення значущих тем історії та сьогодення. Поєднавши в своєї творчості високі традиції української школи образотворчості з найкращими здобутками європейського мистецтва, скульптор досяг неповторності, самобутності самовираження. Його почерк не сплутаєш із жодним іншим. У своїх скульптурах художник прагне досягти гармонії, розгадати таємниці народних традицій, наповнити композиції глибоким змістом і духовністю.

Нагадаємо, монументальний пам’ятник гетьманові Іванові Мазепі було урочисто відкрито у травні 2016 року на Соборній площі у місті Полтаві. Це перший повноцінний пам’ятник гетьману, тоді як його бюсти встановлено в декількох українських містах, і навіть у США та Австралії.

— Коли мене запитують про улюблений матеріал, то думають, що це камінь. Але я дуже багато і в бронзі робив, — цитує Миколу БІЛИКА be-inart.com. — Метал витримує дуже тонкі штуки. З металу можна зробити навіть ажурні речі. Камінь не може собі дозволити якісь тонкощі, він крихкий... Я і з дерева робив роботи. Камінь — це практично безвідходне виробництво. З основного блоку робив щось велике, а з «відходів» — маленькі роботи. Я нічого не викидаю....

Митець кожен день повинен починати як заново, тоді це будуть якісь досягнення для самого себе і для мистецтва. Це як гарний скрипаль. Він класно грає, але він не творить. Він просто класно виконує. Це інколи також достатньо, але мистецтво — це коли ти відкриваєш. Тоді воно залишиться в історії...

Творчість Миколи Ілліча — яскраве новітнє художнє явище в сучасному мистецтві скульптури, що діє на глядача широким діапазоном засобів візуального пластичного мистецтва. Його проект «Любов земна» (50 скульптурних творів) — це свідчення того, що в нашому житті є місце для високого мистецтва. Цикл складається з окремих творів, сприймається як єдине ціле, приваблюючи композиційною майстерністю і стилістичною гармонійністю, які в цілому спрямовані на глибоке розкриття образу, тонку передачу психологічного стану. Сформувавши власний неповторний стиль, скульптор досяг вишуканих узагальнень, які творять палітру його творів. Скульптурні композиції Миколи Білика — це особливий світ символів, які спонукають до мисленого діалогу. Наприклад, у Києві можна побачити знакові роботи Миколи Ілліча, без яких ми вже не уявляємо нашу столицю — це перш за все монумент княгині Ользі (на Михайлівській площі), пам’ятник Ярославу Мудрому біля Золотих воріт з відбитками його долоні, пам’ятник Архангелу Михаїлу, пам’ятник офіцерам Служби зовнішньої розвідки України, пам’ятний знак загиблому поселенню Передмостова Слобідка (Гідропарк) та ін.

Аліса АНТОНЕНКО
Газета: 
Рубрика: