Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Де починається вільна преса?

23 травня, 2008 - 00:00

Лідером iз-поміж близько 50 засобів масової інформації вищих навчальних закладів з усієї України стала газета «Острозька академія». Такий підсумок конкурсу студентської преси, що відбувся у рамках Міжнародної науково-практичної конференції на тему «Асоціювання студентської журналістики: через навчання до професійного розвитку», яка проходила на базі Запорізького національного університету.

Організатори спробували зробити конференцію максимально цікавою і корисною для основної маси її учасників — студентів-журналістів: окрім конкурсу студентської преси, зробили основний акцент на тренінгах і майстер-класах. Зокрема, свої майстер-класи провів медіа- експерта, директор проекту «Перша громадська студія» Кирило Животовський, тренер та медіа-експерт Катерина Іванова, президент Асоціації молодіжної преси України Гліб Головченко, а також координатор програми академічного обміну ім. Фулбрайта Вава Бачинська та експерт з американських мас-медіа, журналіст Pittsburgh Post-Gazette Богдан Годяк.

Така конференція студентських ЗМІ проводиться уже вдруге. Її організатори ставлять перед собою доволі складні завдання: налагодити обмін досвідом між представниками студентської преси з усіх куточків України, забезпечити професійне зростання студентів-журналістів завдяки їхній участі у тренінгах.

Найбільш гостро на цьогорічній конференції стояло питання незалежності студентських ЗМІ та їхньої редакційної політики від адміністрації ВНЗ, а також проблема їхнього фінансового забезпечення як одного з аспектів незалежної преси. На конференції лунали думки про необхідність створення вільної преси у демократичній країні, основи якої повинні закладатися саме у студентських засобах масової інформації, що є джерелом формування постаті незалежного демократичного журналіста. У контексті питання про забезпечення незалежності студентської преси організатори конференції, зокрема, голова Наукового студентського товариства Запорізького національного університету Катерина Сіріньок-Долгарьова, запропонували створення Асоціації студентської журналістики України, метою якої став би захист прав та інтересів молодих журналістів, підвищення професійного рівня студентів-журналістів та якості студентських ЗМІ, а також посилення їхньої позиції в інформаційному просторі України. Необхідність створення такої організації важко визначити однозначно, адже специфіка функціонування студентських засобів масової інформації у кожному регіоні різна і не може бути повністю врахована організаторами. А отже постає небезпека виникнення залежності студентських видань від редакційної політики, яка диктуватиметься Асоціацією. Та й взагалі, чи варто студентським виданням виходити на загальноукраїнський рівень, якщо їхнє завдання — забезпечувати поінформованість студентів власного навчального закладу, висвітлювати їхні проблеми, а також створювати плацдарм для формування майбутніх професійних журналістів?

Буде створена Асоціація студентської журналістики чи ні, але проведення конференції дало змогу її учасникам отримати неоціненний досвід під час спілкування одне з одним, дозволило дізнатися про специфіку існування студентської преси у різних навчальних закладах України.

— Концепція виставки студентських ЗМІ є доцільною, оскільки студенти і викладачі мають бачити власні результати роботи і порівнювати їх із іншими, — вважає Дар’я Варивод з Горлівки. — Важливо, що конференція проходить у ключі не конкуренції, а співробітництва.

— Я на такому заході вперше, — зізнається Олександр Карп’юк із Запоріжжя. — Приємно, що студенти легко йдуть на контакт, діляться цікавою інформацією, а для таких зустрічей це чи не найголовніше. Найбільше значення має досвід, який є в тебе і в інших, і кожен готовий співпрацювати та ділитися цим досвідом. Нам, студентам з різних куточків України, потрібно товаришувати, як професіоналам, і як людям.

Власне, обмін досвідом разом із проведенням майстер-класів є, мабуть, найголовнішим завданням подібних конференцій.

Вікторія СКУБА, студентка Національного університету «Острозька академія»
Газета: 
Рубрика: