Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Душі незабутніх героїв

У київському кінотеатрі «Жовтень» відбулася прем’єра новаторського документального фільму телеканалу ЗІК про визвольну боротьбу галичан у 1918—1919 роках
1 квітня, 2016 - 13:13
МОМЕНТ ТВОРЧОЇ ПРАЦІ НАД ДОКУМЕНТАЛЬНИМ ФІЛЬМОМ «ЛЕГІОН» / ФОТО З ОСОБИСТОГО АРХІВУ РЕЖИСЕРА ТАРАСА ХИМИЧА

«Олюднення» історії — це найкращий, а, може, й єдиний шлях до її справжнього пізнання. Адже таємниця трагедій минулого захована в серцях і душах людей не меншою мірою, ніж у архівних документах (зовсім не хотілося б применшувати важливість останніх). Тому якісне документальне кіно — особливий, винятково важливий для нас засіб зміцнення й поглиблення національної ідентичності українців (особливо молодих), адже, як і художній кінематограф, здатне перетворюватися на «живий» екран протистояння і боротьби нації у найдраматичніші моменти її розвитку.

Телеканал ЗІК свідомо ставить перед собою саме таку мету і вже зробив декілька важливих кроків на цьому шляху. Так, у кінотеатрі «Жовтень» щойно відбулася прем’єра документальної стрічки режисера Тараса Химича «Легіон. Хроніка Української Галицької Армії. 1918 — 1919», створеної у рамках циклу ЗІКу «Героїчна Україна. Хроніка». Це — документальний фільм (і водночас — ігровий; отакий своєрідний і цікавий синтез), є продовженням циклу пізнавальних стрічок з історії України першої половини минулого століття. Сюжетна лінія створена на основі спогадів очевидців. Назвемо бодай декілька з них: Володимир Стефанишин — відомий командир УГА (з екрану лунають його розповіді), а також Дмитро Папієв — старшина Українських січових стрільців, Зенон Русин — підстаршина УГА, Ганс Кох, етнічний німець! — сотник УГА, Лонгін Цегельський — державний секретар Західноукраїнської Народної Республіки, та Антоній Якубський, який представляв Польський Легіон — протилежну сторону українсько-польського конфлікту. Спогади всіх цих історичних дійових осіб перетворені на формат ігрового кіно. Все це додає стрічці привабливості в очах глядача.

Вагомість темі фільму додає хоча б той факт, що йдеться про історію формування фактично першої регулярної української армії в новітній історії нашого народу (так, на початку 1919 року чисельність УГА сягала 60 тисяч бійців!). Це — перший в Україні документальний фільм із використанням найсучасніших технологій у форматі 4К. Окрім основного складу творців стрічки, було задіяно сотні людей, зокрема професійних акторів театрів ім. М. Заньковецької та Л. Курбаса. До роботи над фільмом долучилися ветерани АТО (так, із постановкою військових сцен допоміг один із героїв війни на сході Володимир Правосудов), військові, а також клуби з реконструкції. Весь процес створення стрічки тривав 15 місяців. Звичайно, творчий успіх фільму був би неможливим без щоденної співпраці з істориком Олександром Пагирею.

«Чому саме січові стрільці?» — запитує режисер стрічки Тарас Химич і відповідає так: «Тому що на Заході багато легенд і поезії навколо цієї теми, а на Сході — незнання і від цього часто несприйняття. І тому що насправді я особисто нічого системного не знав про цей період. Для мене історія — це те, що пережили прості люди. А справжнє завершення війни — це примирення, навіть якщо для цього потрібно сто років». І фільм завершується кадрами, що знаменують таке примирення: жителі Варшави виходять на масові демонстрації на підтримку Майдану Гідності в січні — лютому 2014 року! А медіа-директор медіа-холдингу ЗІК Віталій Докаленко вважає, що «цей фільм — найкраща історична реконструкція з часів отримання Україною незалежності. І показник того, що Україна може виробляти якісне кіно світового рівня».

Ефірний показ «Легіону» на телеканалі ЗІК відбудеться 2 квітня о 23.00. Також в історичному кіноциклі «Героїчна Україна» ЗІК продемонструє своїм глядачам стрічки «Срібна земля», «Золотий вересень» та дилогію «Хроніки УПА».

Ігор СЮНДЮКОВ, «День»
Газета: 
Рубрика: