За мотивами повісті Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили» кіностудія ім. О. Довженка розпочала роботу над дитячим історичним повнометражним фільмом. Зйомки «Івана Сили» відбуватимуться в Чернівцях, однак режисерську групу привабив і Кам’янець-Подільський. Турецький міст найбільш вдало підійшов для відтворення основної драматичної лінії сюжету.
Зйомки розпочалися в понеділок, 10 вересня, і тривали ще весь наступний день. У особі генерального продюсера Володимира Філіппова, сценаристів, режисерів-постановників й акторів — Віктора Андрієнка (Фікса), Ігоря Письменного (Пандорський) — і виконавця головної ролі, чемпіона України з пауерліфтингу Дмитра Халаджі, знімальна група працювала біля Ратуші, Старої фортеці і на Турецькому мості.
«Основна локація зйомок — Чернівці, тому що це унікально збережений архітектурний ансамбль, який не постраждав ні від війни, ні від інших історичних факторів, — розповідає зі знімального майданчика продюсер Володимир Філіппов.— А до Кам’янця ми приїхали, по-перше, через те, що чотири роки тому вже працювали у вас над зйомками фільму «Той, хто пройшов крізь вогонь». По-друге, Кам’янець ідеально підходить для зйомок важливої драматичної сцени, пов’язаної з мостом».
Фільм бюджетом у 15, 6 млн грн. оснований на реальних подіях і присвячений долі героїчного силача початку XX ст., уродженця Закарпаття Івана Фірцака. Об’їхавши 64 країни, в 20-ті роки він був визнаний найсильнішою людиною. Але основна подія, яка зацікавила продюсера в зйомках стрічки, — це те, що 1937 року Іван Фірцак припиняє свою циркову кар’єру (а тоді він був володарем титулів «Найкращий торс Франції», «Найсильніша людина Нью-Йорка та Англії» й інших), повертається на батьківщину, де й доживає свій вік.
«Історія, яку ми знімаємо, — для дітей і юнацтва,— стверджує продюсер. — Тому що говорити зараз на цю тему людям, яким вже за 25 — 30, — марно. Вони сформували свій світогляд. А ось юнацтву є сенс замислитися, ким бути у своїй країні. Ми говоримо про Україну саме як про щось цільне та неділиме для нас».
Заради того, щоб знятися в цій стрічці, виконавець головної ролі Дмитро Халаджі навіть скасував гастролі Сполученими Штатами Америки.
«Це — перше в Україні історичне кіно для дітей, зняте на реальних подіях. Навіть ті, що були — «Борець і клоун» (50-ті рр.), «Повітроплавець» (70-ті рр.),— не дотягують до рівня «Івана Сили». Особисто для мене ця роль цікава тим, що вперше на українських екранах у художньому фільмі вдасться продемонструвати практично всі старовинні силові трюки. Усе, що ви бачитимете, виконуватиметься без дублювання і голлівудських спецефектів. Саме завдяки цьому фільм вийде унікальним і цікавим, бо буде справжнім»,— говорить Дмитро Халаджі.
До речі, у фільмі задіяно п’ять ретроавтомобілів 1923 р., які українській знімальній групі люб’язно надав у використання директор Польського музею раритетних авто Ярослав Сав’як. За словами останнього, приватна колекція нараховує близько 400 експонатів, серед яких — старовинні автомобілі, велосипеди та мотоцикли.
Окрім Дмитра, у фільмі знімається безліч інших українських знаменитостей — народні артисти України Ольга Сумська (Аделія) та Лесь Задніпровський (генерал), Георгій Делієв (капітан поліції), Борис Барський (Клоун Білий), а також актори Володимир Комаров (Клоун Рудий) і Льоня Шевченко (Міха). Консультує творчу групу з усіх питань, пов’язаних із силовими трюками, та виконує одну з ключових ролей у фільмі інший всесвітньо відомий силач Василь Вірастюк.
«Усі ці люди на своєму прикладі хочуть показати молоді, що все залежить лише від нас самих, що не потрібно чекати якихось змін у суспільстві, а творити власну долю без чиєїсь допомоги. Самостановлення — основний стержень життя, і саме фільмом «Іван Сила» ми намагаємося це довести», — зазначив Володимир Філіппов.
Якщо фінансування не припинитися, вже в квітні 2013 року фільм вийде в прокат.