Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Унікальна картотека може опинитися за звалищі

2 липня, 1997 - 00:00

Двоповерховий особняк, що потопає в зелені Голосіївського парку столиці, зовні непоказний. Тим часом це криниця вікової історії. Тут зберігається картотека 130 тисяч пам'ятників та чотирьох тисяч музеїв України.

- Збирати картотеку пам'ятників ми почали ще в сімдесяті роки, з легкої подачі тодішнього Міністра культури СРСР Катерини Фурцевої, - згадує завідуюча сектором науково-методичного відділу охорони пам'ятників Національного музею історії України Марія Котовська. - Доводилося виїздити до найвіддаленіших сіл, звідки привозили відомості про історію створення пам'ятників, їхні фотографії. Для істориків та й просто любителів старовини картотека слугує великою підмогою. Нинішнє приміщення ми взяли в оренду з 1984 року. Минулого року Московська райрада оренду подовжила на невизначений термін. І раптом дізнаємося, що в лютому чергова сесія Московської районної ради народних депутатів приймає рішення про включення нашої будівлі, будинку 87 на проспекті 40-річчя Жовтня в список об'єктів приватизації шляхом продажу його з аукціону. А відбудеться він на початку липня. Де опиниться унікальна картотека - невідомо. Нове приміщення нам ніхто давати безкоштовно не збирається. Тим часом у статті 14 Закону України "Про музеї та музейну справу", підписаного Президентом Леонідом Кучмою 29 червня 1995 року, чітко сказано, що "приміщення загальнонародних, республіканських (автономної республіки Крим) та місцевих музеїв є загальнодержавною або комунальною власністю... Воно може бути вилученим лише за умови надання музею іншого рівноцінного приміщення".

Картотека пам'ятників - не перша можлива втрата, пов'язана з аукціоном, що має відбутися. Під склепіннями будівлі знаходиться ще й відділ біологічних дослідів наукового-реставраційного центру України. Також, зазначимо, єдиний у країні. Тут роблять усе, щоб убезпечити твори мистецтва від ураження пліснявою. Тепер під наглядом знаходяться твори IV-XIX століть із колекції музею Західного та Східного мистецтва, ікони волинської школи.

- Якщо наш будинок продадуть, роботи зовсім зупиняться, - сказала завідуюча відділом Тетяна Кондратюк. - Адже відновити лабораторію не так просто. Вона потребує особливих умов: підлога - тільки з лінолеуму, стіни - вкриті тільки олійною фарбою. А про нове безкоштовне приміщення не може бути й мови.

...Цікаво, що управління охорони культурного спадку Міністерства культури й мистецтва України повідомили про аукціон лише на початку червня.

Лариса ГУТОРОВА, "День"
Газета: 
Рубрика: