Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Спекотним літом «Подих весни»

У Трускавецькому художньому музеї Івана Біласа проходить виставка самбірського художника Михайла Яремківа
1 липня, 2010 - 00:00
ФОТО РЕПРОДУКЦІЇ КАЛЕНДАРЯ

За плечима у митця яскравий і самобутній творчий шлях, велика кількість персональних виставок в Україні та за кордоном. Одне з живописних полотен Михайла Яремківа в Австрії мистецтвознавці назвали «Квіти Едему» — настільки вразила їх творчість майстра пензля з України. Заступник мера міста Фронляйтен (земля Штирія) пан Вольфганг Касік придбав картину для мерії міста, а репродукцію іншої картини художника австрійські видавці використали як заставку до культурного календаря міста Грац.

Картини Яремківа привертають увагу професіоналів і колекціонерів, а також численних шанувальників мистецтва. Маючи фантазію, гострий зір психолога та неординарне сприйняття природи, Михайло Миколайович уміє знаходити і доносити до глядача красу і гармонію навколишнього світу. Улюбленими жанрами митця є натюрморт, пейзаж і жанрова композиція. Михайло Яремків застосовує техніку імпасто (impasto — італ. «тісто, паста») — прийом виконання живописних творів щільними покриваючими мазками фарби. Техніка олійного живопису аля-пріма (alla prima — італ. «в перший момент») передбачає виконання картини за один сеанс, без попередніх начерків та підмальовок, дозволяє творчо залучати імпресіоністичні елементи. Майстерне володіння модерною технікою живопису дозволяє йому вдало експериментувати, постійно розвиватися і вдосконалюватися, знаходити нові барви для відображення багатого внутрішнього стану, створювати свій неповторний стиль і творчий почерк. Найбільше його приваблює флористика: митець не просто малює квіти, куточки природи, а створює цілісні проникливі одухотворені образи. Зображення природи рідного краю сповнені щемливої радості, прихованого хвилюючого змісту. Поєднання прозорості й насиченості фарб наповнюють створювані образи загадковим полум’ям, у якому присутній насамперед, за словами художника, «уклін жіночій красі та неповторній, завжди різній природній стихії».

Слід зауважити, що картини Михайла Яремківа відзначаються дивовижним магнетизмом і сильною позитивною енергетикою, від них іде тепло та сонячна енергія, здається, що твори дихають. Квіти постають перед нами в усій красі: полум’яні маки, білолиці лілії, повновиді троянди, поважні жоржини, різнобарвні вишукані хризантеми. Перлинні конвалії розсипають свій сміх поруч зі статечними тюльпанами, ніжними нарцисами, гарячими соняшниками... Непомітними деталями, які можна відчути хіба що на рівні підсвідомості, грою кольору та світла, особливими відтінками м’яких олійних фарб Михайло Миколайович звертає увагу на внутрішній стан речей, робить їх емоційно змістовними та виразними.

Малюючи квіти і жінок, художник не просто відволікається від буденності, а створює свій величний світ добра, любові, мудрості та вишуканості, у якому квіти та речі постають захопливими витонченими образами. Часами здається, що створені образи живуть своїм життям — насиченим, пристрасним. Квіти не просто зображені у вазі чи на галявині — вони сумують, радіють, плачуть і змушують нас замислитися над сенсом життя. Вони звертаються до нас своїми квітковими очима, повними радості чи смутку, немов кажуть: не проѓавте «Ранковий подих», побачте, як «Пурхає радість» і світлими «Думками розмаїті» створіть «Грайливий настрій», слухайте «Голос доброти», зазирніть на «Сонячну сторону», зануртеся у «Хвилі трав»; таємниче натякають: «Скоро осінь», а вона така гаряча, там — «Пізні троянди», а також «Шепотіння», «Пробудження», «Шаленство», «Захоплення» і «Посмішка»...

Очевидно, що, як і люди, квіти мають свій характер, а митець чудово чує їхній голос. Сумнівів немає — перед нами роботи великого майстра, який, вкладаючи усю свою душу, створює позитивну емоційну палітру, святковий настрій і дарує відчуття гармонії та єднання зі світом природи.

ДОВIДКА «Дня»

Михайло Яремків народився 1957 р. на Стрийщині. Нині живе у Самборі Львівської області, закінчив художній факультет Прикарпатського університету ім. В. Стефаника, понад 20 років працює викладачем образотворчого мистецтва у Самбірському державному педагогічному коледжі ім. І. Филипчака. Яремків — член Національної спілки художників України. Михайло вдало поєднує творчу роботу з педагогічною, науковою. Він автор посібника для студентів з основ образотворчого мистецтва «Композиція: творчі основи зображення», праць із теорії живопису, численних публікацій про художників Прикарпаття.

Тетяна ДОБКО, поетеса, кандидат історичних наук, Трускавець — Київ
Газета: 
Рубрика: