Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тиха радість професіонала

16 березня, 2000 - 00:00

Цілковито несподівано відвідувачі Черкаської обласної наукової бібліотеки ім. Маяковського стали свідками давно вже забутого в цих стінах свята книги. Виставка новопридбаної літератури, яку розгорнули в холі, не могла не вразити очей суперсучасною поліграфією, обсягом і масштабом представлених видань. Адже протягом останніх шести років бібліотека не отримувала жодної копійки від держави для поповнення книжкових фондів. І раптом — такий подарунок долі! Головним «винуватцем» цієї визначної події був... О. С. Пушкін. Саме його 200-літньому ювілею присвятили свою благодійницьку акцію Фонд Сороса та будапештський інститут «Відкрите суспільство».

Спочатку книжкове поповнення прийняли бібліотеки Росії, а пізніше до цієї приємної справи долучилися й інші держави СНД. На території України виступили «Міжнародний фонд «Відродження» і «Сейбр». А Маяковка отримала каталог, де було запропоновано позначити замовлення бажаної літератури. Обласне Управління культури потурбувалося про фінансовий бік справи й сплатило обумовлені 25 відсотків вартості замовлення. І от 1200 новітніх книг доставлено в бібліотеку. Будь-яку з них, незважаючи на вартість деяких примірників, яка сягає 600- 1000 грн., може замовити будь-який читач безкоштовно.

Головна особливість новоприбулої партії — істотна частка в ній довідкової літератури, того, що бібліотекарі називають «тихою радістю професіонала». Всілякі енциклопедії та словники суперсучасні за тематикою й концепціями викладу інформації. Та й за назвами: є тут енциклопедії та довідники з психіатрії, менеджменту, культурології, словники літературних героїв, сюжетів і символів у мистецтві, літературних творів, письменників-емігрантів, енциклопедії живопису, моди, року, кіно...

Вражає уяву величезний (на 2000 стор.) ілюстрований фоліант «Хроніки людства», виданий величезними тиражами в 28 країнах світу й приурочений до завершення другого тисячоліття. А серед розкішних альбомів і енциклопедій зі світового живопису притягує погляд унікальне пронумероване видання про художника Арчимбольдо — на папері ручної роботи, з любов’ю (знову ж вручну) вклеєними репродукціями. Не дарма кажуть, що добре видана книга з мистецтва — сама предмет мистецтва.

І лише одне побажання звучало з вуст працівників бібліотеки з приводу цього торжества книгодрукування: от би налагодився випуск подібних енциклопедій і довідників у нас, про наших українських діячів науки, культури, мистецтва. І щоб ці книжки також стали доступні читачам наукових бібліотек.

Олена СЛЕПИНІНА,Черкаси
Газета: 
Рубрика: