Цього тижня цифра 112 стала не лише чергово-диспетчерською системою негайної допомоги населенню за єдиним безкоштовним телефонним номером виклику невідкладних служб, який введений у всіх країнах-членах Європейського Союзу. Тепер в українців 112 асоціюватиметься також із новим телеканалом, «аналогів якому немає у всьому світі», як говорять його творці. Підставою для такої гучної заяви є щільна «синергія можливостей інтернету і телебачення».
Тепер, як стверджують творці каналу, глядачам не потрібно чекати часу новин, щоб довідатися про останні події — «112 Україна» використовуватиме всілякі інтернет-ресурси, випускатиме експертів у ефір із телефонів та iPad, даватиме можливість будь-кому, хто зареєстрований на платформі say.tv, виступити з важливою новиною, загалом, постійно перебувати у прямому ефірі. «Інформаційна стрічка формується за дві години до початку ефіру. Але якщо відбувається важливіша подія під час випуску, то ефір уривається, і редактор може вийти з новиною навіть зі свого робочого місця», — розповідає генеральний продюсер «112 Україна» Олексій Семенов. Але чи не намагаються наші колеги винайти ще одне колесо — адже якщо говорити про крупні світові канали, то BBC і CNN уже давно працюють у подібному режимі. Правда, є в «112 Україна», безумовно, і свій козир — технічні можливості.
«День» побував на презентації телеканалу і своїми очима в цьому переконався.
«Для роботи цього телеканалу куплений найсучасніший і багатий за можливостями новинний комплекс у світі. Використання керованих камер спрощує роботу як режисерам, так і операторам — сімнадцятьма камерами у нас керують два оператори», — озвучує вражаючі факти технічний директор каналу Юрій Іванов. І справді, камери-роботи, прозорі скляні стіни відділів і студій, кабінети, укомплектовані комп’ютерами Apple, справляють неабияке враження. І мимохіть думаєш: хто ж усе це фінансує?
Власник «112 Україна» — Андрій Подщипков, бізнесмен у галузі консалтингу та трейдингу. В усіх інтерв’ю пан Андрій неодноразово заперечував, що його канал фінансується за рахунок Арбузова або має хоч якесь відношення до Сім’ї, а також завіряв, що не представляє інтереси жодної політичної партії. Як і будь-який бізнесмен, Подщипков, напевне, не вкладатиме гроші у збиткову справу. Три місяці тому в інтерв’ю «Телекритиці» він заявив: «Фінансуватиму (канал — А.С.) скільки необхідно, бо мені це цікаво. Я думаю, наступного року ми доб’ємося позитивних результатів, оскільки використовуємо новітні технології, вони і дозволять нам вийти на окупність».
Технології технологіями, але хто ж працюватиме з усім цим останнім словом техніки, а головне, чим і як наповнювати? «У лютому ми почали будівництво каналу, почали підбирати людей, які можуть упоратися з цим великим і складним завданням, — зробити телевізійний канал прямоефірним. Було складно: телевізійний ринок досить густий, всі канали «голодні» на фахівців. Мені здається, нам удалося сформувати свою першокласну команду, переманивши її з інших телеканалів», — змальовує обличчя каналу його генеральний продюсер Олексій Семенов, який у цьому плані нічим не відрізняється від своїх підопічних, адже він сам прийшов із «Першого національного», де також обіймав посаду генпродюсера. «Першокласна команда, яку забрали в інших телеканалів» — це головні редактори каналу Світлана Орловська, яка раніше працювала на «Ері», і Тетяна Гончарова, яка «пройшла» «Тоніс», «Інтер», ТРК «Ера». З «Нового каналу» прийшли екс-репортер «Піраній» Сергій Гулюк і колишній ведучий «Підйому» Слава Соломка. Із «5 каналу» — Павло Кужеєв. ІЗ «Тонісу» — Віолета Трикова та Роксана Руно. Є у колективі журналісти і з радіо: Василь Голованов (екс-»Просто радіо») та ведуча «Радіо Ера» Тетяна Хмельницька...
Розповідаючи на презентації каналу про підготовку контенту, Олексій Семенов не без гордощів зізнався: виявляється, ще за два тижні до старту канал «112 Україна» виходив... сам для себе. «Наприклад, новина про переведення Рената Кузьміна на посаду заступника секретаря РНБО з посади першого заступника Генпрокурора України з коментарями експертів ми давали вже о 12:00, а «Інтер» і «1+1» змогли розповісти про це своїм телеглядачам лише через чотири години», — ділиться досягненням генпродюсер. Продюсер подякував гостям і експертам, які працювали протягом цього часу вхолосту, зокрема Ігорю Мірошниченку, який на «112 Україна» «боровся» з Михайлом Чечетовим. Обнародував Семенов і плани на майбутнє: 1 грудня телеканал представить своїй аудиторії «погляд на інформаційну стрічку через журнал Playboy, якому виповнюється 60 років». Про те, що на цей день припадає 21-річчя всенародного референдуму про підтвердження Акту проголошення незалежності України, канал, напевно, забув. Дивні якісь пріоритети в «112 України».
А на кого ж орієнтуватиметься телеканал, який оголошує про «синергію можливостей інтернету і телебачення»? Олексій Семенов сам ще не дуже добре це розуміє і відповідає так: «Коли нас запитують, на яку аудиторію ви орієнтуєтеся, ми, чесно кажучи, губимося, але говоримо: «Виведемо свою». Виведемо не лише за ознаками віку, статі та населених пунктів, але й за такими критеріями, з яких буде зрозуміло, чи є вони лідерами громадської думки».
Але щоб стати справжніми лідерами громадської думки, потрібна не лише картинка як HD і не лише можливість вийти з будь-якої точки світу по телефону в ефір, але і розуміння та об’єктивна подача того, що відбувається, з пробдуманими акцентами та контекстом. Що і побажала всьому телеканалу «112 Україна» Лариса Івшина, яку канал запросив на свою презентацію. А також синергії не лише інтернету і телебачення, але й технологій та інтелекту.
На презентації також був присутній голова правління телеканалу «Інтер» Єгор БЕНКЕНДОРФ. «День» поцікавився його думкою про глобальні плани «112 Україна».
— У фільмі «Пролітаючи над гніздом зозулі» є хороший кадр, де людина говорить: «Я хоч спробував». Те, що зробив телеканал 112, — хороший задум. Ще два роки тому я передбачав, що таке телебачення чекає нас у майбутньому. Все більше і більше каналів переходитимуть на такий формат програм, коли з глядачем спілкуватимуться безпосередньо. Тоді з мене сміялися, а зараз команда 112 підходить до цієї реалізації. У них є хороша перспектива, але їм буде нелегко. Найголовніше, щоб вони не відійшли від тем, які сьогодні декларують: соціальні проблеми, розумне кіно. Щоб у гонитві за рейтингами вони не зійшли з дистанції. Але за такими каналами майбутнє. Вони справді можуть випереджати інші телеканали. Думаю, що через деякий час буде можливою така ситуація: людина просто бере телефон і говорить: «Ви в ефірі такого-то каналу».