У зв’язку з трагічними подіями в країні центральні українські телеканали учора продемонстрували норму — змінили сітку мовлення. Більшість з них скасували розважальні програми і суттєво збільшили хронометраж новинних випусків або провели прямі телемарафони. Ефір більшості каналів у зв’язку з оголошеним днем жалоби супроводжувався вчора чорною стрічкою або свічкою в куті екрану.
Чи не найбільше здивували учора державні телеканали, зокрема ТРК «Рада». У той час, коли країна на межі війни, десятки загиблих та сотні поранених, канал «Рада»… зупиняє мовлення. Не кажучи про недотримання професійних стандартів — обов’язкове інформування в екстремальних українців про події в країні за їхні ж гроші (канал має бюджетне фінансування), — ТРК «Рада» не виконав свого головного призначення — не показав в ефірі вечірнє позачергове засідання парламенту. Фактично хід голосування за постанову "Про засудження насильства в Україні, що призвело до людських жертв", яка була покликана зупинити протистояння на вулицях столиці, показали тільки телеканали ICTV, «24», «Еспресо TV» та кілька інтернет-мовників.
Як результат, справедлива оцінка від колег та глядачів: «Вчора і півдня сьогодні — транспортно-логістичний колапс у Києві Але більшість (практично всі!) журналісти були і є зараз на робочих місцях, за компами і пультами , з фотиками і камерами, в студіях і друкарнях... Знаю хлопців і дівчат, які ночували в офісах... Але якось не склалося в журналістському колективі ТРК "Рада"... Який, між іншим, існує на наші з вами податки, як і вся ВР... Чому ж півдня 24 -й і ICTV вправлялися , 5 -й і TVI , «Громадське ТБ» та інші чергували в Раді, журналісти працювали практично до опівночі ... І тільки "Рада" " радувала " заставкою ? А як же "порядок трансляцій "? Хто так вирішив? І як з професійним обов'язком і совістю, не кажучи вже про журналістської солідарності?» — зауважив на своїй сторінці у «Фейсбуці» журналіст Володимир КАЦМАН.
Учора ввечері канали «Рада» і київський «Центральний канал» припинили трансляцію.
Не виконала свою функцію й Національна радіокомпанія України, яка відучора скасувала фактично все мовлення в прямому ефірі трьох державних радіоканалах — Національному радіо, радіо «Промінь» та радіо «Культура». Фактично в ефір виходили тільки короткі випуски новин. Наразі журналісти звернулися до керівництва НРКУ з листом-вимогою «відновлення прямо ефірного мовлення, оскільки значна частина аудиторії має і так обмежене інформаційне забезпечення».
Загалом же українське ТБ об’єктивно та збалансовано повідомляло про події в країні. Аналізуючи тональність телемарафонів, помітно, що журналісти та експерти в студіях закликали владу та опозицію до конструктиву, зменшення градусу напруги та головне — негайної дії задля припинення насилля та кровопролиття.
МАРАФОНИ ТА СПЕЦВИПУСКИ
Канал «1+1» з 16:30 розпочав новинний марафон ТСН. Окрім прямих включень і репортажів ефір містив також спілкування з гостями студії. Ними стали зокрема: політолог Андрій Єрмолаєв, екс-президент Леонід Кравчук, колишній голова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж, глава УГКЦ Святослав Шевчук (скайпом), протоієрей УПЦ МП Георгій Коваленко, політолог Юлія Тищенко та інші. Закцентувавши ефірний час на інформування про події в країні, «1+1» скасував вчора трансляцію матчу «Динамо» – «Валенсія».
Телеканал «Україна» також змінив програму передач на 21, 22 і 23 лютого. З ефіру зникнуть усі розважальні проекти, зокрема й танцювальне шоу «Пристрасті на паркеті», прем'єра якого повинна була відбутися 23 лютого. Сьогодні, 21 лютого в ефір каналу не вийдуть програми «Ранок з Україною», «Критична точка», ток-шоу «Говорить Україна» з Олексієм Сухановим і телесеріал «Сашка». У суботу, 22 лютого, не вийде в ефір ситком «Інтерни» і шоу «Один за сто годин», а 23 лютого – прем'єра документального циклу «Таємниці зірок» і передача «Ласкаво просимо» з Аллою Крутою. Натомість у програмі збільшиться кількість випусків «Подій». Збережеться тільки лінійка серіалів і художніх фільмів.
