Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нам так багато хочеться почути, їм так мало хочеться сказати

1 квітня, 2005 - 00:00

І знову минулий телевізійний тиждень не задовольнив телеглядачів. Обійми й поцілунки в парламенті з нагоди прийнятих змін до бюджету викликали скоріше здивування. Особливо на тлі коментарів частини прихильників і противників нової влади з приводу того, що «новий бюджет» ставить хрест на розвитку країни, оскільки є «бюджетом проїдання». Причому якщо з проїданням усе зрозуміло, то документальних доказів регресивності економіки внаслідок нового «кошторису» країни було надто мало, якщо такі докази нам узагалі намагалися надати.

І знову однією з найвдаліших спроб розкласти по поличках рейтингову тему можна назвати «Я так думаю» («1+1»). Тим паче, що це ток-шоу виходить тепер у прямому ефірі, що дає можливість не відставати від подій, а вести обговорення «день у день». У сюжеті, що передував дискусії, увага акцентувалася на тому, що основне невдоволення бюджетом пов’язане не зі страхами за розвиток країни, а з небажанням бізнес-груп втрачати певні пільги. Водночас сперечатися з тим, що й громадянам «поїсти» вже час, не випадає, тим паче, що нинішній Кабмін не першим заявив про те, що головна його мета: боротьба з бідністю. З іншого боку, здавалося б, усім зрозуміло, що підвищення платоспроможності населення — чудовий стимул розвитку економіки. Якщо, звісно, інфляція першою не «з’їсть» призначені для всіх матеріальні блага.

Однак і в цій ситуації різні політики реагують по-різному — напередодні парламентських виборів. Леонід Кравчук, лідер фракції СДПУ(О), у «Подробицях тижня» на «Інтері» дуже позитивно відгукнувся про соціальну спрямованість пропозицій уряду, хоч і зазначив, що незадоволені підвищенням зарплат і пенсій насправді незадоволені джерелами наповнення бюджету, тобто саме позбавленням пільг для певних галузей, які «курирують» деякі парламентарії.

Знову ж таки бюджету присвятив своє «Докладно з…» Дмитро Кисельов (ICTV), у якого в гостях були перший віце-прем’єр-міністр Анатолій Кінах і голова Антимонопольного комітету України Олексій Костусєв. Кінаха зрозуміти можна: ліквідація спеціальних економічних зон — питання для нього принципове, і логіка його обурення зрозуміла: якщо держава заявила інвесторам, що залучає їх ліберальними умовами ведення бізнесу на 30-50 років, то якось негарно тепер виходить. Однак і контраргумент — що подібні умови повинні бути не в окремих зонах, а для всіх у нашій країні, — також звучить привабливо.

Загалом, тепер лише «розтин» покаже, на чиєму боці була правда. Але однаково образливо, що жодна підсумкова телепрограма не відпрацювала тему бюджетних поправок повністю.

Іншою, не менш популярною темою тижня залишалася боротьба з корупцією. Художник Сергій Поярков, який цього разу був «У гостях у Гордона» (УТ-1), хвалив сам намір оголосити війну корупції та наполягав на тому, що почати треба саме з тих, хто із службового обов’язку зобов’язаний цим займатися, — з МВС. А для цього насамперед треба, щоб «менти в нас сиділи не на «червоній зоні», а на «спільній хаті». Поярков завжди вражає різноплановістю своїх знань…

Але спроби з’ясувати, якою повинна бути зарплата, щоб чиновника або міліціонера не тягнуло наповнити свою кишеню чужими грошима, приречена на невдачу. Принаймні з заяв Юрія Луценка в «Іду на Ви» («1+1») напрошується саме такий висновок. Керівник МВС розповів дуже цікаву та красномовну історію про те, що коли «взяли» одного хабарника, але відпустили додому під підписку про невиїзд, він зателефонував хабародавиці та влаштував їй істерику за те, що вона… поклала в конверт не всю обумовлену суму та зажадав «донести» решту!

Темою тижня продовжувала залишатися й доля п’ятирічної Насті Овчар, яка витягла з пожежі свою маленьку сестру та дуже обгоріла. Дівчинка прославилися на всю країну, а тепер і українська діаспора в Америці допомагає їй та її сім’ї. Але попри те, що з дня на день нам розповідають про спроби врятувати дівчинку, про подробиці трагедії — як і чому виникла пожежа, що було до неї, чому такі маленькі діти виявилися вдома без дорослих, — інформації вкрай мало.

Не зовсім зрозуміло, з огляду на телерепортажі, що ж насправді сталося в Киргизстані. Чому це сталось саме зараз, що передувало, що привело до революційної ситуації. Звісно, вельми засмутило мародерство, допущене киргизькими революціонерами, зате з’явилася нагода ще раз порадуватися за нас, за те, як душевно відбулася наша помаранчева революція.

А ще цього тижня вийшов в ефір оновлений «Документ» Юрія Макарова, який тепер радуватиме «сов», і не лише, щопонеділка. Судячи з перших тем, обраних для обговорення, «Документ» обіцяє багато цікавого. Але час виходу програми занадто пізній.

Оксана ТИХОНЧУК, «Вечірній Миколаїв», спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: