Сьогодні образ доктора Хауса стає все більш популярним.
Глядачі з ентузіазмом спостерігають за тим, як лікар та його команда рятують життя людей. І хоч ця ідея вже давно використовувалася різноманітними серіалами, проте є щось, що вабить і сьогодні глядача...
Цікаво те, що своєю харизмою в певній мірі Хаус завдячує афінському філософу Сократові.
Філософ, який народився в Афінах, був сином повитухи, а тому мав певну причетність до медицини (принаймні, знайомий із цією професією). Працю матері він сприймав розважливо, навіть вигадав специфічне філософське поняття — «маєвтика». Відома його суть полягає в тому, що в ході дискусії народжується істина. Справжній філософ, як повитуха, допомагає думці побачити світ.
Філософ полюбляв дискутувати, вважаючи, що лише в ході диспуту можна дійти до істини. Філософ часто ставив запитання, відповіді на які надихали опонентів переосмислити свої світоглядні позиції. Цей самий метод використовує й Хаус. Часто він подібно філософу і сам шукав вирішення проблем за допомогою дискусії... Зокрема, ледь не в кожній серії за допомогою дискусії в команді лікарів Хаус знаходив істину, яка допомагала вирішити складні проблеми зі здоров’ям його пацієнтів.
Як Сократ знав багато про щастя, так і Хаус знає багато про здоров’я. Та, як кажуть, лікар себе не може вилікувати...
Опонентами Сократа часто були софісти, які вважали себе вищими за простих людей, часто вони доходили до абсурдних речей, які сіяли зневіру серед філософів. На жаль, саме з того часу з’явилося скептичне ставлення до філософської думки. Сократ же сказав, що знає лиш те, що нічого не знає... Утім, на мою думку, його наука давала більше користі, аніж розпливчасті твердження софістів.
Так і з лікарями ж Хаусової команди. Вони хоч і професіонали своєї справи, та часто безпорадні без допомоги, здавалося б, несерйозного лікаря, який часто поводиться як дитина. Іноді його ідеї здаються оточенню смішними, але час показує, що лише вони в змозі допомогти. Таке несерйозне ставлення до реальності ніби допомагає пізнати істину.
А й справді, визнання того, що людина має обмежені можливості пізнання, хіба це вже не є перший крок до того, щоб без зайвого лицемірства подивитися на світ?
Весь світ знайомий із Сократовою іронією... Часто у ході дискусій (а це зазвичай було на головній площі Афін) філософ виставляв посміховиськом свого опонента.
Хіба таке ставлення до вченого оточення не «передалося» Хаусу? Його іскриста іронія примушує не тільки сміятися, а й замислитися... Власне, такою ж була мета Сократа.
Звичайно, сучасність обтесала образ на свій лад. Зокрема, у Хауса проблеми з наркотиками, і навряд чи він міг би зрозуміти Сократову безкорисливість.
Сучасному глядачеві не зрозуміти ідеї, що продавати знання — це майже те саме, що продавати тіло, принаймні, цей вислів був орієнтиром Сократа впродовж всього його життя.
Усе тече, і ми не жителі древньої Греції...
Мине час, і серіал почнуть забувати. Він стане менш популярним, оскільки на зміну доктору Хаусу прийде інший оригінальний персонаж... на певний час.
Але ця плинність не стосується Сократа, образ якого не такий популярний, як Хаус, проте його ідеї давно проросли у свідомості багатьох поколінь. У тому числі нашого.