Незважаючи на більш ніж двадцятирічне існування України як незалежної демократичної держави, ми поки що лише вчимося жити за принципами демократії. Численні партії та громадсько-політичні організації з’являються та зникають із нашого суспільного життя з очевидною закономірністю: напередодні виборів та після революційних потрясінь, бо зазвичай ставлять за мету виконання поточних завдань і лобізм.
Можна говорити про те, що Україна внаслідок багатьох причин не мала можливості розвивати демократичні традиції, як це відбувалося в більшості західноєвропейських держав. І тут у пригоді стане досвід українських емігрантських громадсько-політичних організацій, що, прагнучи зберегти надбання Української революції та водночас переймаючи досвід держав з усталеною демократією, поставили собі за головну мету звільнення України від радянсько-московської окупації та здобуття незалежності.
Діяльності таких громадсько-політичних організацій української еміграції у США та Канаді присвячена виставка «Громадсько-політичні організації української еміграції у боротьбі за незалежність», яка триває в Центральному державному архіві зарубіжної україніки.
В експозиції, зокрема, представлено документи Організації державного відродження України, Українського національного об’єднання Канади, Української січової громади, Українського визвольного фонду в Канаді, Українського конгресового комітету Америки, Комітету українців Канади, Світової координаційної ради ідеологічно споріднених націоналістичних організацій і Світового конгресу вільних українців. Основними завданнями цих організацій були ідеологічна та фінансова підтримка визвольного руху на українських землях, що перебували у складі СРСР, сприяння патріотичному вихованню української молоді за кордоном, а також об’єднання українських громадсько-політичних сил у США та Канаді незалежно від їхніх політичних уподобань заради однієї мети — створення суверенної України. Знайомство з документами дає можливість простежити певну еволюцію поглядів на методи досягнення цієї мети, які декларували українські громадсько-політичні організації в еміграції: від радикальних, зокрема збройна боротьба, 1930—1940-х рр. — до політичних (агітаційних, пропагандистських тощо) у другій половині ХХ ст.
Виставка триватиме до 13 листопада.