З-поміж 42 матеріалів-фіналістів, які було відібрано експертним журі, у Львові назвали імена призерів та володарів спеціальних відзнак конкурсу «Репортери надії». Це конкурс на кращу статтю, репортаж або програму, яка є «інформацією-носієм рішень». Як пояснюють організатори, це інформація, що не лише представляє важливі питання сучасного суспільства, а й дає на них конкретні відповіді і показує шляхи вирішення проблеми, спонукає людей до дій. В Україні конкурс триває втретє, його організатором є Інститут екуменічних студій Українського католицького університету. Нагородження відбулося 2 жовтня у рамках VI Екуменічного соціального тижня.
Журі визначило 12 робіт-переможців, які посіли перше, друге і третє місця у тематичних номінаціях: «Суспільство», «Економіка», «Культура» та «Релігія». Серед лауреатів — і журналісти «Дня». Спеціальний кореспондент «Дня» Надія Тисячна отримала перше місце у категорії «Релігія» за матеріал «Бути причетним до змін у чиємусь житті — великий привілей». У ньому журналістка виклала власний досвід усиновлення пастора Геннадія Мохненка, батька 34-х дітей: трьох власних та 31-го — усиновленого. Редактор відділу «Суспільство» Марія Семенченко посіла третє місце у номінації «Культура». Її матеріал «Не «хутірські» ідеї з хутора» розповідає про те, як творчі люди формують якісно нову модель українського села на культурно-мистецькій основі. Також Марія Семенченко стала фіналісткою у номінації «Суспільство» із матеріалом «Супермаркети знань» про поширення вуличних університетів в Україні.
Найкращою серед журналістів, що пишуть про культуру, стала Антоніна Кучеренко з матеріалом «Библиотека растит человека», надрукованим у одеські газеті «Порто-франко». Перше місце серед економічних матеріалів отримав текст Дмитра Боярчука «Скільки коштує держава?», опублікований «Економічною правдою». У номінації «Cуспільство» перемогла Вікторія Дворянин з матеріалом «Бачити серцем» у газеті «Львівська Пошта».
— Я намагався максимально педантично і раціонально підходити до критеріїв, які формально є виставленими у положенні про конкурс. Це дуже чіткі критерії, які складають жорсткі рамки того, які вимоги виставляють до кращих матеріалів. Для мене, окрім цих визначених критеріїв, вагомою була дещо інша мірка — з одного боку, емоційно-сердечна складова, з іншого боку, я б назвав її складовою прагматичної надії. Надії, яка при читанні, прослуховуванні чи перегляді матеріалу провокує збурювати таку ж надію у серцях інших людей. І збурювати адекватні дії, які б могли нести далі цю надію, — розповів один із членів журі Віктор ЖУКОВСЬКИЙ, завідувач кафедри богослов’я Українського католицького університету, головний редактор журналу «Християнин і світ».
— Правду кажучи, писала це інтерв’ю з пастором Геннадієм Мохненком серцем. Дякую, що ви теж це відчули. Очевидно, можу ствердно сказати: всі ми відчули, що Бога бракує у нашому суспільстві. Але навіть якщо доводиться працювати у світській журналістиці, розуміємо, що вже у самому позитиві, добрі, любові і навіть конструктивній критиці з любов’ю буде Бог, — зазначила спеціальний кореспондент «Дня» Надія ТИСЯЧНА.
Серед володарів спеціальних відзнак — фільм Лесі Вакулюк та Наталії Ковальової «Квітка Цісик: голос в єдиному екземплярі». П’ять років тому, будучи кореспондентом програми «Подробиці тижня», Леся Вакулюк могла лише сподіватися, що постать Квітки Цісик буде удостоєно більшого матеріалу, ніж п’ятихвилинний сюжет на телеканалі. «Коли сам репортер надіється — тільки тоді він може вселяти надію. Тоді мені не вірили й казали: «Це ж Квітка Цісик, як її подивиться уся Україна? Ну добре, Західна подивиться, бо знає її, є інтелектуали у Києві, інших куточках України — але Квітка для одиниць!» Через п’ять років моя надія втілилася в життя. Однак найголовніше в цьому фільмі, крім того, що це розповідь про долю жінки, яка мріяла і надіялася, є у фінальних титрах. Це збір коштів для закупівлі пересувного мамографу. Це те, що заповідала Квітка. Це не просто фільм-розповідь про життя надзвичайної і не схожої на інших жінку. Ми зробили фільм, який міг би дати надію тим, хто зіштовхнувся із тяжким і невиліковним діагнозом», — розповіла Леся ВАКУЛЮК.
Призери перших місць у кожній з категорій конкурсу отримали сертифікат на суму три тисячі гривень та статуетки. Автори матеріалів, які зайняли другі і треті місця, — призи і дипломи учасників конкурсу. Також спеціальними відзнаками було нагороджено авторів шести проектів, які пропонують цікаве рішення проблем та дарують надію.
Загалом участь у конкурсі взяли понад 800 журналістських матеріалів. Близько 600 відібрали студенти Магістерської програми екуменічних студій під час моніторингу ЗМІ. Понад 200 матеріалів надійшли на конкурс з усієї України.