«День» продовжує стежити за ситуацією з одночасним існуванням в Україні двох нацрад із питань телебачення й радіомовлення (див. №№ 63, 74). Нагадаємо, що голова колишньої Нацради Віктор Петренко пояснює небажання скласти повноваження тим, що Президент усе ще не призначив своїх нових представників, необхідністю безперервності процесу керівництва вітчизняним ефіром.
Наприкінці квітня Президент заявив, що, згідно з листом деяких депутатів, нових членів Нацради обрано з порушеннями, й що до рішення Верховного суду про легітимність їхнього обрання він призначати своїх представників до Нацради на буде. Зрозуміло, що телереволюціонери в період передвиборної гонки йому вже ніяк не потрібні.
У відповідь новообрана Верховною Радою четвірка членів Нацради прийняла звернення до старих членів цього органу про те, що прийняті ним цього року рішення будуть визнанi нелегітимними. Ось як коментує ситуацію Сергій Аксьоненко, народний депутат ВР минулого скликання, нині — член нової Нацради:
— Повноваження новообраної четвірки повністю підтверджено самим фактом позитивного голосування щодо неї у ВР. У країні немає механізму, крім рішень самої ВР, що дозволяє визнати її рішення неправомочними. Це не в компетенції ні Генпрокуратури, ні Верховного суду. Якщо Президент і далі не буде призначати свою четвірку, то на нього сміливо можна подавати в суд, адже Конституція зобов'язує Президента виконувати свої обов'язки.
А поки колишня Нацрада розпоряджається кредитами. Скажімо, ТРК «Артек» переказується 700 тис. гривень. Я не скажу, що нова Нацрада буде категорично проти допомоги цій телекомпанії. Але коли таке рішення виносять люди, які не мають на те права, це наводить на масу запитань.
Володимир Алексєєв, член Комітету ВР з питань свободи слова та інформації:
— Саботаж, пов'язаний із непризначенням президентської четвірки до Нацради, переслідує єдину мету: створити ситуацію хаосу, некерованості, «каламутної води», в якій, як відомо, добре ловити рибку.
Свого часу я був категоричним противником того, щоб гроші за ліцензії йшли на рахунок Нацради. Це нонсенс. Митники збирають податок не для митниці, а до бюджету. Податок із транспортних засобів надходить не в ДАІ, а державi. І лише Нацрада за використання державного ефіру отримує гроші за ліцензії для себе! Зараз терміново витрачається все, що залишилося на рахунку Нацради. Це підстава для КРУ, щоб перевірити їхнє використання.
Микола Княжицький, член нового складу Нацради:
— Наскільки я знаю, Віктор Петренко хоче скликати з'їзд регіональних телекомпаній, де буде розглядатися нинішня складна ситуація. Але в будь-якому випадку стара Нацрада нелегітимна, й з'їзд тут нічого вирішити не може.
— Міг би парламент своєю постановою відкликати свою четвірку?
— Він не повинен цього робити. Повноваження закінчилися — й уся стара Нацрада нелегітимна. Я сподіваюся, що, за деякими відомостями, відразу після 9 травня Президент назве своїх представників для керівництва українським ефіром.