Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Хочемо відкрити для глядача нові обличчя, а, отже, нові думки»

Андрій КУЛИКОВ — новий ведучий «Свободи слова» на ICTV
3 серпня, 2007 - 00:00
ФОТО НАДАНЕ ПРЕС-СЛУЖБОЮ ТЕЛЕКАНАЛУ ICTV

Уже 10 серпня на телеканалі ICTV стартує новий сезон проекту «Свобода слова». Ні для кого не є новиною, що ще кілька тижнів тому шанувальники ток-шоу та вся медійна спільнота з нетерпінням чекали відповідь на запитання: «Хто ж буде новим ведучим?». Ним став продюсер Української служби Бі-Бі-Сі, експерт освітнього проекту «Жорна» Андрій КУЛИКОВ. Уже понад двадцять років пан Андрій працює в журналістиці і, без сумніву, є авторитетом для своїх колег. Це інтелігентна, виважена та поміркована людина, що, на переконання телевізійних критиків, зможе додати програмі нової якості.

Генеральний директор ICTV Олександр Богуцький стверджує, що завдяки багаторічному досвіду нового ведучого «Свободи слова», в програмі стане менше демагогії та більше чесних, безкомпромісних дискусій і конкретних відповідей. Та попри це, автори проекту наголошують, що кардинальних змін у форматі «Свободи слова» не буде. Всі цінності улюбленої програми глядачів, які хочуть побачити більше, щоб краще зрозуміти суть подій, збережені — програма виходитиме в ефір щоп’ятниці о 21.30 у прямому ефірі.

Пропонуємо вашій увазі бліц-інтерв’ю «Дня» з паном Андрієм Куликовим.

— Чим відрізнятиметься «Свобода слова» з Андрієм Куликовим від «Свободи слова» із Савіком Шустером?

— Ми хочемо спробувати зробити програму більш регламентованою, у сенсі — як і скільки там говорити. Тобто, окрім взаємних звинувачень, мають лунати пропозиції, як виправити становище в обговорюваному питанні. Свобода слова має бути забезпечена для всіх учасників: адже коли хтось перебирає час, тим самим така людина обмежує свободу інших гостей. Але у планах немає обмеження тем. Навпаки, шукатимемо нові, найнесподіваніші теми. Хочемо розширити коло учасників, експертів, відкрити для глядача нові обличчя, а, отже, нові думки. І, сподіваюся, програма відрізнятиметься Андрієм Куликовим.

— Які, на ваш погляд, були недоліки програми і які переваги?

— Найбільшою перевагою програми завжди була непродажність. Ще — активна участь глядачів. Перевагою була і особистість господаря студії. Недоліки — затягнутість багатьох ефірів, «розфокус» в обговоренні тем.

— Якими рисами, на вашу думку, має володіти ведучий політичного ток-шоу?

— Найпотрібніше — стриманість у відгуку на сказане у студії. Робота господаря студії в програмах, на темі яких розумієшся, насправді дуже складна, бо постійно виникає спокуса висловити власну думку у відповідь на заяви учасників. Це схоже на переклад: коли я перекладаю про цементні заводи чи медицину, працювати легко — адже потрібно лише знати низку термінів; а от коли перекладаєш про політику чи журналістику, виникає бажання щось виправити, якщо чуєш недолугі, на твою думку, судження, чи, навпаки, підтримати висловлювання, які відповідають твоїм уявленням. Такого бути не повинно.

Необхідна наполегливість у розмові з поважними учасниками ефіру, які часом вважають, що цінне будь-яке їхнє слово, а тому виконують власний порядок денний хоч як їх закликай повернутися до теми.

Потрібне усвідомлення відповідальності перед цілим колективом програми і перед телеканалом. Адже якщо людина у студії дасть взнаки свої політичні чи особисті уподобання, вона дасть підстави підозрювати у таких самих симпатіях і тих, хто працює разом з нею, і тих, хто дає їй роботу.

А обізнаність із політичним становищем, з історією, культурою, з настроями суспільства — це все також потрібне, і не лише ведучим політичних ток-шоу.

— В одному із інтерв’ю ви зазначили, що ведучий має бути більш жорстким. У чому проявлятиметься ця жорсткість?

— У зусиллях на утримання промовця у темі і на отримання чітких відповідей на чіткі запитання у стислий час.

— Ви хочете бачити гостями студії всіх, хто буде цікавий глядачам. Чим одні й ті ж політики та експерти ще можуть зацікавити аудиторію?

— Так от, якраз йдеться не лише про політиків та експертів — і не лише про тих самих. Є діячі культури, є спортсмени, є унікальні люди в різноманітних професіях, які теж мають, що сказати, і коли тема програми буде не зовсім передбачувана, там мають з’являтися непередбачувані за буденною логікою персонажі. А політиків та експертів також набагато більше, ніж зазвичай показує телебачення — і поміж непоказуваних і, на перший погляд, непоказних є дивовижно цікаві персонажі.

Отже, не покірно іти за уподобаннями аудиторії, а разом визначати, хто цікавий насправді, а хто — «за звичкою».

— Які умови вам запропонувало керівництво ICTV? Чи на всі з них ви погодилися?

— Якби умови не влаштовували, я б не пішов працювати на ICTV. А якби я не погодився, то й керівництво ICTV не взяло б мене на роботу. Звісно, були пункти, які ми уточнювали, але тепер, гадаю, ми порозумілися.

— Чи зміниться мова ведення програми?

— Мовою ведення програми буде українська з використанням мов, якими розмовлятимуть учасники програми.

— На вашу думку, чи залишаться рейтинги програми такими ж високими?

— На початку я передбачаю перевищення середніх показників, а потім будемо робити все, щоби залишитися на висоті.

ДОВIДКА «Дня»

Андрій Куликов народився в Києві 27 вересня 1957 року в родині службовців. Закінчив факультет міжнародних відносин та міжнародного права Київського національного університету ім. Т. Шевченка за спеціальностями «фахівець з міжнародних відносин; референт-перекладач англійської мови».

1979—1992 — кореспондент, заввіділу, заступник головного редактора газети «Ньюс фром Юкрейн» (Київ).

1992—1995 — продюсер, старший продюсер Української служби ВВС (Лондон). Багато працював і працює прекладачем (англійська мова).

1996—1998 — випусковий редактор, заступник директора Телевізійної служби новин телеканалу «Студія «1+1», в.о. головного редактора ММЦ-«Інтерньюз».

1998—1999 — шеф-редактор «Нового каналу».

2000—2007 — продюсер української служби ВВС в Лондоні.

2005—2007 — медіа-експерт проекту Євросоюзу — ТАСІС-ВВС World ServiceTrust «Жорна» — Журналістська освіта: розвиток навичок.

Розмовляла Ірина КОНОНЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: