Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Віват, філармоніє!

17 вересня Колонний зал імені Лисенка відкриває 150-й сезон
17 вересня, 2013 - 11:43
ІМ’Я МИКОЛИ ЛИСЕНКА У НАЗВІ КОЛОННОГО ЗАЛУ НАГАДУЄ НЕ ТІЛЬКИ ПРО АКТИВНУ УЧАСТЬ ОСНОВОПОЛОЖНИКА УКРАЇНСЬКОЇ КЛАСИЧНОЇ МУЗИКИ У РОБОТІ КИЇВСЬКОГО МУЗИЧНОГО ТОВАРИСТВА, А Й ПРО ЙОГО ВИСТУПИ НА ЦІЙ СЦЕНІ ЗІ СВОЇМ ХОРОМ І ПЕРШИМ УКРАЇНСЬКИМ КАМЕРНИМ АНСАМБЛЕМ... МАЕСТРО МИКОЛА ДЯДЮРА ТА МУЗИКАНТИ СИМФОНІЧНОГО ОРКЕСТРУ ФІЛАРМОНІЇ ВІДКРИЮТЬ СЕРІЮ ЮВІЛЕЙНИХ КОНЦЕРТІВ / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

Відлік філармонічних сезонів почався з першого симфонічного концерту, проведеного 27 жовтня 1863 року створеним за ініціативою Антона Рубінштейна Київським відділенням Російського музичного товариства. 1882 року Музичне товариство отримало новий концертний майданчик — зведену за проектом Володимира Ніколаєва будівлю Клубу купецьких зібрань. А ім’я Миколи Лисенка в назві Колонного залу нагадує не лише про активну участь зачинателя української класичної музики в роботі Товариства, а й про його виступи тут зі своїм хором і першим українським камерним ансамблем.

На концерті-відкритті ювілейного сезону у виконанні Симфонічного оркестру філармонії під орудою Миколи Дядюри прозвучать твори Антоніна Дворжака, Євгенія Станковича та Ріхарда Штрауса, а в Кончерто гроссо Кшиштофа Пендерецького для трьох віолончелей з оркестром виконуватимуть соло Давид Герінгас (Німеччина), Іван Кучер і Артем Полуденний.

Дарунком до ювілею стала і колекція з семи компакт-дисків із записами виступів всіх філармонічних колективів і виконавців, і перед концертом у фойє Колонного залу під трансляцію Сd відбудеться урочисте погашення марки та презентація нових монет.

Багатоманітна партитура філармонії в ювілейному сезоні насичена яскравими подіями. Абонемент «Симфонічний вимір» Симфонічного оркестру під назвою «Сповідь Прометея» присвячений творчості Гайдна, Малера, Станковича, Бетховена, Шопена, Скрябіна за участю капели «Думка», камерного хору «Кредо», солістів Національної опери України. Серед виконавців абонемента «Скрипкова музика» — Ельдбйорг Хемсінг (Норвегія), Олександр Тростянський (Росія), Доменіко Нордіо (Італія). У концертах абонемента «Мистецтво фортепіанної гри» беруть участь: Дмитро Онищенко, Марія Калугіна, Олексій Гринюк (Великобританія), Павло Нерсесян (Росія), в абонементі «Чарівна гітара» — Юусо Ніємінен (Фінляндія), Дімітріс Котронакіс (Греція), Андрій Остапенко. Шість абонементів для дітей познайомлять найменших слухачів із музичними інструментами та майстрами музичної казки, а старшим школярам розкажуть про мюзикл, джаз і сучасну камерно-інструментальну музику України.

На сцені філармонії виступлять: Олексій Любімов (фортепіано, Росія), Ліана Ісакадзе (скрипка, Грузія), Вадим Руденко (фортепіано, Росія), Паскаль Годар (фортепіано, Франція), тріо «Еггнер» (Австрія), Борис Блох (фортепіано, Німеччина) та інші видатні виконавці.

28 вересня відкриється XXIV Міжнародний фестиваль «Київ Музік Фест», а ще протягом сезону пройдуть Chamber art music, «Музичні прем’єри сезону», «Київська весна», Фестиваль гітарної музики «Київ-2013» і Міжнародний конкурс гітаристів, традиційний Різдвяний фестиваль. Слухачів чекає зустріч із музикою найрізноманітніших жанрів. Так Національний духовий оркестр України (диригент Олексій Баженов) у концерті «Хіти ХХ сторіччя» виконає твори легендарних джазових і поп-виконавців, а в рамках циклу «Золоті сторінки італійської музики» ансамбль LA VENEXIANA (Італія) представить програму «Монтеверді зустрічає джаз». Два квартети саксофоністів — Київський і Російський — вийдуть на сцену в концерті «Від Баха до регтайму». Серед подій сезону — багато виступів дитячих хорів: «Щедрик», хорова карела «Дзвіночок», хор хлопчиків і хлопців капели ім. Левка Ревуцького, інші колективи.

У циклі «Великі імена» Симфонічний оркестр філармонії під орудою Романа Кофмана представить дві світові й одну українську прем’єру — твори Валентина Бібіка. Ораторію Артюра Онеггера «Жанна д’Арк на вогнищі» виконає Національний симфонічний оркестр України під орудою Володимира Сіренка та капела «Думка» (головний диригент Євгеній Савчук). Публіка почує оперу-зінгшпіль Моцарта «Директор театру» (Симфонічний оркестр філармонії, диригент Віталій Протасов), концертне виконання опери Глюка «Орфей та Еврідіка» (Київський камерний оркестр, диригент Роман Кофман). Пройдуть вечори пам’яті до 140-річчя з дня народження та 70-річчя з дня смерті Сергія Рахманінова, до 125-річчя з дня народження Анни Ахматової, а до 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка відбудеться концерт «Два генії поезії: Тарас Шевченко та Михайло Лермонтов». Філармонія відзначить ювілейні дати концертами до 75-річчя з дня народження Мирослава Скорика, до 70-річчя заснування Національного академічного народного хору ім. Григорія Верьовки, до 50-річчя створення Київського камерного оркестру, до 95-річчя заснування Національної капели бандуристів ім. Георгія Майбороди, до 80-річчя започаткування музичної школи ім. Миколи Лисенка, до 75-річчяя створення квартету баяністів імені Миколи Різоля та інші.

Закриє ювілейний сезон концерт із циклу «Всі симфонії Чайковського. Пам’яті Натана Рахліна», на якому у виконанні Симфонічного оркестру Національної філармонії під орудою Романа Кофмана та піаніста Станіслава Юденича (США) прозвучать Концерт № 1 для фортепіано з оркестром та симфонія «Манфред».

Ольга САВИЦЬКА
Газета: 
Рубрика: