Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Співочий собор» на Святих горах

29 серпня, 2002 - 00:00

Сучасне українське хорове мистецтво переживає в останні роки період надзвичайного підйому. На музичній сцені з’явилася ціла плеяда талановитих композиторів і хорових колективів, які гідно представляють Україну на міжнародних конкурсах і фестивалях найвищого рівня. На жаль, розквіт хорового мистецтва відбувається практично непомітно для більшості слухачів східних регіонів України.

Метою «Співочого собору» є організація свята духовної музики, в якому візьмуть участь кращі хорові колективи країни — лауреати престижних міжнародних фестивалів хори «Київ» і «Хрещатик» (м. Київ), «Благовіст» (м. Луганськ), ансамбль «Стрітення» (м. Харків) та інші.

Протягом багатьох століть хоровий спів на Україні був нерозривно пов’язаний із православною традицією. Переважну більшість хорових творів минулих епох було написано саме для церковних обрядів. Всесвітньо відомі представники «українського бароко» (А. Ведель, М. Березовський, Д. Бор тнянський), класики української та російської музики (П. Чайковський, М. Лисенко, П. Чесноков, С. Рахманінов) і сучасні українські композитори (Л. Дичко, Є. Станкович, В. Степурко, М. Шух, Г. Гаврилець, В. Польова, І. Небесний) в різний час писали духовні твори. Музика цих авторів часто і з великим успіхом виконується в концертних залах. Однак особливістю «Співочого собору» є те, що організатори вмістили виконання програм у самобутню і унікальну атмосферу Святогорського монастиря, таким чином відроджуючи природний зв’язок православ’я і хорового мистецтва.

Безумовно, ця акція не могла б здійсниться без зустрічного руху з боку Православної церкви та світської влади, «Співочий Собор» проходить із благословення Іларіона, митрополита Донецького і Маріупольського і під патронатом Віктора Федоровича Януковича, губернатора Донецької області. Знаковим є той факт, що «Співочий собор» буде проходити саме на території Донбасу, який дасть можливість людям, навіть далеким від християнської віри, почути кращі твори хорової музики, яка несе умиротворення, красу і внутрішню гармонію.

Олександр ФОКС
Газета: 
Рубрика: