Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Українські книгарні зникають!

Про чернівецькі «ініціативи»
20 квітня, 2012 - 00:00

«Чернівці — це місто, де книгарень було більше, ніж кав’ярень» — так описував Чернівці відомий німецький публіцист Георг Гайнцен.

На жаль, незабаром про наше місто так вже не скажеш! На такі думні висновки наштовхують останні кроки чернівецької міської та наміри обласної влад щодо українських книгарень. А коли колектив культурно-мистецького центру «Українська книга» відзначав свій 10-річний ювілей, чернівецька міська влада зробила черговий наступ на українську книжку.

Варто відзначити, що до появи в Чернівцях 2000 року «Української книги» в місті не було жодної української книгарні! Починали з кількох орендованих яток з книжками, які організатори розташували у приміщенні «Дитячого світу», що знаходився по вулиці О. Доброго. Фінансову допомогу «Українській книзі» надало видавництво «Смолоскип», яке тоді займалося відкриттям подібних книгарень в обласних центрах України.

2002 року Чернівецька міська рада запропонувала книгарні нове приміщення на Центральній площі, поряд із мерією, яке дало змогу «Українській книзі» розширитися територіально, а відтак — стати справжнім культурно-мистецьким центром. На сьогодні, окрім книгарні, в культурно-мистецькому центрі є магазин «Українські сувеніри», галерея TRAFIK, відділ преси, туристичних мап та листівок, української музики, а на другому поверсі — кав’ярня Literatur Cafe. За 10 років існування тут відбулося чимало виставок, концертів та творчих зустрічей. В «Українській книзі» регулярно проходять літературні вівторки та географічні четверги.

Сьогодні до продавців-консультантів книгарні можна звернутися не тільки за потрібною назвою книжки, її автором чи навіть назвою видавництва, а й у відвідувачів також є можливість піднятися на другий поверх і знайти всю необхідну інформацію в Інтернеті...

У день ювілею КМЦ «Українська книга» на сайті Чернівецької обласної ради з’явився проект рішення «Про реорганізацію обласних комунальних підприємств книжкової торгівлі», згідно з яким чиновники планують реорганізувати комунальне торговельне підприємство «Українська книга», обласне комунальне торговельне підприємство «Технічна книга», Чернівецьке обласне комунальне оптово-роздрібне торговельне підприємство «Чернівцікнига», державне комунальне торговельне підприємство — книжковий комісійний магазин «Букініст», обласне комунальне торговельне підприємство «Наука», обласне комунальне торговельне підприємство «Художня книга», обласне комунальне торговельне підприємство «Лучаферул», державне комунальне торговельне підприємство «Здоров’я», державне комунальне торговельне підприємство «Каменяр», комунальне підприємство «Магазин навчально-наочного приладдя» шляхом злиття в обласне комунальне підприємство «Буковинська книга».

Наміри обласних очільників викликають побоювання, що у такий спосіб планують забрати приміщення книгарень, які знаходяться переважно в центрі міста. Так, за словами депутата обласної ради Михайла Павлюка, пропонується створити комісію з ліквідації, вирішити організаційні та кадрові питання, подати на затвердження облраді акти (баланси) цих підприємств, внести пропозиції щодо нового директора новоствореного підприємства «Буковинська книга». Поки предметної розмови з директорами книжкових магазинів щодо їхньої подальшої діяльності та працевлаштування працівників не було... До речі, нині у колишньому магазині «Кобзар», що на Центральній площі, замість книжок продають срібло, коштовні прикраси і модний одяг. Хто від цього виграв: підприємство, громада чи влада? Хто ж стоїть за «реорганізацією» обласних комунальних підприємств книжкової торгівлі?

Марія ВИШНЕВСЬКА, Чернівці
Газета: 
Рубрика: