Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українська емiграцiя у боротьбі за незалежність

У Центральному державному архіві зарубіжної україніки відкрилась унікальна виставка
27 жовтня, 2015 - 10:36
ІЛЮСТРАЦІЮ НАДАНО ЦЕНТРАЛЬНИМ ДЕРЖАВНИМ АРХІВОМ ЗАРУБІЖНОЇ УКРАЇНІКИ

Незважаючи на більш ніж двадцятирічне існування України як незалежної демократичної держави, ми поки що лише вчимося жити за принципами демократії. Численні партії та громадсько-політичні організації з’являються та зникають із нашого суспільного життя з очевидною закономірністю: напередодні виборів та після революційних потрясінь, бо зазвичай ставлять за мету виконання поточних завдань і лобізм.

Можна говорити про те, що Україна внаслідок багатьох причин не мала можливості розвивати демократичні традиції, як це відбувалося в більшості західноєвропейських держав. І тут у пригоді стане досвід українських емігрантських громадсько-політичних організацій, що, прагнучи зберегти надбання Української революції та водночас переймаючи досвід держав з усталеною демократією, поставили собі за головну мету звільнення України від радянсько-московської окупації та здобуття незалежності.

Діяльності таких громадсько-політичних організацій української еміграції у США та Канаді присвячена виставка «Громадсько-політичні організації української еміграції у боротьбі за незалежність», яка триває в Центральному державному архіві зарубіжної україніки.

В експозиції, зокрема, представлено документи Організації державного відродження України, Українського національного об’єднання Канади, Української січової громади, Українського визвольного фонду в Канаді, Українського конгресового комітету Америки, Комітету українців Канади, Світової координаційної ради ідеологічно споріднених націоналістичних організацій і Світового конгресу вільних українців. Основними завданнями цих організацій були ідеологічна та фінансова підтримка визвольного руху на українських землях, що перебували у складі СРСР, сприяння патріотичному вихованню української молоді за кордоном, а також об’єднання українських громадсько-політичних сил у США та Канаді незалежно від їхніх політичних уподобань заради однієї мети — створення суверенної України. Знайомство з документами дає можливість простежити певну еволюцію поглядів на методи досягнення цієї мети, які декларували українські громадсько-політичні організації в еміграції: від радикальних, зокрема збройна боротьба,  1930—1940-х рр. — до політичних (агітаційних, пропагандистських тощо) у другій половині ХХ ст.

Виставка триватиме до 13 листопада.

Катерина РОМАНОВА, головний науковий співробітник ЦДАЗУ
Газета: 
Рубрика: