В основі сценарію «Темних часів» (букв. «Найтемніша година», англ. Darkest Hour), написаного новозеландцем Ентоні Маккартеном, — доленосні для Об’єднаного Королівства Великобританії та Північної Ірландії дні травня 1940 року.
7 травня в Палаті громад відбулися слухання на тему поразки в битві за Норвегію, а наступного дня відбулося голосування з питання довіри урядові. Незважаючи на отриманий формальний вотум довіри, прем’єр-міністр Нейвіл Чемберлен подав у відставку у зв’язку з гострою критикою, якої зазнала політика його кабінету. Найпридатнішими кандидатами вважалися Вінстон Черчілль і лорд Галіфакс. 9 травня Галіфакс відмовився від посади, і 10 травня король Георг VI призначив Черчілля прем’єр-міністром.
Останній на ту мить не мав значного політичного впливу. Після поразки консерваторів на виборах 1929 року він не став домагатися обрання в керівні органи консервативної партії. Коли 1931 року Рамсі Макдональд сформував коаліційний уряд, Черчілль не отримав пропозиції увійти до кабінету, натомість обмежився організацією власної невеликої фракції в парламенті й зосередився на літературній праці. У передвоєнні роки Черчілль жорстко критикував політику умиротворення Гітлера, що проводилася урядом Чемберлена, й після укладення 1938 року Мюнхенської угоди сказав у Палаті громад: «У вас був вибір між війною та безчестям. Ви обрали безчестя і тепер матимете війну». Одним словом, мав рідкісний для політиків того часу дар далекоглядності й саме тому ввійшов у історію.
Режисер «Темних часів» Джо Райт (25 серпня 1972 р., Лондон) — лауреат премії BAFTA за телесагу «Останній король» у категорії «кращий драматичний серіал» (2004) і володар призу імені Карла Формана — як найбільш багатообіцяючому дебютантові за драму «Гордість та упередження» (2006). Гарі Олдмен зіграв Черчілля, Бен Мендельсон — короля Георга VI, Крістін Скотт Томас — Клементину Черчілль, Рональд Пікап — Чемберлена.
Отже, Джо Райт показує ланцюжок подій від відставки Чемберлена до початку ініційованої Черчілем операції «Динамо» з евакуації британських військ, оточених німцями під Дюнкерком. Режисура Райта досить стандартна. У нього вийшла типова історико-політична драма про «найтемнішу годину», яка, згідно з відомим висловом, передує світанку. Майже весь акторський склад так само працює винятково на стандартних і типажних прийомах: змальовані як наполегливий і малоприємний угодовець із Гітлером, недобрий інтриган Галіфакс; нерішучий і нещасливий Чемберлен; юна, сексуальна й самовіддана секретарка Елізабет (Лілі Джеймс); іронічна, але теж віддана Клементина Черчілль; сухуватий, маловиразний король Георг.
Черчілль постає перед нами одночасно в кількох емоційно-смислових ракурсах: очима його політичних опонентів та союзників, Клементини та Елізабет. Бачимо Вінстона, охопленого сумнівами й розпачем, у смішних чи зворушливих ситуаціях і, звісно, серед народу; надзвичайно патетична сцена ґрунтується на підтвердженому факті, коли Черчілль спустився до лондонського метро, щоб поспілкуватися з громадянами, запитати думку простих людей, чи варто Британії укладати мир з Гітлером. Одностайне «ні» пересічних лондонців зміцнило прем’єр-міністра в його безкомпромісній позиції.
Не буде перебільшенням сказати, що фільм тримається на Олдмені. 60-річний британець уже має «Золотий глобус» за цю роль. Більшість спостерігачів вважають його фаворитом на одержання «Оскара» в категорії «найкращий актор».
Під час зйомок Олдмен провів понад 200 годин у кріслі гримера. Зовнішнє перевтілення дійсно колосальне. Але не менш прикметним є те, як актор вимальовує ввірений йому характер. Це робота, сповнена індивідуальних рис, насичена емоційними контрастами й широким спектром реакцій. Олдмен практично повністю перекриває решту акторів. Цьому герою віриш.
Скоріше за все, режисуру Райта забудуть одразу після роздачі «Оскарів». Зате Черчілль тепер дуже довго асоціюватиметься з Олдменом — актором, котрий прославився колись як виконавець ролей бунтівників, злочинців та аутсайдерів.
Оголосили номінантів на «Оскар-2018»
Церемонія вручення премій Американської кіноакадемії відбудеться вдев’яносте
СТРІЧКА «ФОРМА ВОДИ» ЗДОБУЛА 13 НОМІНАЦІЙ НА «ОСКАР» / ФОТО З САЙТА KINOAFISHA.UA
Цього разу будуть розіграні статуетки в 24 номінаціях.
• КРАЩИЙ ФІЛЬМ РОКУ
«Назви мене своїм ім’ям»
«Темні часи»
«Дюнкерк»
«Геть»
«Леді Берд»
«Примарна нитка»
«Секретне досьє»
«Форма води»
«Три білборди на кордоні Еббінга, Міссурі»
• КРАЩИЙ РЕЖИСЕР
Крістофер Нолан — «Дюнкерк»
Джордан Піл — «Геть»
Грета Гервіг — «Леді Берд»
Пол Томас Андерсон — «Примарна нитка»
Гільєрмо Дель Торо — «Форма води»
• КРАЩА ЧОЛОВІЧА РОЛЬ
Тімоті Шаламе — «Назви мене своїм ім’ям»
Деніел Дей Люїс — «Примарна нитка»
Деніел Калуя — «Геть»
Гарі Олдман — «Темні часи»
Дензел Вашингтон — «Roman J. Israel, Esq.»
• КРАЩА ЖІНОЧА РОЛЬ
Саллі Хокінс — «Форма води»
Френсіс МакДорманд — «Три білборди на кордоні»
Марго Роббі — «Тоня проти всіх»
Сірша Ронан — «Леді Берд»
Меріл Стріп — «Секретне досьє»
• КРАЩИЙ ФІЛЬМ ІНОЗЕМНОЮ МОВОЮ
«Фантастична жінка» (Чилі)
«Нелюбов» (Росія)
«Про тіло і душу» (Угорщина)
«Квадрат» (Швеція)
Фінальний етап голосування за премію серед академіків відбудеться з 20 до 27 лютого. Церемонія нагородження — 4 березня.
2017 року кінопремію «Оскар» за кращий фільм одержала стрічка «Місячне світло» режисера Баррі Дженкінса.