Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

2012-го загинуло найбільше журналістів за останні кілька років

В Україні лише за останній тиждень постраждали працівники двох медіа
30 листопада, 2012 - 00:00
28 ЛИСТОПАДА 2012 РОКУ. БУЕНОС-АЙРЕС (АРГЕНТИНА). ПІД ЧАС ЧЕРГОВОГО ЗАСІДАННЯ СУДУ У СПРАВІ ВІЙСЬКОВИХ ТА МІЛІЦІОНЕРІВ, ПРИЧЕТНИХ ДО ЗНИКНЕННЯ В АРГЕНТИНІ ЛЮДЕЙ, УЧАСНИКИ АКЦІЇ ВІШАЮТЬ ПОРТРЕТ ОДНОГО ІЗ ВІДОМИХ ЖУРНАЛІСТІВ І ПИСЬМЕННИКІВ РОДОЛЬФА ВОЛША. ВІН ЗА КІЛЬКА ДНІВ ДО СВОГО ЗНИКНЕННЯ 1977 РОКУ ОДИН ІЗ ПЕРШИХ ПУБЛІЧНО ЗВИНУВАТИВ ДЕРЖАВНУ ВЛАДУ В ПРОВЕДЕННІ ПОЛІТИКИ ТЕРОРУ / ФОТО РЕЙТЕР

За даними статистичного дослідження Міжнародного інституту преси, упродовж 2012 року у світі, виконуючи свої професійні обов’язки, загинула найбільша кількість працівників ЗМІ за останні 15 років — 119. Так, лише з 19 по 21 листопада в Сирії було вбито четверо журналістів, серед яких — відомий кореспондент державного телебачення Бассел Тофік Юссеф. Саме в цій країні, за інформацією експертів, цього року загинуло 36 працівників ЗМІ. Також багато медійників загинуло в Сомалі (16), Мексиці (7), Пакистані (5) та Філіппінах (5).

За словами медіа-експерта Вікторії Сюмар, в Україні за роки незалежності загинуло щонайменше півсотні співробітників ЗМІ. А факти побиття, погроз та перешкоджання професійній діяльності можна фіксувати практично щодня. Не став винятком й минулий тиждень. За повідомленням сайта «Дорожній контроль», 26 листопада в Києві невідомі жорстоко побили двох журналістів цього онлайн-ЗМІ — Андрія Дзіндзю та Андрія Жуковеня. Отримавши інформацію про те, що міліція відганяє затримані автомобілі киян на приватний штрафмайданчик, у якого немає договору з ДАІ, журналісти вирішили особисто розібратися в ситуації. Але там на них напали невідомі в цивільному одязі. За інформацією «Дорожнього контролю», присутні під час сутички міліціонери мовчки спостерігали за конфліктом, у результаті якого Андрія Дзідзю з розсіченою бровою та струсом мозку госпіталізували.

А вже наступного дня — 27 листопада — сигнал про перешкоджання професійній діяльності та залякування надійшов від творчої групи ТВі. Коли журналісти каналу знімали сюжет про ремонт скандальної альтанки на території «Резиденції «Синьогора», який коштуватиме державному бюджетові у... 24 мільйони гривень, їм почали погрожувати. На запитання представників каналу, чому доступ до резиденції заборонено, генеральний директор державного об’єкта «Резиденція «Синьогора» Владислав Левенець, як повідомляє ТВі, грубо вилаяв знімальну групу, а співробітники Управління регіонального розвитку та будівництва обласної державної адміністрації на прохання дати коментар з цього приводу взагалі почали бити телекамеру.

— В українській журналістиці відбуваються практично ті ж процеси, що й у світовій, — говорить директор Інституту масової інформації Вікторія СЮМАР. — Наші журналісти дедалі частіше в центрі подій, вони намагаються піднімати найважливіші теми, викривати чиновників, які порушують законодавство... І цим наражають себе на небезпеку. Захистити себе працівники ЗМІ повинні, передусім, шляхом професійної солідарності. Про кожен факт перешкоджання роботі журналістів, побиття чи погроз ми маємо говорити вголос і принципово вимагати від правоохоронних органів, щоб покарали винних. Смерть журналіста — це не лише людська, а й загальносуспільна трагедія. Разом із медійниками часто гине інформація, яка може бути дуже важливою для суспільства.

Вадим ЛУБЧАК, «День»
Газета: 
Рубрика: