Перший Національний заявив про те, що призупиняє показ низки проектів. Серед «чорного списку» — «Батьки і діти», «Життя триває», «Індиго», «Околиця», «Пазли», «Вихідні по-українськи». Окрім того, ефір залишила історична програма Андрія Охрімовича «Далі буде».
Зміни в сітці мовлення прес-служба пояснює просто: того вимагає трансляція Чемпіонату світу з футболу. «Призупинення пов’язане з щільним графіком трансляцій матчів Чемпіонату світу та їхнім повтором. А також із запуском нового футбольного проекту «Африканські пристрасті», який йтиме під час Чемпіонату світу 2010 з 11 червня до 11 липня», — зазначено в офіційній заяві.
Насправді ж футбол «перекриває кисень» не всім із перелічених програм. І не всі з них по завершенні «Африканських пристрастей» можуть розраховувати на повернення в ефір. Зокрема, «Вихідні по-українськи», що був, по суті, єдиним на нашому телебаченні проектом, що «промотував» туристичну Україну. Почила в бозі також «Далі буде» — програма Андрія Охрімовича, присвячена українському погляду на історію.
Туристична та історична тематичні ніші обов’язково будуть заповнені, запевняє прес-служба НТКУ. Щоправда, не уточнює, якою начинкою.
Тим часом, як стверджують безпосередні учасники новітніх реорганізаційних процесів на Першому Національному, майбутнє українського державного телебачення в уявленні представників нового керівництва вкладається в лаконічно сформульовану концепцію «тіпа ОРТ». Таке розуміння вони висловлюють на неформальному рівні.
Тож, не дивно, що Андрій Охрімович в розмові з «Днем» припускає, що висвітлення історичної теми на Першому Національному поступово може набути особливого забарвлення.
— Швидше за все, історію показуватимуть десь у такому ключі: як Бандера любив їсти маленьких дітей, — вважає пан Андрій. — Якщо до того була спроба виважено та об’єктивно подавати історію, спираючись на документи, в тому числі із архівів СБУ, то тепер, як мені здається, буде різкий ретро-розворот у протилежний бік.
Деякі підтвердження побоювань пана Андрія вже з’являються на каналі. Щоправда, поки що вони символічні. Молодіжна програма, що протягом попередніх сезонів виходила під назвою «Індиго» різко змінить імідж і буде перетворена на «молодіжний проект із робочою назвою «Нащадки піонерів».
І це ще не все. Одним із його ведучих стане вельми неоднозначний у своєму образі Борис Апрєль, відомий прихильникам «Фабрики зірок».
Піонери, зірки, Борис Апрєль... Справжній постмодерн!.. Який відгонить позавчорашнім днем.
Комусь така символічність може видатися параноїдальною. Ну, нащадки, ну, піонерів... Тому радимо звернути увагу й на більш прагматичний та промовистий факт.
Як повідомляв «День» цієї середи, над українським інформаційним простором нависла загроза монополізації з боку каналів групи «Інтер» (до її складу входять «Інтер», «Enter Film» та «Enter Music») через позбавлення частот «5 каналу» та «ТВі». Ця загроза переростає у глобальну, з огляду на те, що, як свідчать деякі журналісти НТКУ, є підстави стверджувати, що інформаційна політика Першого Національного та «Інтера» узгоджуються.
Нагадаємо читачам, що «Інтер» є найкрупнішою телекомпанією України з технічним покриттям 96% та інформаційною політикою, з якої стирчать чималі вуха. Покриття Національної компанії досягає 97%. Вона повністю підконтрольна державі і її ідейні месиджі повинні бути відповідними. Що може бути спільного в інформаційній політиці медійного комерційного «зубра» та державної телекомпанії, що утримується на кошти платників податків? Навряд чи це продержавницькі інтереси. Швидше, ті самі вуха...
Саме тому в «ідейному єднанні» «Інтера» та НТКУ все ж є «щось погане». І це варто було б донести до розуміння Віктора Януковича, який на прес-конференції минулої п’ятниці щирим здивуванням відреагував на запитання щодо його ставлення до неформальних зв’язків між «Інтером» та Першим Національним. «Якщо така інформація є, я не буду її заперечувати. Я не знаю, що тут поганого, що тут хорошого. Ви хочете сказати, що тут щось погане?» — запитав Президент.
Ті працівники Першого Національного, з якими вдалося поспілкуватися «Дню», наразі оцінювати роботу нового керівництва не беруться. Кажуть, що нова команда «ще недостатньо себе проявила». Утім, із необхідністю модернізації та реструктуризації величезної машини НТКУ (життєдіяльність якої підтримують дві тисячі осіб) погоджуються абсолютно всі. Але ж яку якість модернізації нам запропонують «нащадки піонерів»?
— Зміни та реструктуризація необхідні Першому Національному, — визнає Андрій Охрімович. — Але... Якщо ви маєте в руках ніж, то ви можете порізати хліб, а можете... зарізати людину.
Аби з’ясувати всі питання, пов’язані з подальшим розвитком державного телебачення, ми звернулися до прес-служби НТКУ. «День» очікує, що найближчим часом нам вдасться поспілкуватися з генеральним директором НТКУ Єгором Бенкендорфом у режимі інтерв’ю.
Уточнення
Телеведучий Першого Національного каналу Андрій ОХРІМОВИЧ не давав своєї згоди на офіційний коментар «Дню», опублікований у матеріалі «Iндиго» стануть «Нащадками піонерів». Діалог, під час якого пан Андрій висловив свої побоювання щодо зміни ідеологічної складової на НТКУ, був приватною розмовою, а не офіційним коментарем.
«Це була приватна розмова, в якій іронізми та метафоричні звороти усного мовлення жодним чином не були призначені для публікації на шпальтах поважної газети. Тим більше в той час, коли я веду переговори з керівництвом НТКУ щодо моєї участі в документальних проектах каналу».