Найближчим часом в Україні може розпочатись трансляція телеканалу міжнародних новин EuroNews. Про це в середу заявив заступник держсекретаря Маркіян Лубківський під час круглого столу «Україна — ЄС. Як подолати інформаційний бар’єр?», що проводився в прес-центрі ЛігаБізнесІнформ у Києві. Поява EuroNews та, можливо, інших європейських медіаресурсів такого штибу в Україні, на думку експертів, допоможе наблизити нас до Європи і, відповідно, Європу — до нас. Адже на практиці виявляється, що до помаранчевої революції інтерес до України виявлявся переважно у зв’язку з політичними скандалами, катастрофами, нечесними виборами тощо. А от під час «помаранчевих» подій імідж держави як ніколи набув позитивного забарвлення. Нині ж, стверджують експерти, маємо значний спад цікавості до нас з боку Європи й тамтешніх ЗМІ. Підтвердженням цьому є дослідження, проведені комунікаційною групою PRT серед експертів Рейтингу ЄС та України. Так, 90% опитаних вважають рівень інформаційного обміну між ЄС та Україною недостатнім чи незадовільним. В той же час результати дослідження, проведеного на замовлення Ялтинської європейської стратегії соціологічною службою «TNS Sofres», показують, що 55% населення Європи виступають за те, щоб Україна вступила до ЄС, за умови, якщо вона буде відповідати вимогам прийняття. Проти — 31%. Щодо українців, то судячи із результатів досліджень фонду «Демократичні ініціативи» та КМІСу, вони ще менше прагнуть до ЄС, ніж ЄС до них. Так, якби в найближчу неділю проходив референдум щодо вступу до ЄС, то «за» проголосували б 44% українців. В той же час за вступ до НАТО проголосували б лише 15% населення України. До недавніх виборів, як стверджує президент фонду «Демократичні ініціативи» Ілько Кучерів, цей показник був приблизно на 10% вищим. Такі зміни він пояснює «антизахідною політикою, яку провадила команда опонентів (діючої влади. — Ред. ) під час виборчої кампанії». Пан Кучерів також висловив занепокоєність цими процесами, так як під час парламентських виборів «багато політичних сил будуть використовувати цю тему».
Відтак, нині держава, яка із приходом нової влади, згідно з численними деклараціями, відстоює стійку прозахідну політику, повинна протистояти подібним процесам, провадячи потужну інформаційну кампанію. Важливо, щоби питаннями вступу України в ЄС опікувались громадські організації, які б пояснювали українському суспільству усі «проблемні» питання. Найбільше цього потребують регіони, вважає заступник держсекретаря Маркіян Лубківський. Він також додав, що протягом чотирнадцяти років незалежності Україна знаходилась в інформаційному вакуумі, коли в Європу або взагалі не надходила інформація про нашу країну або вона надходила дозовано. За його словами, Україна не могла показати свій потенціал, тому що та інформація мала досить негативний характер. Деякі наші співвітчизники й донині думають, що всі європейці відносно українців страждають на гігантоманію. І на їхніх геополітичних картах досі немає місця для України. Відтак пан Лубківський закликав «постійно нагадувати про себе Європі через ЗМІ й інші джерела», в тому числі — через громадські організації. Їм, до речі, нині відводиться значна роль чи не в усіх суспільних процесах. А влада, як запевнив Лубківський, готова цей процес «якщо не очолити, то бути його повноцінним учасником».
В той же час ми, українці, за словами першого заступника директора Національного інституту проблем міжнародної безпеки Миколи Ожевана, ідею євроінтеграції «утопізували». Цю ж ідею, зазначив він, було нами вкрай зідеалізовано. Мовляв, Європа — це безпроблемна територія, майже «рай земний». Хоча варто таки звернутись до досвіду наших сусідів — поляків, які після вступу до ЄС активно жаліються на суттєве підвищення цін на товари, платні за комунальні послуги тощо. Як зазначив тележурналіст Ігор Слісаренко («5 канал»), слід реально оцінювати свої сили, аби, вступивши до ЄС, почуватися там у своїй тарілці.
Наостанок Маркіян Лубківський закликав створити в Україні робочу групу для розробки програми подолання інформаційного бар’єра між Україною та ЄС. Чи не є ця пропозиція черговою мильною бульбашкою — покаже час.