Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Знайомий і незнаний Кобзар

Олександр Биструшкін підготував аудіоальбом «Тарас Шевченко. Поеми та вибрані твори», який з 19 січня можна буде почути на сайті «Дня»!
14 січня, 2014 - 11:44
НАРОДНИЙ ЧИТЕЦЬ ОЛЕКСАНДР БИСТРУШКІН: «ШЕВЧЕНКО — ПОЗА МОДОЮ, РІЗНИМИ ТЕЧІЯМИ, ВІН ЗАВЖДИ АКТУАЛЬНИЙ!» / ФОТО АРТЕМА СЛIПАЧУКА / «День»

У редакцію народний артист України прийшов з подарунком — новим аудіодиском. Олександр Павлович — знаний майстер художнього слова. Його оксамитовий голос зачаровує. Так потрясаюче, як він, мало хто в нашій країні сьогодні може читати вірші, бо це великий талант! Нагадаємо, О.Биструшкін був автором, режисером і виконавцем унікальної «Аудіоантології української поезії» (творчий проект народжувався впродовж 10 років!), до якої увійшли твори 13 поетів: класиків, шістдесятників і наших сучасників. Це вірші Тараса Шевченка, Івана Франка, Павла Тичини, Олександра Олеся, Володимира Сосюри, Василя Симоненка, Миколи Вінграновського, Леоніда Кисельова, Бориса Олійника, Івана Драча, Ігоря Римарука, Василя Герасим’юка, листи до сина Василя Стуса та його поезії. Більшість поезій покладено на музику українських композиторів. Той проект став першою антологією української поезії в аудіоваріанті (див. «День», №18, 2013 р.)! На минуле Різдво Олександр Биструшкін представив диск «Біблія. Книга Екклезіаста» і подарував його всім депутатам Верховної Ради, а нині представляє нову, дуже цікаву творчу роботу зі спадщини Кобзаря.

— Зараз в Україні багато говорять про 200-річний ювілей, владою оголошено, що 2014 є «Роком Тараса Шевченка», а на ділі багато галасу й дуже мало конкретики, — вважає Олександр БИСТРУШКІН. — Мій аудіодиск зроблений не під «червону дату», а записаний тому, що це порив душі! Бо саме душа керує нами робити ті чи інші вчинки. Якщо навіть ти думаєш, що не можеш, не має сил, і потім, коли-небудь, це зробиш, то душа не заспокоюється і мучить тебе, аж поки не зробиш... Знаєте, коли дивлюся на диск «Тарас Шевченко. Поеми та вибрані твори», то сам не вірю, що, незважаючи на всі негаразди, все ж його записав.

Творчість Тараса Григоровича спонукає до звершень. Бо це — поет глибинно український і водночас — універсальний, навіть загальнопланетарний! Його твори — вершина, на яку піднятися важко, і навіть наважитись піти треба мати неабияку сміливість чи переконаність. Красою мови і високим духом, потужною енергетикою кожного слова Шевченко є зрозумілим і близький всім людям, а не тільки українцям. Це — геній, який залишив нам у спадок потрясаючі твори. У альбомі шість дисків. Розпочинається з поеми «Неофіти», а завершується запис «І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм в Україні і не в Україні моє дружнєє посланіє». Я записав усі поеми Кобзаря, крім трьох, — «Єретик», «Відьма» і «Катерина». Готуючи композицію, багато чого для себе відкрив. Наприклад, зі школи пам’ятаю, як вчителька наголошувала, що «Кавказ» — це поема, а насправді це вірш великої форми! По-новому відчув шевченківських «Гайдамаків», «Сон», «Петруся» та інші. А найбільше був вражений поліфонією «Сліпого» — і за силою слова, й оригінальністю сюжету, й гамою відчуттів...

Коли надумав цю роботу, то планував записати лише поеми Кобзаря, але, занурившися в надзвичайні тексти нашого класика, зрозумів, що обійти його вірші не зможу, тому до диска увійшли й вибрані твори. Вважаю, що дуже цікава вийшла і музична добірка, — звучать фрагменти творів класиків і наших сучасників: Лисенка, Бортнянського, Рахманінова, Лятошинського, Римського-Корсакова, Станковича, Леонтовича, Сильвестрова, Шнітке, Губаренка, Скорульського, Губи, Людкевича, Стеценка, Ківи та інших. Це не зображувальна музика, ці твори інтонаційно підкреслюють і акцентують високу поезію Шевченка.

Упродовж багатьох років моїм співавтором і звукорежисером аудіозаписів був Олег Ступка (світла йому пам’ять, він помер минулого року). Нині диск записано і зроблено музичне оформлення Катериною Шугаєвою. Вона зробила колосальну роботу і велике їй подяка за це. Дуже непросто народжувався запис «І мертвим, і живим, і ненародженим...», бо вважаю, що особливо сьогодні, в піковий час історії України, без цієї поеми диск був би не закінченим, а цей твір є надсучасним...

Аудіодиск народився завдяки підтримці багатьма небайдужими людьми, зокрема генеральному директорові Національної радіокомпанії України (НРКУ) Тарасові Аврахову. Мені було надано час, щоб попрацювати в Будинку звукозапису і з редакторами. Дуже допомогли Микола Амосов, Катерина Шугаєва, Микола Байдюк та інші. Останніми я записував «Гайдамаків» бо відчував, що після них нічого не зможу робити. Цей твір — як перевірка твоїх душевних, моральних і фізичних сил, а також акторських здібностей. Диск буде представлено в Києві 19 січня. Наклад маленький — усього 500 примірників, але керівництво НРКУ запропонувало розмістити його на свій сайт, щоб усі охочі змогли його почути.

Оригінальну обкладинку зробив Юрій Марусій. Із цим дизайнером ми працюємо разом упродовж довго часу, й попередні свої диски ми створювали спільно. Він попрацював у архіві Національного музею Т. Г.Шевченка і знайшов маловідомий автопортрет Тараса Григоровича, який поет зробив на одному зі своїх рукописів, — і саме цей малюнок став обкладинкою аудіодиска. Як сучасно і дуже символічно передано образ! І це ще раз доводить, що Шевченко — поза модою, різними течіями, він завжди актуальний! Мрію, щоб слово Тараса Григоровича почули всі, особливо діти, студентство, тобто молодь — наше майбутнє. Радий, що мій аудіодиск звучатиме не лише на каналі «Культура» та Національному радіо, а й у Інтернеті на сайті «Дня».

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: