Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Театри скаржаться... пакетом

31 травня, 2006 - 00:00

Відбувся круглий стіл на тему «Київ — європейська культурна столиця».

Він був організований за ініціативи художнього керівника-директора Київського муніципального академічного театру опери та балету для дітей та юнацтва Івана Дорошенка та голови правління міжнародної правозахисної організації «Міжнародна ліга захисту прав громадян України» Едуарда Багірова. Організатори запросили «до столу» мера Києва Леоніда Черновецького, та він не прийшов.

Іван Дорошенко, висловлюючи сподівання на радників нового київського мера — людей, які знають театр зсередини (а це такі поважні майстри, як Богдан Ступка, Петро Чуприна, Лев Венедиктов та ін.), говорив, що можливості театрів більші за те, як вони фінансуються. Сьогодні театрам є чим пишатися, але всі колективи столиці — жебраки. Вони повинні мати державну підтримку. Вносилася пропозиція, щоб столична влада знайшла можливість збудувати гуртожиток для працівників театрів (це сприятиме поповненню театральних колективів новими кадрами) і віддала його в підпорядкування управління культури.

Станіслав Мойсеєв, художній керівник Молодого театру, підняв питання про створення асоціації театрів. Він наголошував, що має бути чітка, прозора, відпрацьована схема підтримки театрів, яка визначалася б не персоналіями, а реальними потребами театру. За його словами, це позитивним чином вплине на якість театральної продукції, котра презентується не лише київському глядачеві.

На думку Віктора Гирича (ТЮГ на Липках), міська влада має взяти на себе покриття комунальних витрат, бо на сьогодні, наприклад, ТЮГ грає більше 40 вистав на місяць, що призводить до швидкої амортизації творчого колективу, а ціна на квиток у середньому — 10 грн. 80 коп.

Олена Богомазова, директор театру «Вільна сцена», зачепила проблему театральних приміщень у нашому місті, бо, приміром, за п’ять років із часу утворення «Вільної сцени» (тоді це відбулося шляхом злиття «Бенефісу» та «Театру історичного портрета») влада не спромоглася надати приміщення їхньому колективу. Зараз театр фактично животіє в офісній будівлі, лише зрідка орендуючи чужі майданчики для показу своїх вистав...

Напружено вислухавши всі ці промови, як сказав би класик, «жалі й плачі», Олександр Суслецький — радник мера Києва — сказав, що проблеми всіх театрів однакові... На цей «пасаж» Богдан Струтинський (Театр оперети) резонно зауважив: «Оскільки на щось колективне в нашій країні ще так-сяк реагують, то потрібно скласти спільне звернення до мера столиці Леоніда Черновецького. А завершився круглий стіл біблійним «стукайте...» (щоправда, без відомого закінчення фрази «...і вам відчинять»). Тому ідея стукоту, що зависла в повітрі, одразу нагадала вже історичні барабани, в які день і ніч лупили навпроти Кабміну в час помаранчевої революції. На жаль, «стіл» на тему «Київ — європейська культурна столиця» був дійсно «круглим», бо з чого почали — до того повернулися. Чи не єдину конструктивну пропозицію висунув голова правління «Міжнародної ліги захисту прав громадян України» Едуард Багіров, який запропонував керівникам столичних державних театрів звертатися до його організації для отримання безкоштовної юридичної консультації. А радник мера Олександр Суслецький попросив учасників бесіди записати всі скарги й пакетом відправити до пана Л. Черновецького. На тому круглий стіл і закінчився.

Ельвіра ЗАГУРСЬКА, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: