Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Херсонщина. Точка інтересу»

На початку листопада блогерський простір краю поповнився цікавим ресурсом
18 листопада, 2013 - 09:35
ФОТО АВТОРА

«Херсонщина. Точка цікавості» — авторський блог місцевого мандрівника та любителя активного відпочинку Максима РЕТІВОГО. Тут Максим вирішив ділитися зі світом своїми враженнями від подорожей Херсонщиною. У маршрутах, прокладених ним пішки, велосипедом чи байдаркою, автор подає опис кожної мандрівки, її мету, позначення на карті, а також характеризує цікаві місця для зупинок. У блозі вже можна знайти розповідь про подорож на острів Джарилгач, веломаршрут «Херсон — Білозерка — Херсон», та кілька походів на байдарці. Серед останніх — липнева мандрівка дніпровськими плавнями до місця заснування Олешківської Січі, яку автор цих рядків здійснив разом із Максимом (див. «День» №123 від 17.07.2013). А в планах щодо наповнення сайту — систематизація записів, які блогер веде з 1997 року.

Як вважає Максим, такий блог — природне продовження його давнього захоплення активним туризмом. «Назріло бажання створити путівник, з якого б відкривалися принади нашого краю для гостей і самих мешканців Херсонщини. Щоб у них частіше прокидалося бажання подорожувати, відкривати нові місця, вчитися любити свій край». Із «Днем» Максим Ретівой поділився своїми думками щодо розвитку мандрівного туризму, необхідності практичної популяризації здорового способу життя, а також планами щодо наповнення свого блогу.

— Світ — надзвичайно багатогранний, і кожному з нас складно побачити його цілісно. Я бачу тільки те, що потрапляє в поле мого зору. Відтак, чим більше я побачу сам (нехай на невеликій території ), тим повніше у мене сформується світогляд, — розмірковує Максим. — З часом цінності змінюються, історія замулюється, а люди стають пасивнішими. Та буває, після періодів застою, в житті трапляються переломні моменти. Ось і я в такий момент хочу вплинути на людей своїми емоціями від подорожей. Може, читаючи про мої походи та пригоди, кожен «цар Салтан» все-таки покине свій диван і «піде в плавання» у пошуках власних. А пояснити, чому варто подорожувати, використовуючи м’язову силу, а не на авто, мені вже досить складно. Я давно захопився саме похідним туризмом. Сучасна людина настільки відвикла від фізичних навантажень, від самостійності, що, опинившись поза цивілізацією, стає абсолютно безпорадною. Думаю, цей тренд треба змінювати.

Чим тебе цікавлять саме локальні подорожі?

— Ми часто варимося в бульйоні мирських пристрастей і женемося за чужими мріями. Працюємо три роки без відпустки для того, щоб поїхати хоч кудись: до Туреччини, Єгипту, Франції. Це — безумовно круто і потрібно. Але ж! Навіщо далеко ходити? Все, від чого можна бути щасливим кожного дня, є у нас під боком. Передусім, це розкішна природа і цікава історія. Туризм в Херсоні швидше є, ніж навпаки. Так, зі щільністю історичних об’єктів Херсонщина не дорівняється тому ж Криму. У нас немає гір. Втім, у Херсона теж є своя родзинка — багатий водний світ. Наші плавні простягаються від Нової Каховки і до Кизомису та Старої Збур’ївки. Окрім того, що цей світ неймовірно красивий, він ще й багатий історією: свої легенди, герої, інтриги та загадки минулого, які можна спробувати розгадати самому. Від античності до наших днів на берегах Дніпра вирувало життя. Цивілізації й імперії змінювали одна одну... Багато чого змилося і стерлося, але дещо таки пощастило побачити й нам. Для тематичних походів у будь-якому напрямку можна підготувати матеріал і поєднати історію, краєзнавство та просто естетичну насолоду природою. З таким комплексним підходом до туризму, але без показушної шароварщини Херсонщина буде дуже цікава і затребувана.

Яка практична користь для читачів від твоїх розповідей?

— Це — практично готові путівники. З їх допомогою зручно орієнтуватися в просторі. Кожен готовий маршрут буде мати якусь логічну основу — цікаву мету, екскурс в історію або просто естетичне задоволення протягом шляху. Він буде забезпечений треком на карті з відстанями денного переходу, місцями ночівель, точками цікавих зупинок та рекомендаціями щодо проходження. Ще одна важлива мета моїх подорожей і блогу — зменшення культурної ізоляції сіл. Є сенс затягувати туристів у глибинку. На жаль, сьогодні в багатьох селян переважає система матеріальних цінностей: купити машину і побудувати будинок. Будинок — це від ліжка до хвіртки. Все інше — ворожа територія, на якій треба проводити диверсії. Але після кількаразових зустрічей з «марсіанами» в шоломах на велосипедах, у селян щось починає прокидатися. Нехай мандрівники, які живуть у дорозі, справді видаються диваками, але вони допомагають людям побачити нові грані цього світу. Крім того, завдяки Інтернету сьогодні навіть у селах можна буде користуватися цими путівниками. А ще краще — самим селянам відкривати ці простори для інших.

До речі, чи можна буде додавати на твій блог чужі пройдені маршрути?

— Так, звичайно. Ресурс діє всього кілька тижнів, але я вже запрошую до співавторства інших мандрівників-краєзнавців. Буду радий будь-яким матеріалам. Головне — зберегти ідею подорожувати без авто, і, виходячи з цього, формувати маршрути. До слова, хотів би окремо подякувати «Дню» за популяризацію локального туризму через екскурсії віртуальними музеями і звіти про подорожі, в тому числі й Херсонщиною. Дуже важливо, що всеукраїнська газета пропагує ідею вивчення місцевої, маленької історії.

Чи часто буде поповнюватися блог? Наприклад, взимку будуть якісь цікавинки?

— Намагатимусь оновлювати записи частіше, щоб підтримувати інтерес до блогу. Якщо будуть цікаві ідеї, то, звичайно, буду ними ділитися і взимку. Минулі зими дозволяли активно подорожувати рідним краєм. Вже є готові варіанти для зимових походів вихідного дня по області, зокрема — по Олешківських пісках. Ці матеріали треба тільки адаптувати до стану готових маршрутів. Тож роботи вистачить надовго.

Іван АНТИПЕНКО, «День», Херсон
Газета: 
Рубрика: