Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Чи виправдає себе різноманітність пропозиції?

7 березня, 2002 - 00:00


«День» пропонує читачам створити колективний портрет передвиборних дебатів-2002

Теледебати на цьому тижні вступили в активну фазу. До УТ-1, який вів соло в цьому жанрі минулого тижня, у вівторок приєднався «1+1». 8 березня свій «дебатний» марафон почне ICTV. І останнім до цього руху приєднається СТБ: за повідомленням прес-служби каналу, це станеться 11 березня. «День» пропонує своїм глядачам підключитися до обговорення теледебатів на наших сторінках і висловити свою думку про переваги та недоліки цього передвиборного жанру, відзначити найкраще запитання і найбільш вдалу відповідь. А для того, щоб ви краще орієнтувалися, подаємо порядок виступу партій і об’єднань у тому вигляді, як нам їх запропонували канали. (Як ви можете пересвідчитися, не всі телезустрічі розписано наперед, та й у «затверджених» учасників можуть в останній момент з’явитися вагомі доводи не з’явитися на екрані — специфіка прямого ефіру. Тому для точності прохаємо наших експертів уважно стежити за анонсами телеканалів). Так, у програмі «Саме ті. Дебати» (УТ-1, 19.30, окрім вихідних) 7 березня зустрінуться лідери «Блоку Юлії Тимошенко» і «Команди озимого покоління», 12-го — КПРС і УНА, 13-го — Селянської партії (на момент написання матеріалу не було відомо, хто дискутуватиме з С. Довганем), 15-го — блоку «ЗаЄдУ!» і КПУ, 18-го — СДПУ(о) і ПЗУ. На каналі «1+1» сьогодні о 22.00 (по вівторках і четвергах) очікуються дебати «Блоку Наталі Вітренко» проти «Блоку Юлії Тимошенко». Завтра ICTV своєрідно відзначить Жіночий день, запросивши до студії трьох жінок — активних учасниць виборчого процесу — Інну Богословську, Наталю Вітренко та Юлію Тимошенко в складі трійок лідерів їх команд на прем’єру передвиборного шоу «3х3» (22.15, по п’ятницях). Нагадаємо, що цей канал проводить теледебати й у форматі програми «Свобода слова», яка виходить по неділях о 19.00 — вони почалися 3 березня зустріччю Дмитра Корчинського (блок «Проти всіх») і Богдана Бойка (НРУ). Окрім того, на ICTV тим учасникам передвиборних перегонів, які не потраплять у ці два проекти, запропонують виступити в «Народному екзамені» й відповісти на довільне відеопитання телеглядачів. Словом, телебачення пропонує широкі можливості для формування у глядачів об’ємного образу провідних учасників виборчого марафону. Щоправда, досі головною інтригою передвиборних теледебатів на центральних телеканалах залишається, коли саме й на яких каналах зустрінуться для публічних дискусій між собою лідери блоків і партій, які упевнено очолюють соцопитування — В. Литвин, В. Медведчук, П. Симоненко і В. Ющенко — і чи відбудуться ці зустрічі взагалі. Бо, як уже писав «День», багато політиків вважають за краще грати зі «слабкими ланками». «Телеклуб «Дня» чекає на ваші відгуки й спробує з вашою допомогою створити народний хіт-парад вітчизняних теледебатів .

Діана БАЗИЛЯК, «День»

«Відмінник» проти «хулігана»

«Вибори-2002» не поступаються хіту 1998 року «5x5»

Коли я виїжджала з дому, щоб попасти на теледебати на «1+1», по УТ-1 показували фільм Миколи Вересня про Миколу Вересня в рамках рекламної кампанії «Команди озимого покоління». Через короткий час побачила його і всю «п’ятірку» «озимих» у студії прямого ефіру «плюсів». Так само, як і лідерів «Яблука». В атмосфері святкового очікування перебувало все керівництво і провідні журналісти каналу. За дві хвилини до ефіру попросили вимкнути мобільні телефони, пейджери і виплюнути жувальну гумку. Організатори, пам’ятаючи про інколи некерованих болільників «5Х5» (дебати чотирирічної давності), попросили групи підтримки, що сидять на трибунах, не заважати протилежній стороні.

