Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iсторична Волинь у фотографіях

24 травня у Національній бібліотеці ім. В. Вернадського відбудеться презентація нового альбому рівненського фотохудожника та видавця, багаторазового учасника і призера фотоконкурсів газети «День» Олександра Харвата «Шляхами Великої Волині»
18 травня, 2012 - 00:00
ПАНОРАМА ЛУЦЬКОГО ЗАМКУ / ФОТО ОЛЕКСАНДРА ХАРВАТА

Це друге видання з двотомника, присвяченого культурній спадщині Волинського краю.

— Над виданням фотоальбомів на краєзнавчу тематику я працюю досить тривалий час — цього року відзначаю п’ятиріччя видавничої діяльності. Звичайно, в першу чергу під приціл мого об’єктива потрапили неповторні куточки Рівненщини. Я об’їздив усю область. Ця робота виявилася цікавою і захоплюючою. Так, з’явилися мої альбоми про Рівне та Рівненський край, — розповів «Дню» Олександр ХАРВАТ.

Велика Волинь, за словами фотографа, стала наступним етапом у його творчості. Історична Волинь — це територія шести областей: Рівненської, Волинської, частково Львівської, Житомирської, Хмельницької та Тернопільської. Обсяг робіт — величезний! І як результат — вийшло масштабне фотодослідження. Кращі роботи кількарічної фотографічної експедиції й увійшли до двох альбомів «150 Святинь Великої Волині» та «Шляхами Великої Волині».

— Першу книжку «150 Святинь Великої Волині» я презентував восени минулого року. До цього альбому увійшло понад 150 рухомих пам’яток культурної спадщини з території Великої Волині, що перебувають в експозиціях музеїв, запасниках, храмах, приватних колекціях, — говорить Олександр ХАРВАТ. — Презентація другого альбому «Шляхами Великої Волині» відбудеться днями у Бібліотеці ім. В. Вернадського. Цей альбом потішить читачів 250-ма фотографіями найбільш відомих пам’яток архітектури та мальовничих куточків природи, що знаходяться на волинській землі.

Окрім уже згаданих видань, до експозиції, що відкриється у Національній бібліотеці ім. Вернадського, увійдуть 50 фоторобіт, які ілюструють частину сюжетів із альбомів, та інші книжки Олександра Харвата.

За словами фотографа, величезна проблема полягає в тому, що багато пам’яток вже втрачено, а ще більше продовжують руйнуватися за відсутності належної опіки з боку держави. «Люди, небайдужі до історії свого краю й готові докладати зусиль до її збереження, є, а от коштів завжди бракує. Адже якщо рухомі пам’ятки історики ще можуть зберегти у своїх запасниках, то на нерухомі (замки, фортеці, церкви) у них просто не вистачає коштів», — говорить Олександр Харват і сподівається, що презентацією своїх фотоальбомів зможе привернути увагу до проблемної ситуації. У будь-якому разі — це систематизована колекція пам’яток культури та архітектури з території Великої Волині, відтворена на візуальних носіях. Утім, не хотілося б, щоб нашим нащадкам залишилася у спадок лише віртуальна зустріч зі своєю історією.

Олена МОМОТОК
Газета: 
Рубрика: