Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

21 місце, за яке я вдячна Батьківщині

10 серпня, 2012 - 00:00

Україна — велика, різна і красива. Чесно — дуже красива. І в кожного своя. Моя Україна відрізняється від вашої — це нормально. Кожен із нас вдячний країні за якісь свої найрідніші для серця куточки: за веселу Одесу чи столичний Київ, за маленьке село, де жила бабуся, або за вальяжність Південного берегу Криму. Моя подяка — за такі місця:

Білгород-Дністровський

 

Одне з найдавніших міст світу, яке багато разів змінювало своє ім’я: від античної Тіри — до турецького Аккермана, від фінікійської Офіузи — до румунської Четаті-Альбе. Райцентр на Одещині має чим похвалитися. Могутня фортеця над Дністром, скромна вірменська церква Богородиці, Сарматський склеп (ІІІ ст. н. е.), архаїчна грецька церква кінця XV ст., підземний храм Івана Сучавського — визначні місця для екскурсій, коли лежання на затоцьких і кароліно-бугазьких пляжах трохи набридне.

Губківський замок

 

Найпівнічніші замкові руїни України ховаються в поліській глухомані, яку романтики часом називають «Швейцарією над Случем». Про те, що ми все-таки не в Альпах, нагадує по-волинському синя дерев’яна церква в синодальному стилі. А ще — історія: первісна дерев’яна твердиня постала на цьому місці ще в Х — ХІІІ стст., а в XV ст. вбралася в камінь. Доля до твердині була лихою: то татари зруйнували замок 1504 р., то військо Григорія Лободи під час повстання Северина Наливайка захопило форпост 1596 р., а остаточно перетворили фортецю на розвалини шведи 1708 р. Шукати мальовничий уламок історії потрібно в Березнівському районі Рівненщини.

Харківський держпром

 

Конструктивізм — не той стиль, красу якого всі розуміють апріорі. Це не бундючне бароко палаців, не сувора романська краса храмів. Конструктивізм — це ХХ століття, логіка, розум, краса простих форм. І Держпром — саме це: споруда-маніфест, будинок-виклик. Тут доречно навести й цифри: будували Держпром п’ять тисяч робітників, які перевозили тачками й возами, запряженими кіньми, 1315 вагонів цементу, 9000 тонн металу, 3700 вагонів граніту, 40 000 кв. м скла. Об’єм споруди — 347 000 куб. м. Трудозатрати становили 1 560 000 людино/днів, вартість будівництва — 9 050 000 крб. Держпром — одна з небагатьох споруд радянської доби, яка увійде в історію архітектури. А в легенду про те, що башти Держпрому мають різну висоту, оскільки відповідають нотам перших тактів Інтернаціоналу, можна й не вірити.

Мукачеве

 

Казковий центр із зеленою ратушею на слонячих ногах, запашним боб-гуляш у місцевих кафе, готична каплиця Святого Мартина (XIV ст.) біля неоготичного храму, сакури у травні та замок Паланок на одинокому згаслому вулкані на околиці міста — в Мукачеве важко не закохатися.

Продовження читайте в наступних номерах "Дня"

Ірина ПУСТИННІКОВА, фото надані автором
Газета: 
Рубрика: