Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Війна грибів»

Під такою назвою у Нью-Йорку відкрилась виставка ілюстрацій українського художника Нікіти Кравцова
5 квітня, 2022 - 15:02

«Війна грибів» — це серія з десяти оригінальних ілюстрацій українського художника Нікіти Кравцова, яку можна побачити в Українському Музеї в Нью-Йорку. Черпаючи натхнення з однойменної народної казки, популярної в слов’янських культурах і яку опубліковано 1909 року з ілюстраціями видатного українського графіка Георгія Нарбута, сучасна інтерпретація Кравцова переосмислює казку з картинами сцен нинішньої російської війни проти України. Кравцов був присутнім у Нью-Йорку на відкритті виставки 3 квітня 2022 року, в Українському Музеї.

Солдати-гриби стріляють джевелінами по російській техніці, що насунулася з Росії на українську землю, міста та невинних мирних жителів. Креативні малюнки, намальовані Кравцовим олівцем і розписані яскравими фарбами, не слід сприймати як прості мультфільми та ілюстрації, які можна знайти в коміксах. Тема є серйозною та репрезентативною для масового нападу росії на Україну та українську культуру. Кравцов у своєму неповторному стилі реагує на необґрунтовану війну та руйнування його батьківщини.

Нікіта Кравцов — український художник, народжений у Криму. Закінчив Національну академію образотворчого мистецтва й архітектури в Києві (колишня Українська Академія Мистецтв), заклад, у якому Георгій Нарбут (1886 – 1920) відігравав ключову роль як один з фундаторів і перших ректорів, який прислужився до його розвитку як мистецької установи. Нині Нікіта живе та працює в Парижі, але зв'язок з рідною Україною не втратив. У своїй мистецькій практиці Кравцов зосереджується насамперед на графіці, але останнім часом разом з дружиною Каміллою Саньє-Кравцовою експериментує з текстилем. Часто бере участь у виставках, працює як ілюстратор.

Ілюстрації Кравцова також представлені в книжці «Війна грибів» (РОДОВІД, 2021 - 2022, Київ), що видрукувана як шана Нарбуту. Вони відрізняються від нинішньої виставки тим, що Кравцов бачить нові картини як продовження війни, що триває. Дизайн обкладинки повторює дизайн обкладинки Георгія Нарбута 1909 року. Нікіта використовує деякі інші елементи його дизайнів, але й історія, й ілюстрації мають зовсім інший контекст. Андрій Курков, автор нових текстів книжки-казки «Війна грибів», також кожен раз змінював тексти французької, української та англомовної версій книжки, залежно від драматичної політичної та воєнної ситуації. Популярну народну казку, у якій цар грибів кличе своїх васалів (інші гриби) на війну, замінює алегорична історія про напругу між Україною та її войовничою сусідкою росією. Книжка-казка, що йшла до друку французькою перед початком війни, виявилася передчуттям військової агресії, яку росія розпочала проти України 24 лютого 2022 року.

Довідка «Дня»

Український Музей має на меті колекціонувати, зберігати, виставляти та інтерпретувати твори мистецького або історичного значення для багатої культурної спадщини американців українського походження. Заснування Музею Союзом Українок Америки в 1976 р. віталося як одне з найбільших досягнень української громади Сполучених Штатів Америки. Сьогодні завдяки своїм багатим зібранням народного та образотворчого мистецтва, численним архівним матеріялам, цікавим імпрезам наукового значення УМ є одним з найбільш самобутніх та активних «менших» музеїв м.Нью-Йорк. Щороку УМ влаштовує кілька виставок, видає двомовні каталоги та організовує різноманітні заходи, часто у співпраці з іншими музеями, освітніми та культурними установами.

Ганя КРІЛЬ
Газета: 
Рубрика: