Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українська етніка як гарантія... свіжих ідей

У Києві пройшов п’ятий конкурс молодих дизайнерів «Погляд у майбутнє»
4 червня, 2004 - 00:00

У столиці пройшов п’ятий національний конкурс молодих дизайнерів «Сезони моди — погляд у майбутнє». У принципі, для багатьох він став непоганим трампліном у «дорослу» моду. Найсвіжіший приклад — Андре Тан, який перемігши на конкурсі минулого року, не без успіху представив свою колекцію на «Сезонах моди» поточного року. Проте далеко не всі молоді дизайнери спроможні пройти такий шлях. А якщо ще точніше — то одиниці. Минулий конкурс засвідчив, що у молоді не так уже й багато свіжих ідей, якими вона готова поділитися. Дехто показав непоганий драйв, використавши елементи вуличної моди, але як показує практика, щоб зробити «смачний», принаймні візуально, урбан, потрібна Лілія Пустовіт. У молоді подібні спроби виглядають відверто по-дитячому.

Але, по порядку. Спочатку 108 модельєрів з усієї України подали на суд журі свої шкіци. І лише 21 із них зміг довести, що заслуговує на честь брати участь у найпрестижнішому на території України конкурсі молодих дизайнерів. До речі, не так давно на сторінках «Дня» ви могли прочитати звіт про конкурс молодих модельєрів «Печерські каштани», який проводиться силами Київського національного університету технологій та дизайну. Так ось, мало не половина конкурсантів нинішнього «скликання» встигли продемонструвати свої моделі й там. А враховуючи результати «Погляду в майбутнє» (про що трохи пізніше) можна сміливо констатувати — за складом учасників. «...Каштани» навряд чи поступаються розкрученому національному конкурсу.

Конкурс-шоу «Погляд у майбутнє» проходив у приміщенні галереї «Лавра» і навіть своїм оформленням був визивно молодим. Графіті на стінах, трохи неону, ді-джей з вертушкою, хлопці й дівчата, які танцюють брейк-данс, — все було покликано налаштувати публіку й журі на оптимістично-молодіжний лад. (Справді , не як докір організаторам, але вже трохи втомлює, коли молодь асоціюють виключно з танцями під агресивну музику.) У складі журі були визнані авторитети української моди: Віктор Анісімов, Олексій Залевський, Ірина Данилевська... Верховодив цією зоряною компанією сам Сергій Бизов. Після традиційної для такого штибу заходів, затримки на 40 хвилин, конкурс почався. До речі, журі оцінювало не конкретні прізвища, а саме одяг. Колекції йшли під порядковими номерами. Тим часом конкурс взагалі можна було припиняти вже після першого дефіле. Весела та світла стилізована українська етніка від Юрія Жуйкова та Марини Федорченко відразу захопила лідерство серед публіки і, як з’ясувалося пізніше, — журі. Власне, вони й виграли першу премію — стажування в англійській школі професійного дизайну. З чим їх і привітаймо! До речі, ще раз про «Печерські каштани». Саме ця пара й виграла там номінацію «Фолк»... Обидва переможці є студентами третього курсу кафедри художнього моделювання одягу КНУТД. Зазначу, що їхня колекція дебютна. Друге місце й можливість представити свою колекцію на російському конкурсі «Русский силуэт» виборола броварчанка Юлія Кулик, а третє — Олександр Ягнюк із Києва. Обидва призери також пройшли школу КНУТД.

Щодо загальних підсумків, то як я вже писав вище, у молоді поки що відверте чи латентне запозичення переважає над власними ідеями. Ні ті, хто пішов уторованою доріжкою чорно-білого мінімалізму, ні любителі різнокольорової вуличної моди лаврів не здобули. До витоків звертайтеся, панове, до витоків. Так — певніше!

Юрій ЗЕЛІНСЬКИЙ. Фото Михайла МАРКІВА, «День»
Газета: 
Рубрика: