Якщо ім’я Євгена Халдея відоме небагатьом, то його світлини знають люди з різних країн (в усякому разі дві з його спадщини — це виконаний у травні 1945 року знімок «Прапор над Рейхстагом», який став символом Перемоги над фашизмом, і знаменита світлина «Перший день війни», знята в Москві 22 червня 1941-го. Ці два кадри дають яскраве уявлення про творчість Євгена Ананійовича — одного з найвідоміших військових фотокореспондентів радянської доби.
Виставка за назвою «Євген Халдей. Художник, воїн, людина» проходить у Київському музеї Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років. Знаменитий фотокореспондент народився в Юзівці (нині Донецьк). До експозиції ввійшли 200 кращих знімків, 30 із них показано публіці вперше. Це фотодокументи з родинного архіву автора і фондової колекції Меморіального комплексу відтворюють історичні події з життя колишнього СРСР, зокрема, періоду Другої світової війни.
Це перша велика виставка Є. Халдея (1917—1997рр.) в Україні — батьківщині фотомайстра, якої він за життя так і не дочекався. Свій перший знімок Євген зробив у 13 років за допомогою саморобного фотоапарата. З 18 років він працював фотокореспондентом, а з 1939-го — кореспондентом «Фотохроніки ТАРС». Халдей знімав «Дніпробуд», робив репортажі про передовиків праці, а коли грянула Друга світова війна, він став військовим кореспондентом ТАРС (всі 1418 днів війни він не розлучався і камерою «Leica»), пройшовши шлях від Мурманська до Берліна, брав участь у боях на Далекому Сході. Фотокамера зберегла унікальні кадри встановлення прапора над Рейхстагом, підписання Акту капітуляції фашистської Німеччини, конференцію в Потсдамі, Параду Перемоги в Москві, засідання Паризької наради міністрів закордонних справ та інші. До речі, на Нюрнберзькому процесі, як речові докази, було використано світлини Євгена Халдея. Після війни фотограф створив неповторну галерею образів фронтовиків у мирному житті. 1948 р., під час кампанії боротьби з «космополітизмом» Євгена Ананійовича звільнили з ТАРС, звинувативши в недостатньому освітньому рівні та недостатній політичній письменності! 1995-го в Перпіньяне (Франція) на Міжнародному фестивалі фотожурналістики Євгену Халдею було присуджено найпочеснішу винагороду в світі мистецтва — титул «Лицар ордену мистецтв і літератури». 1997 р. випущено книгу «Свідок історії. Світлини Євгена Халдея» американського видавництва «Aperture». Також у травні 1997 року відбулася прем’єра 60-хвилинного фільму «Євген Халдей — фотограф доби Сталіна». А 2004-го видавництвом «Editions Du Chene — Hachette Livre» (Франція) було випущено книгу Марка Гроссе «Халдей. Фоторепортер Радянського Союзу»...