В ефірі телеканалу Україна учора впродовж дня побували два президента України. «Слід перенести події з вулиць в стіни Верховної Ради», – наголосив перший президент Леонід Кравчук. На його думку, зараз потрібно передусім прийняти закон про перехідний період і тимчасово обмежити повноваження президента, делегувавши їх Верховній Раді, яка повинна сформувати тимчасовий технічних уряд. «Крім того, слід негайно прийняти закони про дочасні вибори парламенту і президента, – запропонував Леонід КРАВЧУК. – Не треба цього боятись – свого часу я програв дочасні вибори, але ось уже 20 років після них можу спокійно ходити по столиці й ні перед ким не схилятись». Віктор Ющенко, з яким спілкувався ведучий Олег Панюта, також акцентував на визначальній ролі парламенту у нинішній ситуації. «Ні у влади, ні в опозиції немає зараз можливості односторонньо запровадити власний план врегулювання ситуації, – сказав Віктор ЮЩЕНКО. – Парламентський діалог – це легітимізація переговорного процесу, який має допомогти знайти вихід з кризи. Протести розпочалися через зміну європейського вектору інтеграції й прийняття декларації про Асоціацію з ЄС попри все залишається сьогодні одним з ключових кроків для вирішення конфлікту».
Канал ICTV з 12:45 розпочав учора новинний марафон «Факти». О 20:00 він перервався для кількагодинного спеціального випуску програми «Свобода слова» з ведучим Андрієм Куликовим. До списку гостей у студії, а відтак самої тональності ефіру в день жалоби — чимало запитань. Гостями стали колишній голова СБУ Ігор Смешко, соціолог Євген Головаха, журналіст Яніна Соколовська, депутат від Партії регіонів Віталій Грушевський, політологи Юрій Рубан, Костянтин Матвієнко, журналіст Ірина Гаврилова, німецький журналіст Олександр Рар (телемостом з Німеччини), голова Асоціації єврейських організацій та общин України Йосиф Зісельс та інші.
В ефірі «Свободи слова» ведучому Андрію Куликову довелось «закривати рота» гостю студії політологу Костянтину Матвієнку. Той не за «сценарієм» намагався вирівняти програму. Матвієнко, якому Куликов надав слово, нагадав у запитанні до запрошеного студією гостя, європейського експерта - директора програм Росії і країн СНД Німецької ради із зовнішньої політики Олександра Рара — про те, що українським експертам відома його прокремлівська налаштованість, і те, що він є своєрідним лобістом інтересів Росії в Німеччині.
Вочевидь, на такий випад, Костянтина Матвієнко спонукала відповідь Рара на запитання українського дипломата Олександра Чалого про те, як, на думку Рара, поставиться Німеччина до ідеї Росії провести тристоронні переговори (Єворопа-США-Росія) щодо розв’язання української кризи, і те, що РФ у них представлятиме омбудсмен Володимир Лукін.
Коротко відповідь Рара була така: позитивно, хоча й РФ, на його думку, все ж таки має представляти хтось, хто має більшу політичну вагу ніж Лукін. Адже, за словами Рара, Німеччина першою з європейських держав визнала свою помилку, що при формуванні політики Східного партнерства не врахували інтереси Російської Федерації.
Звичайно, журналіст, який обстоює інтереси своєї держави, повинен був відразу поставити уточнююче запитання «своєму» експерту: «Вибачте, але ж Європа пропонувала… РФ тоді відповіла, що їй не цікаве Східне партнерство. А створення такої тристоронньої переговорної групи для України щонайменше образливе. Суверенну і незалежну державу фактично позбавляють суб’єктності». Але ж ні, Андрій Куликов цього не зауважив, та й гостю, який спробував просто пояснити «глядачу» крізь призму чого потрібно сприймати відповіді Рара, рот закрив, пригрозивши, що «розгляне пропозиції не запрошувати до студії» політолога Костянтина Матвієнко.
Недоречними в день скорботи видаються коментарі політолога Сергія Маркова, який спробував перекласти відповідальність в країні на «фашистську Свободу».
«Нам мало горя в країні, так ще чому в програмі Куликова російське чмо (політолог Марков) з нашого українського телеекрану поливає нашу країну, наших людей, а снайперів він вже визнав представниками "фашистської партії Свобода". А це наша ПАРЛАМЕНТСЬКА партія. Вибачте, але на хрін мені і моєму народові така свобода слова в ті дні, коли на тротуарах лежать тіла убитих?!» — написала у «Фейсбуці» журналістка Валентина СИМКОВИЧ.
Телемарафони також пройшли на «5-му каналі», «Інтері» та Першому національному. Більшість центральних каналів сьогодні продовжують спецвипуски новин та марафони.
Вадим ЛУБЧАК, Роман ГРИВІНСЬКИЙ, Алла ДУБРОВИК, «День»