Коли одна із португальських газет - “Jornal de Madeira” поділилася з читачами фантастичною новиною, про це заявив аршинний заголовок - “Аrtista ucraniano encontrou na Madeira um paraiso inspirador” (“Український художник знайшов надихаючий рай на Мадейрі”). Ось чому довелося відкласти менш важливі справи та влаштувати журналістське розслідування.
З’ясувалося, на початку грудня 2021 р. на запрошення арт-галереї “Caravel”, розташованої у самому серці Старого міста (Zona Velha), у Фуншалі, із важливою мистецькою місією на Мадейру прибув київський архітектор та художник Ігор Редкін. Під час попереднього візиту на португальський острів в Атлантиці сторони досягли згоди - наступного разу українець приїде і намалює, чому островитяни й туристи тут почувають себе на сьомому небі. Звідси назва – “Paradise #7”, або: “Рай №7”.
Одне одному по цілому світові професіонали довіряють. З одного боку, ні арт-директор “Каравели”, ні власниця галереї, жодної роботи із запланованого циклу не бачили, а просто переглянули роботи Ігоря Редкіна на міжнародному мистецькому порталі “Saatchi Gallery”. З іншого - київський маляр сам уяви не мав, що і як він малюватиме, тому торік, у грудні, привіз із собою буквально все: від пензлів і фарб до нарізаного полотна та плейців. Додайте до всього ще одну складність - належало винайняти житло і бажано там створити робочу майстерню.
“Два кроки до Едему”, 2022 р
***
- Уже на місці з’ясувалося, - розповідає Ігор РЕДКІН, - що португальці - щирі та душевні, такий самий відкритий, як і ми, українці, - народ. У нас проста і ситна їжа, якою вона і має бути у працьовитих людей. Так, мешканці обох країн не багаті, але нас виповнює емпатія. Вона впакована у дивну щедрість дарувати тепло і людяність.
Відкриттів на Мадейрі була купа. Спочатку вразили природа, океан, навіть той факт, що на Мадейрі кілька кліматичних поясів. Наприклад, здавалося в Україні лютий, а тут, на океанському узбережжі +21 С°. Хоч сьогодні плавай в Атлантиці, хоча в горах минулого тижня випав перший сніг… Острівець крихітний - завдовжки 57 км і завширшки 27 км.
“Історія трьох апельсинів”, 2022 р
Потім розкрилися люди. Замешкав киянин у місцевої майстрині-гончара, чарівної сеньйори Сенді Бейкер, якій днями виповнилося 80 років, але вона залюбки порається у садку та на городі, а ще викладає майстер-класи із японської кераміки. Тут на вулиці можна зустріти усміхненого незнайомця, котрий першим заведе розмову, а дізнавшись, що ти - з України, знаками покаже, що “Португалія за вас”, Путін - ПНХ, еРеФію слід покарати, а ви, хлопці, тримайтеся, бо все буде… Україна.
***
Потім належало дати відповідь на просте, але таке складне запитання: що за чотири з половиною тисячі кілометрів від Києва тут робить український художник?
“Найкращі друзі Банні”, 2022 р
У кожного з нас є райське місце, де людині найкраща ведеться. Досі в Ігоря Редкіна було кілька, а останнє - це Крим, мальовничий мис Айя на Південному березі.
- Раніше я часто туди їздив, бо вважав мис Айя ідеальним місцем для медитацій та творчості. Що там я, туди неодмінно Україна повернеться… Отже, настав час, і мені захотілося зрозуміти, чому тебе тягне туди, де світ радощів співпадає зі світом твого народження. Ось за якої причини “Рай №7” у кожного власний. Пошуки ідентичності, можливо, і є пошуками гармонії світу, а райське місце тому й виявляється точкою включення в просте людське щастя.
Із подібних емоційних приводів виникає творчий імпульс, міцніє, формалізується. Першою із циклу нових робіт Ігоря Редкіна постала на Мадейрі картина-запитання - “Два кроки до Едему”. На ній Діва… Чи: Єва - на мить зупинилася, перш ніж ступити до райського саду. У Деміурга, як і в Людини, все починається з інтродукції.
Далі сама логіка циклу повела автора від картини до картини: “Історія трьох апельсинів”, “Найкращі друзі Банні”, “Sea Side Rendezvous”, “Втеча з Едему”, “Секретний сад”. У підсумку з’явилася така собі розкадровка фільму в жанрі португальського поетичного кіно українською образотворчою мовою.
Все вишукано і стильно…
Мадейра
***
Що далі? Помітно неозброєним оком - Ігор Редкін став розважливішим:
- Не кожному щастить знайти у раї власне місце. Здебільшого люди рвуться в якусь іншу точку геолокації, не даючи собі звіт у тому, що вже знайшли своє щастя. Втомлює з року в рік вкладати в проєкти різноманітні соціально-моральні змісти… У випадку із циклом “Paradise #7” вашій увазі пропонується суцільна емоція, чиста почуття. Годі боротися за краще майбутнє - живіть у прекрасній сучасності.