До речі, виконавчий продюсер каналу В. Оселедчик пояснив, чому цього разу вибрали інший формат передачі. Не всі партії влаштовує така формула, і дебати проходили б в обмеженому колі. Цього разу команди були наймиролюбнішими учасниками дискусії. Оранжеві (КОПи) виділялися особливою організованістю і дали б фору глядачам відкриття Олімпійських ігор. На вдалій промові В. Хорошковського вони показували картинку з фізіономією веселого чоловічка. Вдалі випади М. Бродського зустрічали сумні чоловічки. А після особливо видатної « ш пильки» лідера «Яблука» вони встали і дружно повернулися до політика спинами. Добре, що більше нічого не показували, але в принципі «озимі» — дружелюбні хлоп’ята. Після ефіру дарували оригінальні весняні букетики. Із зеленої травички, пшеничних сходів усміхається декоративна ромашка. Команда «яблук» більш традиційно обдаровувала зеленими яблуками і тюльпанами.

Творчі сили і формула «Вибори-2002» були більш солідними, ніж пісочний годинник «Саме тих. Дебатів» (УТ-1). Але ноу-хау також у годинниках. Саме танучі секундочки додавали вагомості кожному сказаному слову. В першому, так званому «синьому» раунді, голови партій відповідали на запитання ведучої в цілому по чотири хвилини. У другому, «жовтому» — обливали брудом один одного (за допомогою команд) сім хвилин. І нарешті, в третьому — «червоному», чотири хвилини давалося, щоб відбиватися від запитань підступних журналістів. Партійні «п’ятірки» брали участь мінімально. Мабуть, не мало сенсу наполягати на їх неодмінній присутності.

Суперники були підібрані вдало. Конфлікт створювала особиста неприязнь. Виявляється, після 1997 року їх шляхи як бізнесменів розійшлися. Бродського занесло в опозицію, а Хорошковський пішов працювати в помічники до колишнього прем’єр-міністра В. Пустовойтенка. Різнилася і манера поведінки візаві на дебатах. Хорошковський як відмінник старанно відповідав на поставлені запитання. Бродський же не дуже прив’язувався до запитань, а викрикував те, що запланував сам. Експерт «плюсів» А. Борсюк помітив, що створення нових партій завжди викликає настороженість. А Михайло Юрійович підкинув компромат для бродіння умів. І з його вуст у прямому ефірі прозвучали звинувачення на адресу другого номера КОПів І. Богословської — на порядок дешевше допомогла купити братам Чорним наші металургійні заводи; В. Хорошковського — у незаконній приватизації «Укрсоцбанку» і голосуванні за підвищення оплати електроенергії у ВР, і всю команду — в надмірній підтримці Президента. На запитання про те, як він заробив перший мільйон, у Михайла-Зелене яблуко була готова відповідь: виграв у лотерею. Має рацію народна мудрість: нахабство — друге щастя. А нахабство масштабу Бродського — велике щастя. Від цього щастя дісталося і глядачам. Дивитися це шоу було не нудно.

БЛІЦ-ІНТЕРВ’Ю

Після закінчення зйомок вдалося висмикнути із тусовки втомленого і задоволеного пана О. Роднянського (керівника «1+1»):

— Чому ви перед ефіром жували зелене яблуко?

— Просто дуже їсти хотілося. Ми з ранку тут топчемося.

— Як ви думаєте, перші дебати пройшли вдало?

— Важко оцінювати свою роботу, але всі говорять, непогано.

— А вдасться тримати наступні політичні шоу на цьому рівні?

— Думаю, що дозу адреналіну глядачі ще отримають.

— В. Медведчук вважає, що після його теледебатів з П. Симоненком та В. Ющенком його рейтинг підніметься в два рази.

У розмову вломлюється М. Бродський:

— Брехня це. Теледебати підвищують рейтинг усіх політиків.

— Додам. Не лише політиків, а й телеканалів.

Катерина ДЯДЮН
Газета: 
Рубрика: