Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Сміх дарує надію

15 жовтня «Шельменко-денщика» франківці зіграють у 200-те!
15 жовтня, 2014 - 12:14
Сміх дарує надію
ЕМОЦІЙНИЙ ЦЕНТР ВИСТАВИ — ШЕЛЬМЕНКО, ДЛЯ АНАТОЛІЯ ГНАТЮКА ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ УЛЮБЛЕНА РОЛЬ, ВОНА СТАЛА Й ТВОРЧОЮ ВІЗИТІВКОЮ АКТОРА / ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Національний театр імені І.Франка славиться тим, що має у своїй афіші чимало вистав-довгожителів. Кожен такий твір — свідчення досконалості майстерності творчого колективу й актуальності драматургії. Комедія-водевіль «Шельменко-денщик» Г.Квітки-Основ’яненка — в репертуарі франківців 15 років, саме 15 жовтня удвохсоте підніметься завіса цієї вистави, і до глядачів вийдуть улюблені персонажі — поміщик Шпак зі своєю родиною, поручик Скворцов і, звісно, — винахідливий служивий денщик Шельменко.

Протягом цих років успішно у головних ролях виступали: Євген Шах, Володимир Коляда, Тамара Горчинська, Іраїда Цареградська, Галина Семененко, Галина Яблонська, Олексій Паламаренко, Валерій Дудник, Євген Свиридюк, Анатолій Гнатюк. Емоційний центр вистави — Шельменко, для Анатолія Гнатюка  це не тільки улюблена роль, а й вона стала його творчою візитівкою. Цей класичний образ актор збагатив власним розумінням, його денщик — винахідливий, вправний українець, здатний викрутитися з будь-якої ситуації, щоб зробити те, що йому потрібно. Вікова житейська мудрість народу, покірність долі, незлобливість, природний гумор, вправність, власна гідність, все це зосередилось в образі Шельменка.

Думкою про те, у чому причина довгого сценічного існування вистави, поділився з «Днем» її постановник Петро Ільченко: «Чудова класична драматургія, в якій закладено код українського оптимізму. На образі Шельменка показано, як можна і як треба знаходити вихід, маневрувати, виживати, мудро й хитро  викручуватись і брати верх над супротивником. Квітка-Основ’яненко написав у кращих традиціях українського театру, з соціальним, національним навантаженням. Вистава надає оптимізму, налаштовує глядачів на гарний гумор, на захоплення витівками та кмітливістю Шельменка. Цей оптимізм потрібний завжди, і наша вистава ним заряджає глядацький зал усі ці 15 років, але на сьогодні оптимізм і надія на краще набули особливих рис актуальності, тому вистава про українця, який здатний  вийти переможцем із найскладніших ситуацій і повною мірою показати силу виживання, може допомогти всім нам затвердитися в упевненості щодо незборимості нашого народу».

Алла ПІДЛУЖНА
Газета: 
Рубрика: