Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Україна перша, а Гран-прі – у Білорусі!

Завершився Міжнародний фестиваль мистецтв «Слов'янський базар у Вітебську»
15 липня, 2011 - 00:00
ЦЬОГО РОКУ ПЕРШЕ МІСЦЕ НА КОНКУРСІ «СЛОВ'ЯНСЬКИЙ БАЗАР У ВІТЕБСЬКУ» ОТРИМАВ ВОЛОДИМИР КВАСНИЦЯ З ДОНЕЦЬКА
МИКОЛА ГНАТЮК – УЛЮБЛЕНЕЦЬ ФЕСТИВАЛЮ Й УЧАСНИК ПРОГРАМИ «УКРАЇНСЬКИЙ СУВЕНІР»

Цього року Міжнародний фестиваль мистецтв «Слов'янський базар у Вітебську» відзначив своє 20-ліття. На день початку фестивалю в касах  було розкуплено близько 92 % квитків. А всього на реалізації квитків оргкомітет фестивалю  заробив цього року кругленьку  суму – 6,5 мільярда білоруських рублів!

І це не єдиний рекорд фестивалю! Якщо вірити офіційній статистиці, цього року на фест акредитувалося найбільше число журналістів – 550 з 15 країн. Всього ж двадцятий фестиваль   зібрав майже 5 тисяч гостей з 27 країн.  За кілька днів у Вітебську відбулося понад 70 фестивальних заходів – виставок, театральних спектаклів, кінопоказів, у тому числі 25 концертів.

Підбиваючи підсумки, міністр культури Білорусі  Павло Латушко відзначив, що за 20 років на фестивалі у Вітебську побували більше 55 тисяч учасників з 68 країн світу. На  головній сцені «Слов'янського базару» – в Літньому Амфітеатрі – відбулося 316 концертів для трьох мільйонів глядачів.

СИНЬО-ЖОВТИЙ ДЕНЬ

 Україна, як одна з країн-організаторів «Слов'янського базару», постійно бере участь в цьому форумі мистецтв.  «День в синьо-жовтих тонах» - так охрестили білоруські журналісти концерт «Український сувенір», презентований на «Слов'янському базарі» українськими майстрами мистецтв. До національного фестивального дня  наша  делегація поставилася з усією відповідальністю, заздалегідь роздавши жителям міста  національну символіку – синьо-жовті прапорці.  Отже, навіть перехожі  стали  безкоштовною рекламою концерту майстрів мистецтв України.

Вечір пройшов з аншлагом. З усіх куточків  Білорусі приїхали представники української громади, аби почути «живцем» українську мову і українську пісню. Прийшли на концерт і жителі Вітебська. І  наші майстри виправдали їх сподівання.

– Вже стало доброю традицією, що українці щороку привозять на фестиваль концептуально нову програму, – прокоментував концерт Дня України директор МФМ «Слов'янський базар у Вітебську» Родіон БАСС. – І кожного разу ви не перестаєте нас дивувати новими іменами і новими талантами.

Цього року публіка йшла на відомі імена – Миколу Гнатюка, Іво Бобула, Наталію Бучинську.   До речі, «Зоряна година» – фірмова прес-конференція «Слов’янського базару» – з українською співачкою  Наталією Бучинською зібрала журналістів з багатьох країн світу. Вони були вкрай здивовані, що тендітна і ніжна «дівчина-весна» Наталія Бучинська не просто народна артистка України, а ще й майор внутрішніх військ, соліст і помічник начальника Ансамблю МВС України.

На біс» зустрічали глядачі музичні пародії  дуету «Світязь», виступи солістів Національної опери, братів-близнят Петра і Павла Приймаків, заслуженого артиста України Петра Чорного. Добре враження справили і представники молодої  української естради -  Олексій Матіас, Євген Анішко, Надія Майстренко, Анна Азарова, лауреат міжнародних конкурсів Ярослава Красильникова.

КОЛИ ГОРУ БЕРЕ ПОЛІТИЧНА ДОЦІЛЬНІСТЬ

За Гран-прі Міжнародного конкурсу молодих виконавців естрадної пісні «Вітебськ-2011» боролися 20 вокалістів  з 20 країн світу. У представника України – тридцятирічного актора Донецького національного академічного українського музично-драматичного театру Володимира Квасниці була відповідальна місія. Адже  наша країна  має на цьому конкурсі свою історію перемог. За двадцять років проведення  «Слов'янського базару»  українські співці завоювали три Гран-прі (Таїсія Повалій, Руслана Лижичко і Наталія Краснянська) і більше десяти призових перших місць. У довгому списку лауреатів – імена таких нині відомих естрадних співаків, як Олександр Пономарьов, Наталія Могилевська, Євгенія Власова, Наталія Валевська…

Вибираючи цього року учасника від України, журі зробило акцент на професіоналізм. І не помилилося. Як відзначив член міжнародного журі, продюсер Юрій    Квеленков:  «Слов'янський базар», на відміну від інших конкурсів, - це перш за все змагання вокалістів, а не демонстрація ефектних видовищ». Перше місце Володимира Квасниці – гідна винагорода.

«Моїм завданням було піти від академізму, на якийсь час забути всі уроки оперного співу, – розповів Володимир КВАСНИЦЯ. – І в той же час формат цього конкурсу мені дуже близький. Мрія стати його учасником з'явилася з того часу, коли я отримав першу премію Конкурсу ім. Володимира Івасюка, який проводив відомий співак і композитор МиколаМозговий. Можна сказати, що я йшов до «Слов'янського базару» не один рік. В усьому мені допомагав мій старший брат - Юрій. Він написав для мене конкурсну пісню «Романс», з якою я виступав на другий день».

Український виконавець вразив і публіку, і журі ще в перший  конкурсний день. Пісня у його виконанні «Чорнії брови, карії очі», відома раніше як народна,  в сучасному аранжуванні Володимира Бебешка прозвучала як модерний український шлягер.

Другий конкурсний день лише підтвердив висновки першого – рівних Квасниці на цьому конкурсі немає! Навіть протеже голови міжнародного журі Павла Латушка (він же міністр культури Білорусі)  Альона Ланська програвала українцеві в майстерності. Але, як іронічно підмітили російські журналісти, політично невірним було б, аби на 20-му ювілейному конкурсі Гран-прі  дісталося представникові не Білорусі, а іншої країни. До речі, вітебський  конкурс вже не вперше звинувачують в політичній заангажованості. Та члени журі ці звинувачення на свою адресу відкидають. Як сказав голова Міжнародного журі,  міністр культури Республіки Білорусі Павло Латушко, рішення журі об'єктивне, і винагороду отримують дійсно кращі. Він також відзначив надзвичайно високий рівень усіх виконавців і популярність вітебського конкурсу.

Головна переможниця – Альона Ланська. Перша премія в 9 тисяч доларів присуджена виконавцеві з України Володимиру Квасниці. Другу поділили (по 3 тис. доларів) Давид Дейл з Чехії і Рута з Литви. Вручаючи Руті приз, член журі від України Юрій Квеленков назвав її «найстильнішою виконавицею на конкурсі». Третю премію теж поділили навпіл (по 1,5 тис. доларів) Алішер Каримов з Казахстану і Кристина Скарлат з Молдови. Спеціальна премія імені Володимира Мулявіна за краще втілення національної теми, високу виконавську майстерність вручена Дайнісу Скутелісу з Латвії, який прекрасно виконав на конкурсі пісню з репертуару «Песнярів» «Зачарована»...

Світлана Божко, спеціально для «Дня». Фото з сайту «Слов'янського базару»
Газета: 
Рубрика: