Раніше усіх їх називали росіянами. Хоча більшість російських кінодіячів сьогодні — вихідці з України. Лише декотрі з тих, хто мав українське коріння, зуміли це дослідити і заявити про це вголос. kino-teatr.ua згадав 10 кінодіячів із минулого і сьогодення, які є вихідцями з України, або ж тих, чиї сім’ї проживали на рідних нам землях.
ЛІ СТРАСБЕРГ (1901—1982)
Один із найвидатніших кінодіячів Голлівуду, в акторській студії якого по методу Станіславського навчались найкращі актори його часу: Пол Ньюмен, Мерилін Монро, Аль Пачіно, Марлон Брандо і Міккі Рурк. Народився педагог у місті Будзанів (нині село Буданів у Тернопільській обл.), що в той час перебувало на території Австро-Угорщини. В семирічному віці разом із батьками емігрував до США. Наприкінці 1960-х заснував театральний інститут власного імені, де навчались Анджеліна Джолі та Стів Бушемі. В 1970-х двічі зіграв ролі другого плану у фільмах із Аль Пачіно: «Хрещений батько 2» і «Правосуддя для всіх». За другорядну роль у Копполи номінувався на «Оскар». Останньою роллю в кіно для Страсберга стала дотепна комедія «Гарно піти».
ДЖЕК ПЕЛЕНС (1919—2006)
На відміну від інших українців за кордоном, які мають змішане або частково єврейське походження, Джек Пеленс, або при народженні Володимир Палагнюк — один із шести дітей українського подружжя емігрантів Івана Палагнюка і Ганни Грам’як. Його батько походив із Тернопільської, а мати — з Львівської області. Майбутній лауреат «Оскара» спочатку чудово зарекомендував себе як спортсмен, та після участі в Другій світовій війні він вступає на факультет акторської майстерності у Стенфордський університет. Актор зіграв більше ста ролей в театрі й кіно. Він працював на знімальному майданчику в Еліа Казана, Артура Пенна, Тіма Бартона і Жана-Люка Годара. Пеленс активно вивчав свої корені, володів українською мовою й одного разу відмовився від звання «народного артиста Росії», виголосивши: «Я — українець, а не росіянин».
СЕРЖ ГЕНСБУР (1928—1991) і ШАРЛОТТА ГЕНСБУР (1971 р.н.)
Батьки Сержа були українськими євреями. Йосип Гінзбург походив із Харкова, а мати Ольга — з Криму. Через посилення антисемітських настроїв родина Гінзбургів почала емігрувати, згодом осівши у Франції. Розпочавши творчу кар’єру, Люсьєн Гінзбург остаточно змінює своє ім’я на Сержа Генсбура. Подейкують, що ім’я він змінив, щоб віддати шану своїм слов’янським кореням. Генсбур став культовою постаттю у французькій культурі, адже в кожному із жанрів він проявляв себе шедеврально й епатажно. Його стосунки з англійською актрисою Джейн Біркін подарували світові знамениту сьогодні актрису і музу Ларса фон Трієра Шарлотту Генсбур. У кіно Генсбур зарекомендував себе як видатний кінокомпозитор, актор і режисер. Найвідомішою його роботою в кіно є скандальна стрічка «Шарлотта назавжди», де він грає разом із своєю донькою Шарлоттою.
МАЙКЛ МАНН (1943 р.н.)
Американський режисер, у «Протистоянні» якого вдруге у своїй кар’єрі зустрілися легенди кримінальних образів Аль Пачіно і Роберт Де Ніро, народився у сім’ї бакалійників: українського емігранта Джека і чиказької дівчини Естер. Батько майбутнього режисера брав участь у Другій світовій війні. Наступною після «Протистояння» стрічкою Манна стала гостросюжетна драма «Своя людина», де також блискуче грає Аль Пачіно із Расселом Кроу. Фільм був висунутий на сім «Оскарів», та не отримав жодного. 2009 року Манн представив свою останню на сьогодні й зовсім недолугу стрічку «Джонні Д.». Вже у вересні майстер чоловічого кіно очолить журі Венеціанського фестивалю.
ГЕКТОР БАБЕНКО (1946 р.н.)
Знаменитий латиноамериканський кінорежисер, який хоч і не зумів прижитись у Голлівуді, та створив прекрасні фільми поза ним: вже класичний «Поцілунок жінки-павука», за роль у якому Вільям Харт отримав свого «Оскара», дивовижні перевтілення Меріл Стріп і Джека Ніколсона у бомжів із «Чортополоху» і чудова драма із Гаелем Гарсіа Берналем «Минуле». Всі ці незвичайні фільми відзняв Гектор Бабенко, батько якого був вихідцем з України.
ДЕВІД ДУХОВНИ (1960 р.н.)
Для любителів телевізійних серіалів Духовни — культова постать. У 1990-х його Фокс Малдер із «Секретних матеріалів» займався паранормальними явищами, і глядачі неабияк вірили герою цього містичного хіта. Після найбільшого припливу популярності Духовни зумів не загубитись у телепросторі, зігравши письменника-еротомана у популярному й досі серіалі «Californication». За дві свої найвідоміші ролі актор отримував «Золоті глобуси» як кращий телевізійний актор. Його батько-письменник був народжений українськими емігрантами єврейського походження. В оригіналі їх прізвище звучало як «Дуковний».
ВІРА ФАРМІГА (1973 р.н.)
Народжена в сім’ї укранських емігрантів Михайла і Любові Фарміги Віра до шести років не розмовляла англійською. Майбутня номінантка на «Оскар» відвідувала українську католицьку школу та займалась українськими танцями. В кінці 1990-х вихованка «Пласту» починає грати на Бродвеї. Дебютувала у великому кіно в популярному трилері «Форс-мажор». Згодом актриса зіграла головну жіночу роль в оскароносних «Відступниках», а також у мелодрамі «Вище неба» разом із Джорджем Клуні. Минулого року глядачі мали змогу бачити Фармігу в успішному фантастичному бойовику «Початковий код».
МІЛА КУНІС (1983 р.н.)
Ще одна корінна українка, яка народилась у Чернівцях у єврейській сім’ї. 1991 року її родина емігрувала в США, де осіла в Лос-Анджелесі. До великого кіно проривалась через телебачення, де варто відзначити її гру в серіалі «Шоу 70-х». Тоді ж вона зіграла знамениту Джиу Каранджи у віці 11 років в біографічному телефільмі «Джиа», де її дорослу грала сама Анджеліна Джолі. Наприкінці «нульових» її кар’єра пішла вгору після комедії «В прольоті» і ролі вбивці у «Максі Пейні», де вона зіграла з Марком Волбергом. Разом із Дензелом Вашингтоном вона грає в постапокаліптичній «Книзі Ілая». Номінацію на «Золотий глобус» Мілі приносить гра суперниці Наталі Портман у надуспішному «Чорному лебеді». Після цього Куніс упевнено повертається до жанру романтичної комедії в «Друзях по сексу», де її «друга» зображає Тімберлейк. Знову із Марком Волбергом Мілу Куніс можна буде бачити вже з 2 серпня у ромкомі «Тед». В особистому житті українка відома своїми довготривалими стосунками із Маколеєм Калкіним, які закінчились півроку назад.
МІЛЛА ЙОВОВИЧ (1975 р.н.)
Одна з небагатьох емігранток, хто завдяки ефектним зовнішнім даним зумів прижитись у Голлівуді. Але не як талановита актриса, а як типажна дівчина-супергерой у фантастичних блокбастерах. Майбутня зірка народилась у сім’ї радянської актриси Галини Логінової та сербського лікаря Богдана Йововича в Києві. Проживши перші 5 років у столиці, емігрувала з батьком у США, де вже в одинадцятирічному віці розпочала модельну кар’єру. А акторська кар’єра розпочалася для неї 1988 року, після чого Мілла з’являлась у фільмах Річарда Аттенборо («Чаплін»), Віма Вендерса («Готель на мільйон доларів») і Спайка Лі («Його гра»). Але найвідомішими її стрічками стали фільми «П’ятий елемент» і «Жанна Д’Арк» Люка Бессона, з яким вона була одружена. Після розірвання стосунків із Бессоном Мілла розпочала тривалий роман із режисером Полом Андерсоном, який подарував їй франшизу «Оселя зла» і дитину.
ДЖЕССІ АЙЗЕНБЕРГ (1983 р.н.)
Один із найталановитіших акторів свого покоління, який не розмінює свою кар’єру на типажні чи посередні ролі. Джессі народився у Квінсі, найбільшому районі Нью-Йорку, в єврейській родині, корені якої походять із України і Польщі. Його тріумфальною роботою в кіно стала роль Марка Цукерберга у «Соціальній мережі», за яку він отримав свою першу номінацію на «Оскар». Також Айзенберг чудово зарекомендував себе у незалежній драмі «Кальмар і кит» і в чорній комедії «Вітаємо в Зомбіленді». Вже зовсім скоро Джессі можна буде побачити в новій стрічці Вуді Алена «Римські пригоди».