Зовсім нещодавно в найзахіднішому регіоні України розпочав свою роботу онлайн-путівник Закарпаттям та його містами під гучною й колоритною назвою Varosh. Саме слово добре відоме закарпатцям, і хоча походить воно з угорської, на території регіону вважається повноцінним синонімом слову «місто». На сьогодні путівник містить вісім постійних рубрик: люди, мода, ідеї, місця, галерея, події, новини, культура. На сторінках сайта можете дізнатися про усе, що відбувається у сфері дозвілля краю, прочитати про цікавих особистостей і переглянути різноманітні фоторепортажі та відео.
Ресурс неабияк вразив усіх своєю концепцією, якісним і цікавим контентом та сміливим і виваженим дизайном. Він швидко знайшов багато читачів, щодня їхня кількість тільки зростає. «День» поспілкувався із засновником путівника Дмитром Тужанським і розпитав його про задум проекту і майбутні плани.
— Як виникла ідея створити путівник Varosh.com.ua ?
— Із його відсутності. City-Guide, тобто путівник потрібен будь-якому місту, місцевості. Тим паче, туристичному середовищу, яким є Закарпаття. Решта — це вже концепти: десь може бути більше моди, десь більше сервісної складової. Закарпаття досі не мало саме такого проекту. Ми з друзями вирішили це виправити. Наша команда тільки формується. Її формує сам проект, його ідея — відбираючи у конкретний час тих, хто має бажання та компетенцію розвивати Varosh. Розподіл на штатних і нештатних працівників — дуже умовний. Найбільш тісно з проектом зараз працюють Росана Бісьмак, колишній редактор та ведуча програм Студії Савіка Шустера; Вікторія Рижова, відома радіоведуча, журналістка та громадська активістка, Віталій Глагола, власкор Нового каналу, дуже талановиті фотографи Сергій Мазур та Віктор Дьомін, дизайнер Віталій Гряділь. Разом зі мною ми утворюємо умовну редакцію видання. Також для нас часто знімають Олег Григор’єв, Рома Кайман, Коля Романовський, Андрій Кирилюк. Дописує авторські матеріали про кіно Олексій Уманський. Хоча це далеко не увесь список людей, які допомагають розвивати Varosh.
— Як тобі вдалося у найзахіднішому регіоні створити цілком непровінційний ресурс?
— Провінційність — це умовність. Закарпаття межує з чотирма країнами, є територією в центрі Європи. Тобто середовище ідеальне. Потрібно його наповнити дискурсами. Varosh — це спроба заповнити одну з порожнеч. Є кілька аспектів у виборі тем: ідейність, корисність, актуальність. Якщо бодай один із них присутній, можна братися за матеріал. Водночас у нас дуже серйозні вимоги до візуальності тексту, фото, відео.
— Чи плануєш запустити історичну рубрику?
— Матеріали на історичну тематику в нас розміщуються в розділі «Культура». Так, матеріал про Закарпаття з журналу LIFE зі світлинами Ужгорода, Мукачева та інших куточків сьогоднішнього Закарпаття 1938—1939 років фотокореспондентів Маргарет Бурк-Вайт та Вільяма Вендівера є одним із найпопулярніших із моменту старту проекту.
— З чого треба починати тим, хто хоче у своєму регіоні створити подібний путівник?
— Зі знать та алгоритмів. Потрібно продумати все від початку до кінця — назва, концепт, люди, контент, робота програміста, візуальні рішення. Іншими словами, якщо ваші амбіції створити подібний проект нічим не підкріплені, то краще не братися.
— Чим плануєш насичувати проект надалі?
— Будуть нові рубрики, спецпроекти, зокрема і мультимедійні. Вже зараз для нас підготували кілька подкастів місцеві діджеї. Крім того, ми плануємо активно виходити в оффлайн — організовувати культурні події, майстер-класи, презентації.