Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Той, кому можна було вірити»

Пішов із життя відомий американський диктор і тележурналіст Волтер Кронкайт
21 липня, 2009 - 00:00

17 липня у США на 92-му році помер відомий тележурналіст, диктор каналу CBS Волтер Кронкайт. «Той, кому можна було вірити, коли він вів нас найважливішими подіями дня, голосом упевненості в непевному світі», — так оцінив вклад видатного журналіста, передусім не в професію, а в життя суспільства президент США Барак Обама.

Волтера Кронкайта на форумі Ві-Ві-Сі згадують як «легенду та ікону американської журналістики», адже йому довелося висвітлювати такі значущі події, як замахи на президента США Джона Кеннеді й пастора Мартіна Лютера Кінга-молодшого, висадку американців на Місяці, війну у В’єтнамі, Уотергейтський скандал.

Журналіст здобуває велику популярність, знявши в 1968 році документальний фільм про війну у В’єтнамі. Волтер Кронкайт завжди виступав проти насилля та війни. Зокрема, у 1971 р., на слуханнях зі свободи слова у підкомітеті Сенату США журналіст критикував уряд за спроби встановити контроль над теленовинами і заявив, що «контроль є загрозливою сокирою». Про пацифістські упередження Кронкайта свідчили й останні роки його життя. У 2006 році він звернувся до Джорджа Буша-молодшого з проханням вивести війська з Іраку. Нині екс-президент США назвав журналіста «іконою американської журналістики».

З 1962 по 1981 роки новинні випуски на CBS завершувалися кронкайтівським фірмовим висловом «Саме так усе і є» (And that’s the way it is). Він був майстер репортажу. У своєму блозі на сайті «Української правди» журналіст Віктор Коваленко зазначає, що «Кронкайт був першим, кого назвали anchorman (телезірка — з англ.)».

І хоча після 1981 року ведучий дуже рідко з’являвся на екрані, але до останніх днів офіційно вважався штатним журналістом телеканалу. Очевидно, для CBS таке ім’я в штаті було честю...

На фоні цієї сумної звістки невеселими видаються й реалії української тележурналістики. Адже більшість із облич, із яких сьогодні складається українське ТБ, позбавлені індивідуальності та власного підходу до оцінки подій та журналістики. Телеведучі просто зачитують новини, залишаючись максимально осторонь їхньої суті. Про кого з українських телеведучих найвища посадова особа в Українській державі з особистою повагою могла б сказати, що це той, кому можна вірити і хто є голосом упевненості в непевному світі? Безумовно, Кронкайт був втіленням особливого виду журналістики, яка готова брати на себе відповідальність за сказане, а не просто ретранслювати чужі точки зору. Для українських медіа саме такий досвід американської тележурналістики — базований на ерудованості та індивідуальній відповідальності журналіста, може стати прикладом для наслідування.

Анна СЛЄСАРЄВА, Ігор САМОКИШ, Літня школа журналістики «Дня»
Газета: 
Рубрика: