Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кліповий баркемп

Як у Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна провели оригінальну медіаконференцію
22 грудня, 2017 - 13:10

Неординарний формат та актуальні теми Міжнародного баркемпу «Каразінський медіасімпозіум» зробили його непересічною подією в світі студентських наукових конференцій. У програму заходу, організованого і проведеного Центром медіакомунікацій і візуальних досліджень на соціологічному факультеті Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, були включені відео- і «живі» презентації, виставки, перформанси, музичні виступи, скайп-включення, короткі сесії питань і відповідей, похід на експозицію Фотовиставки «Дня», яка до 23 вересня проходить в місті... І все це за шість годин.

Декан соціологічного факультету ХНУ ім. В. Каразіна Олена Мурадян за підсумками заходу написала на своїй сторінці у «Фейсбуці»: «Вийшов справжній баркемп: ми отримали величезну кількість цікавої інформації не тільки на перетині різних наукових дисциплін, а й на перетині різних дискурсів, що не зводяться повністю ані до науки, ані до мистецтва. Все відбувалося в поле перетинання соціології, журналістики, мистецтва, індивідуального самовираження, і як не можна краще відповідало заявленій тематиці — «точка зору» як предмет міждисциплінарних медіа-студій. Поєднання скайп-виступів з перформансами, секційних доповідей з творчістю університетського хору, експертних думок з сучасною музикою дало можливість розкрити тематику дійсно широко: точки зору спліталися в дивовижні конструкції, що стимулюють подальшу дискусію».

Голова оргкомітету заходу, завідувач кафедри медіакомунікацій соціологічного факультету Лідія СТАРОДУБЦЕВА поділилася у «Фейсбуці» такими своїми враженнями: «Одне з дивовижних відкриттів міжнародного баркемпу «Каразінський медіасимпозіум» полягає в тому, що феномен скайп-присутності — не вигадка, так само, як і ефект зняття просторових меж в епоху нових медіа. Серед учасників дискусії — наші колеги, професори університетів і журналісти з Лондона, Мілана, Нью-Йорка, Вашингтона, Бонна, Бохума, Праги, Варшави, Києва. Темпоритм баркемпу був шаленим, і через кожні п’ять хвилин ми опинялися в новому ментальному, лінгвістичному і культурному просторі». Зокрема, відбулася скайп-сесія з Петером Померанцевим (Лондон, Велика Британія), Олександром Алтуняном (Лондон, Велика Британія), Анастасією Магазовою (Бонн, Німеччина), Євгенією Подобною (Київ, Україна), Роджером Квінтенсом (Гасселт, Бельгія)...

З точки зору суспільно-політичної значущості ключовими темами симпозіуму були «Журналістика під час війни: «точка зору» vs об’єктивність» та «Інформаційні війни та фактчекінг: «точка зору» в епоху постправди».

Автору цієї статті, здається, вдалося вкластися у вісім хвилин відеолекції, щоб розповісти і про підходи західного світу до питань свободи слова під час гібридної агресії Росії, і про висновки із світового досвіду для України, і про ініціативу «Дня» «Українська журналістська платформа».

Ще один доповідач симпозіуму, Катерина ЯРЕСЬКО, завідувач кафедри управління соціальними комунікаціями Харківського національного економічного університету імені Семена Кузнеця, зробила невеличку, але змістовну презентацію про роботу журналістів-розслідувачів проекту PSB-News. Річ у тім, що завкафедрою одночасно є відомим та авторитетним інформаційним волонтером — що стало, до речі, сюрпризом для багатьох учасників баркемпу.

Катерина Яресько, зокрема, розповіла, що вдалося зробити в межах проекту інформаційної протидії незаконним суднозаходам у закриті Україною порти АР Крим.

Це:

• 140 статей на інформаційному ресурсі PSB-News про судна та компанії-порушники;

• Зібрані документальні докази щодо незаконних суднозаходів;

• Фіксація випадків порушення правил безпеки судноплавства;

• Документування незаконної діяльності окупаційної влади Криму.

Тепер, як зазначила доповідач, журналістські матеріали PSB-News допомагають не тільки захищати інтереси України в інформаційній війні, а й активно використовуються у кримінальних та міжнародних провадженнях.

Щодо загальних вражень від проведеного заходу, то, здається, інтенсивний ритм баркемпу спровокував деякий цейтнот, який у поєднанні з тематичною мозаїчністю не дозволив глибоко зануритися в жодну із заявлених тем. Але разом із тим учасникам вдалося за дуже малий відрізок часу почути концентровані думки на важливі та актуальні теми й отримати незвичні та яскраві враження. Насправді, таким мозаїчним, швидким та поверховим — кліповим — зараз і є сприйняття реальності у сучасних молодих людей. Тому, якщо ми хочемо, щоб нас почула (в широкому сенсі цього слова) студентська, молодіжна аудиторія, саме так і варто подавати найважливіші меседжі та концептуальні роздуми — у вигляді швидких яскравих візуалізованих повідомлень.

Наталя ІЩЕНКО
Газета: 
Рубрика: