В Україні народилося багато поляків, чия творчість увійшла до скарбниці світового культурного надбання, зокрема письменники Джозеф Конрад-Коженьовський і Станіслав Лем, геніальний балетний танцюрист Вацлав Ніжинський, композитор Кароль Шимановський. Більшість цих митців не асоціюється безпосередньо ані з Україною, ані навіть з Польщею. Премія імені Малевича — це привід нагадати про внесок наших земляків у формування вітчизняної та світової культурної спадщини.
Казимир Малевич — великий митець у сфері живопису, педагог і теоретик. Він народився в польській родині у Києві, де провів багато років свого життя. Доволі довго жив і працював у Росії, але про своє київське, українське походження не забував. Став одним із засновників абстрактного живопису, а 1915 року започаткував новий авангардний напрямок — супрематизм. Його полотно «Чорний квадрат» є іконічним для світового мистецтва.
Премію імені Казимира Малевича було засновано 2008 року з ініціативи Польського інституту в партнерстві з Київською фундацією «Центр Сучасного Мистецтва». Завдання премії — рівним чином культурні та громадсько-політичні, а саме: нагадати і наголосити на важливості постаті Казимира Малевича як символа світової культурної спадщини; звернути увагу української еліти на українське коріння поляків, котрі досягли світового визнання; показати особливу роль Польщі як країни, яка відзначає творчі досягнення сучасних українських митців у контексті спільної польсько-української культурної спадщини; промоція і збільшення престижу сучасних митців, котрі народилися в Україні; активізація міжнародної співпраці культурних інституцій.
Премію вручають раз на два роки митцеві віком до 40 років, котрий народився в Україні, незалежно від того, де він живе на момент нагородження. Обмежень щодо освіти і напрямків діяльності немає, а висувати своїх кандидатів можуть українські й закордонні культурні інституції, наукові центри, творчі об’єднання, галереї та музеї.
Судячи з попередніх вердиктів, журі премії явно не сприймають творчості Малевича та його сучасників як догму, вочевидь, виходячи з того, що автор «Чорного квадрата» був чи не найрадикальнішим митцем своєї епохи; тож одним із домінантних критеріїв, здається, є саме радикальність кандидата. Так, лауреатами Премії 2008 року стали: киянка Алевтина Кахідзе, відома своїми перформансами, а 2010-го — херсонець Стас Волязловський, автор вульгарного і дуже неоднозначного стилю «шансон-арт».
Наразі Волязловський як наявний лауреат є одним із членів журі. До ареопагу так само належать директор Польського інституту в Києві Ярослав Ґодун (голова журі), засновниця освітньої організації «Культурний Проект» Наталія Жеваго (Україна), директор авторитетного центру сучасного мистецтва «Уяздовський замок» Фабіо Кавалуччі (Польща), директор галереї «Арсенал» у Бялистоку Моніка Шевчик (Польща), голова правління Фундації «Центр Сучасного Мистецтва», куратор Олеся Островська-Люта, заступник генерального директора та головний куратор «Мистецького Арсеналу» Олександр Соловйов, мистецтвознавець Віта Сусак (усі — з України). Із номінованих кандидатур це журі обере трьох фіналістів, чиї імена оголосять 1 грудня 2012 року, а лауреата буде обрано простою більшістю голосів шляхом таємного голосування.
Лауреат Премії одержить грошову винагороду в розмірі 3000 євро (у гривневому еквіваленті) від Польського інституту в Києві, аналогічну грошову винагороду від Фонду «Культурний проект» для реалізації резиденції у ЦСМ «Уяздовський Замок» і, власне, саму резиденцію, тобто тривале творче проживання в «Замку Уяздовському» 2013 року; додатковий стимул — проведення авторської виставки в Малій Галереї «Мистецького Арсеналу» наступного року. Решту фіналістів заохотять студійною подорожжю до Польщі.
Наскільки несподіваним буде вибір журі цього року, зможемо дізнатися 14 грудня, коли оголосять переможця. Урочисте нагородження відбудеться в «Мистецькому Арсеналі».
Насамкінець — інформація для тих, хто хоче взяти участь у цьому змаганні. Аплікацію, мотивацію (до 500 слів) та комплект із десяти світлин-репродукцій (до 10 Mб) з описом проектів (до 200 слів) потрібно надіслати до 31 жовтня 2012 року на адресу Польського інституту в Києві: olena.zoc(at)instytutpolski.org із темою MALEWICZ 2012. Аплікаційні форми можна знайти на сайтах Польського інституту: www.polinst.kiev.ua і CSM www.csmart.org.ua.