Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

На «Українському радіо «Культура» триває марафон, присвячений Шевченку

13 лютого, 2009 - 00:00

Майже кожен із нас, хто закінчував українську школу та український ВНЗ, може розповісти біографію Тараса Шевченка, назвати декілька десятків його віршів і поем, процитувати найбільш відомі, пригадати деякі факти з його життя. І вся ця розповідь, з одного боку, вкладеться щонайбільше у кілька годин, а з іншого — буде далеко не повною і поверховою. На «Українському радіо «Культура» триває радіомарафон «Тарасова доля. День за днем» про Тараса Шевченка тривалістю більше 50 годин: по 5 хвилин щодня протягом 20 місяців. Кожного дня о 8 ранку з повтором увечері на хвилях цього каналу (ІІІ програма Національної радіокомпанії України) можна почути розповіді про найяскравіші, а також маловідомі факти із життя і творчості письменника — від народження до смерті. А останній (1861 рік) життя Тараса Григоровича та період перепоховання його праху на Чернечій горі в Каневі будуть пригадані поденно, а в окремих випадках і погодинно. І буде це у 2010 році. Такий своєрідний журналістський «забіг» на довгу дистанцію, триває ще з літа цього року.

Леонід ДОЦЕНКО, віце-президент Національної радіокомпанії України, директор каналу «Культура» й автор ідеї:

— Ідея створення такого проекту виникла більше року тому, а ось реалізувати її вдалося не зразу. Потрібні були не просто технічні виконавці, а фахівці, які б запропонували найбільш цікавий радіоформат. Причому тривалістю не більше 5 хвилин, і щодня. Можна було, як це робилося до цього й робиться досі на багатьох радіоканалах, написати текст і дати, щоб його прочитав диктор. Але це не той випадок і не та особистість, коли можна обійтися лише сухою стандартною інформацією. Хотілося іншої форми, більш емоційного способу дотичності до біографії і творчості Кобзаря, його щоденної присутності в радіоефірі, не оминаючи жодного вагомого факту з його життя.

ЛНеля ДАНИЛЕНКО, автор проекту:

— За жанром це, мабуть, художньо-документальна п’ятихвилинна мініатюра. Але за цей короткий час маємо не просто донести до слухача цікаву й часто маловідому інформацію про Тараса Шевченка, а й створити в ефірі за допомогою слів, музики, голосу, інтонацій найбільш сприятливу для сприйняття атмосферу. Атмосферу довірливості та, головне, достовірності, аби слухач відчув себе співучасником подій, що відбувалися 150 і більше років тому, перейнявся долею Тараса, його нелегким непростим життям і творчістю, глибиною та масштабністю його творчості. Для цього у підготовці програми ми використовуємо як твори (вірші, поеми), щоденникові записи, роздуми, листи самого Шевченка, так і спогади його сучасників. За основу взяли документи та факти викладені у книгах найбільш відомих і авторитетних дослідників: Петра Жура «Труди і дні Кобзаря» та Павла Зайцева «Життя Тараса Шевченка».

ЛАнатолій ПАЛАМАРЕНКО, народний артист України:

— Щодо самого задуму та його втілення, то мені здається, ще не було такого проекту в засобах масової інформації, щоб день за днем велася розповідь про Шевченка. Повірте, у студію я щоразу йду, як на свято. Ця робота так мене гріє, збагачує духовно, що я готовий відмовитися і від відпустки, аби тільки не перервався цей духовний ланцюжок, що з’єднує мене з Шевченком.

ЛМихайло НАЄНКО, доктор філологічних наук, професор:

— Як слухач, скажу коротко: дуже вдало скомпонований текст, незважаючи на те, що для цього використовуються різні джерела.

Аркадій МУЗИЧУК
Газета: 
Рубрика: