Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Князь Острозький

Кого бракує українському ефіру? Обговорення триває...
26 березня, 2010 - 00:00

Вікторія СКУБА, студентка Національного університету «Острозька академія»:

«Пригадуючи суперечливий досвід «Великих українців», складається враження, що, коли нас просять назвати українських геніїв, ми хапаємося за найбільш відомі ще зі шкільної програми імена, хоча й про них знаємо щось тільки поверхове й далеко не завжди правдиве. А про тих, кого забули з ідеологічних чи політичних причин, не згадуємо, якими б важливими для України ці постаті не були.

Тому у ролі героя для телепередачі «Гра долі» мені б хотілося запропонувати вам князя Василя-Костянтина Острозького. Острозька академія неодноразово наголошувала на вазі (навіть визначальності) цієї особистості для української історії, ініціювала різноманітні заходи, присвячені вшануванню пам’яті Василя-Костянтина Острозького. Після цих спроб здається, що достукатися до пересічних українців, а тим більше до нашої правлячої верхівки за допомогою друкованих слів неможливо. Можливо, саме відео-сюжет — такий живий і яскравий як і життєвий шлях князя, став би тим каталізатором, який змусив би українців інакше поглянути на та на нашу історію загалом.

Князя Острозького варто цінувати вже за те, що він мав цінний дар знаходити й розвивати талант в оточуючих. Тільки про тих, чий геній зумів реалізувати себе завдяки князю Острозькому, можна зняти серію передач. У князя Василя-Костянтина Острозького є чому повчитися українським дипломатам, військовослужбовцям та політикам, адже мало хто з них уміє так відстоювати інтереси України, тонко відчувати проблеми, потреби й перспективи свого часу, як умів князь Острозький.

Про цю постать повинні говорити. І не тільки науковці. Його життєвий шлях може стати всенародною легендою, адже князь Острозький не є регіональним героєм. Його можуть полюбити, зокрема й за відбудову з руїн Києва, за підтримку православної церкви, за співпрацю з людьми, що належали до російського культурного простору, але не змогли себе реалізувати у своїй країні, за меценатство, за Острозьку академію, яка стала осередком духовності та розвитку, за те, що у період його правління, номінально перебуваючи у складі Речі Посполитої, українці жили у своїй фактично незалежній країні. Василь-Костянтин Острозький повинен стати героєм і українського ефіру!»

Марія ЛАШКО, Хмельницький:

«Так і хочеться сказати: «Не тільки кого, але й чого!» І це не просто слова, це вже крик душі. На превеликий жаль, сьогодні нам усім, і людям старшого покоління, й особливо молоді, — бракує справжнього, мудрого, Українського... Бракує світлого, доброго, розумного, дійсно патріотичного...

Сьогодні екрани (я не кажу вже про інтернет!) заполонили фільми жахів, жорстокість, насилля, вбивства, коли кров проливається, як вода, і все це на фоні аж надто відвертих сексуальних сцен... І ніхто, чомусь, не задумується, що все це дивляться наші діти.

Остогидли, набридли ці так звані співаки, що «чи-то виють, чи щось піють». Cтільки всього достойного, прекрасного має наш народ, а нам чомусь пропагують «Пающіє труси» і тому подібне «непотребство».

Та, на щастя, є ще в Україні такі люди, як режисер Василь Вітер і вся студія «ВІАТЕЛ», котрі зуміли в наш непростий час створити прекрасні й такі необхідні фільми, як серіал «Гра долі».

Були і є в нас достойні люди, про яких можна і потрібно знімати не тільки документальні, але й ігрові фільми.»

Газета: 
Рубрика: