«День» був приємно вражений. Редакція отримала свіже число журналу «Пам’ятки України: історія та культура», де 24 сторінки із 80-ти — про... «День». Випуск великою мірою присвячений 20-річчю газети і її внеску в розвиток вітчизняної журналістики. Інтерв’ю з головним редактором Ларисою Івшиною, матеріал доктора історичних наук Станіслава Кульчицького «Перше двадцятиліття. Феномен газети «День» про численні редакційні проекти й окремий багато ілюстрований матеріал щодо нашої фотовиставки. І загалом — просто шикарний фоторяд з життя редакції. Звичайно, ми звернулися зі словами щирої вдячності й до головного редактора «Пам’яток України» Анатолія Сєрикова та його колективу, і до генерального директора ДП «Національне газетно-журнальне видавництво» Міністерства культури України Андрія Щекуна, в чиє підпорядкування входить вищезазначений журнал (крім журналів «Українська культура», «Український театр», «Театрально-концертний Київ», «Музика» та газет «Культура і життя» і «Кримська світлиця»). Ми поцікавилися в Андрія Степановича, як виник такий задум.
«НЕ ВИСВІТЛИТИ НАПРАЦЮВАННЯ ГАЗЕТИ БУЛО Б НЕПРАВИЛЬНО»
— По-перше, ми вважаємо, що газета «День» — це дійсно передовиця, один із найкращих друкованих засобів масової інформації України, який об’єктивно висвітлює реалії та події, які відбуваються навколо нас. Крім цього, у вас дуже гарні проекти, присвячені історичній спадщині та культурі, що входить у наше коло зацікавлення відповідно до культурологічного спрямування наших видань. Не висвітлити напрацювання за цей період розвитку газети «День» у нашому виданні — було б неправильно. Я втішений і вдячний всьому нашому колективу, що ми не оминули історію газети «День». І хочу подякувати, зі свого боку, також головному редактору і всій редакції газети за те, що вони роблять. Це професійний рівень, і я вважаю, що ми повинні його підтримувати. Ця газета — вже історична постать. Історична подія.
«У НАС ФАКТИЧНО ЗНИЩЕНО РИНОК ДИСТРИБУЦІЇ»
— Як ви загалом оцінюєте наш медіапростір щодо його роботи справді на розбудову української держави?
— На жаль, можу констатувати, що ситуація прикра. Нещодавно ми мали нараду за участі віце-прем’єра В’ячеслава Кириленка з цього питання, який, дякуючи богу, нас чує і підтримує. Нарада була за участі міністрів інфраструктури, освіти, представників Міністерства молоді і спорту. Ми публічно порушили питання, чому на «Укрзалізниці», у мережі «Інтерсіті» наприклад, не присутні україномовні друковані патріотичні видання. Сподіваюсь, що це питання зрушиться і ми щось зможемо зробити. Окрім цього, у нас фактично знищений ринок дистриб’юції. Сьогодні на ринку є монополіст «Союздрук», який, зокрема, ставить невигідні умови продажу продукції. Наприклад, ми зараз відмовилися від утилізації наших видань, тому що це інтелектуальна власність, ми її забираємо. І ми ще й платимо за це 18%. Це жах. Тобто ринку дистрибуції і нормальної підтримки патріотичних видань не існує. Повинна бути державна цільова підтримка в дистрибуції, якась грантова система для таких газет, як «День», як видання Національного газетно-журнального видавництва.
Можу сказати про проблему нашого видавництва — нам третій рік поспіль затверджують однаковий бюджет — 5 млн 381 тисячу гривень. При тому, що умови праці змінилися, і фонд оплати праці уже збільшився в рази, тобто ми не можемо розвинутися. Тому ми з нашим головою видавничої ради Андрієм Курковим днями провели нараду і звернулися до Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності, щоб він розглянув ці питання. Бо так не можна. Тим більше ця цифра не була з нами ні обговорена, ні узгоджена.
І тому на ринку ми бачимо тільки російськомовні ЗМІ. Я даю стовідсоткову гарантію: газета, яку роздають у метро, збиткова. Але вона безкоштовна. Тобто проти нас системно працює режим агресора. А ми нічого не протиставляємо йому. Усі в державі нарешті мають зрозуміти, що треба переглянути цю політику. Тим більше, що в нас з’явилося нове міністерство — інформаційної політики. Чому це не робиться на високому рівні і з думкою про майбутні покоління нашої країни? У мене багато болючих питань...