Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Зимова казка з Відня»

Всеукраїнський тур легендарного Штраус-оркестру
30 листопада, 2016 - 10:45
ФОТО НАДАНО ОРГАНІЗАТОРАМИ ГАСТРОЛЕЙ

3 і 4 грудня у київському Жовтневому палаці виступить відомий Віденський Штраус-оркестр. Потім  6 грудня  з програмою  «Зимова казка з Відня»  ознайомляться одесити, а 8    грудня — харків’яни. Незмінний керівник і диригент оркестру, відомий австрійський музикант Пітер Гут продовжує традиції Йоганна Штрауса, диригуючи оркестром зі скрипкою в руках. Його  мистецтво нікого не залишає байдужим.

Істотне місце в діяльності  маестро займає робота зі Штраусівським фестивальним оркестром Відня, який він заснував 1978 року  і очолює досі. Це — гастролі по всьому світу, аудіо- й відеозаписи, щорічні святкові новорічні гала-концерти у віденському Концертхаусі, виступи у Кельнській філармонії. Перед гастролям в Україні  Пітер Гут дав інтерв’ю «Дню».

— Сьогодні увесь світ знає вас як диригента Віденського Штраус-оркестру. А коли ви вперше почули музику Йоганна Штрауса  і  які були відчуття?

— Моя мати була танцівницею і співачкою, а батько — музикантом. Він грав на фортепіано, акордеоні й барабані. Тому   музика супроводжувала мене з колиски, і  творами Штрауса я  познайомився з дитинства. Наприклад, мелодія Кайзер-вальсу справила на мене величезне враження. До речі, цей твір ми граємо на концертах в Україні.

Пізніше, коли я став професійним  музикантом, відкрив для себе красу і притягальну силу творів творчої династії Штраусів та інших композиторів нашої Віденської школи. Я прагну підтримувати традиції і доносити  людям з різних країн найкращі зразки високої музики.

— Ви спілкуєтеся з глядачами без перекладача.

— Після закінчення Віденської академії музики я три роки навчався у Московській консерваторії у славнозвісного Давида Ойстраха. Відтоді й розмовляю російською. Мені подобається мелодійність української мови...

— Про музику Йоганна Штрауса часто кажуть  як «легка й  ніжна». А з якими  складнощами (у плані виконання і диригування) вам доводилося стикатися, готуючи музичні програми?

— Ми, музиканти з Відня, виросли на цій чарівній музиці, так би мовити, ввібрали її з молоком матері. Саме тому вважаємо важливим  надихати молоде покоління музикантів цією музикою і передавати йому автентичну інтерпретацію цього жанру. Польки, марші і вальси несуть позитивний заряд, і тому твори Штрауса із задоволенням виконують музиканти й обожнюють слухачі.

—  Ваш оркестр з аншлагами гастролює по всьому світу.  У чому таємниця цієї багаторічної популярності?

— Родина Штраусів і їхніх послідовників вже у той час змогли без радіо, телевізора і платівок зробити свою музику популярною і відомою у всьому світі! Звичайно, сьогодні інший час, але музиканти в країнах, що мають давні культурні зв’язки з Австрією (зокрема, в Україні), чудово володіють майстерністю інтерпретації Віденської музики. Певний час я  співпрацював з оркестром Львівського оперного театру. І місто, і його мешканці, і українські музиканти залишили в моїй душі найтепліші спогади. Публіка в Україні любить нашу музику,  і ми щасливі, що нас запрошують сюди на концерти. Це дуже важливо для розвитку культурних взаємозв’язків між нашими країнами.

— Чи є у вашому оркестрі  особливі правила (у плані дисципліни, зовнішнього вигляду музикантів, професійної підготовки)?

— Робота в такому спеціалізованому оркестрі — велика відповідальність для музикантів. Усі наші  оркестранти навчалися у Відні і грають у нас вже упродовж багатьох років. Тим часом, з дати заснування оркестру 1978 р., в оркестрі змінилося кілька поколінь музикантів. Усі вони ідеально підготовлені й, зрозуміло, дотримуються історичних традицій в одязі та поданні себе на сцені. (Усі чоловіки — музиканти оркестру виступають у фраках, а жінки — у вечірніх сукнях. — А.А.).  Склад колективу — інтернаціональний, у нас грають музиканти з різних країн Європи. Але, хоч би де ми виступали, кожен почувається посланцем великої Віденської музики.

— Віденський Штраус-оркестр виступав у Києві 2014 року, в період складної політичної обстановки — подій на Майдані, коли багато закордонних артистів скасували свої концерти. Ваш колектив приїхав, і в  залі був аншлаг. Пам’ятаєте свої почуття цієї миті?

— Звісно, пам’ятаю! Це було неймовірно! Ми відчули, як нас  любить публіка і як вона радіє з нашого візиту. Гадаю, що саме у скрутні часи музика додає людям оптимізму й упевненості в завтрашньому дні. Переконаний, що і цього разу ми не розчаруємо глядачів.  Наша нова програма  називається «Зимова казка з Відня», в якій прозвучать чудові твори, і цей концерт стане передвісником різдвяних і новорічних свят, які несуть позитивні емоції, радість і надію на майбутнє.

Аліса АНТОНЕНКО
Газета: 
Рубрика: